Przyczyny zakażenia się owsikami
Pasożytami może zarazić się zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Szczególnie narażone są dzieci przebywające w dużych skupiskach, np. uczęszczające do żłobka lub przedszkola. Dlatego w ich przypadku bardzo ważne jest szczególnie restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny.
1. Cykl życiowy owsika
Samice po zapłodnieniu wędrują (najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych) ku odbytowi żywiciela, po czym wydostają się na zewnątrz, gdzie składają jaja. W ciągu 12–24 godzin w jajach rozwijają się larwy, które w tym stanie mogą przetrwać bardzo długi czas. Jaja są przenoszone do ust na dłoniach dziecka. Trafiają one do dwunastnicy, która jest pierwszym fragmentem jelita cienkiego. Tam wykluwają się z jaja i dojrzewają, aby następnie przedostać się do jelita grubego.
2. Przyczyny zakażenia
Jajami owsików można zarazić się na kilka sposobów. Jednym z nich jest brak wystarczającej higieny. Jaja pasożytów przenoszone są głównie na dłoniach, pod paznokciami. Dlatego bardzo ważne jest częste mycie rąk mydłem w ciepłej wodzie.
Innym sposobem na przedostanie się jaj do organizmu może być ich wdychanie. Jaja owsików, które przedostaną się na pościel, na ręce, a następnie na meble, zabawki, dywany, stają się lżejsze od powietrza. Każdy więc ruch, kichnięcie, lekki wiatr powodują, że jaja unoszę się razem z kurzem i mogą dostać się do układu oddechowego, a następnie są połykane i cykl życia owsika zaczyna się od nowa w organizmie człowieka.
Jaja owsików są bardzo lekkie, dlatego mogą się one unosić w powietrzu. Podczas oddychania człowiek zasysa je razem z powietrzem. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszej rodziny może mieć owsicę, ważne jest skrupulatne sprzątanie. Wszelkie powierzchnie należy przemywać ciepłą wodą, firanki, pluszowe zabawki należy wyprać, a bieliznę, pościel po każdym upraniu dodatkowo wyprasować.
Jednak główną przyczyną zarażenia się owsikami jest samozakażenie. Samice wychodzące z odbytu i pełzające wokół niego powodują świąd skóry. Swędzi ona tak mocno, że ciężko powstrzymać się od drapania. Jaja przenoszone są pod paznokciami, by następnie trafić do ust. Infekcja owsikami jest bardzo trudna do wyleczenia właśnie z tego powodu. Gdy już raz dojdzie do zakażenia, żywiciel sam potem się zaraża.
Czasami samice, zamiast wędrować w kierunku odbytu, poruszają się w górę jelita grubego, docierając tym samym do jelita ślepego. Składają tam jaja i cykl zaczyna się od nowa.
Owsikami zarazić się można nie tylko od dzieci chodzących do żłobka czy przedszkola. Jaja mogą bowiem znajdować się na ręcznikach czy pościeli, które nie są zbyt często prane. Korzystanie z hotelowych ręczników również może prowadzić do nabawienia się tych niemiłych gości. Dlatego warto wybierać miejsca, w których skrupulatnie dba się o czystość.
Dzieci są szczególnie narażone na zakażenie owsikami. Spowodowane jest to trudnościami w utrzymaniu odpowiedniej higieny, ssaniem kciuka czy obgryzaniem paznokci. Pod nimi bowiem najczęściej są przenoszone jaja pasożyta. Maluchom trudno wytłumaczyć i przypilnować je, aby nie drapały się w nocy i często myły ręce.
Owsicę bardzo ciężko jest wyleczyć właśnie ze względu na tyle dróg możliwego zakażenia się. Duża żywotność jaj i ich odporność na warunki zewnętrzne sprawiają, że do wtórnego zakażenia może dochodzić nawet po zakończeniu leczenia.