Dieta w owsicy
Owsica jest chorobą, w leczeniu której należy działać wielotorowo. Najważniejsze jest zastosowanie preparatu doustnego przez wszystkich członków rodziny oraz dokładne posprzątanie domu, zwłaszcza wypranie w wysokiej temperaturze i wyprasowanie pościeli, ręczników i bielizny.
1. Błędne przekonanie o słodyczach
Ważną rolę w zwalczaniu owsików pełni odpowiednia dieta. Może ona działać nie tylko wspomagająco w pozbywaniu się pasożytów, ale także poprawiać motorykę przewodu pokarmowego, regenerację śluzówki jelit oraz ogólną odporność.
Mitem jest przeświadczenie, że owsica rozwija się w wyniku samego jedzenia dużych ilości słodyczy. Oczywistym jest, że raczej nie znajdziemy inwazyjnych jaj w czekoladzie czy cukierkach. Niemniej jednak, cukier jako element diety jest dla pasożytów najlepszą pożywką.
Węglowodany sprzyjają lepszemu rozwijaniu się pasożytów oraz ich szybszemu namnażaniu się. Z drugiej strony owsiki „nie lubią” określonych produktów, które hamują ich rozwój i mają działanie wspomagające w leczeniu.
2. Czego unikać w diecie podczas zwalczania owsików?
W czasie leczenia owsicy warto odstawić nie tylko słodycze, ale warto przerzucić się także na:
- soki owocowe i inne słodkie napoje;
- słodkie owoce, np. gruszki czy winogrona;
- białe pieczywo;
- kaszę mannę;
- biały ryż;
- białą mąkę pszenną;
- mleko;
- kawę rozpuszczalną.
Wycofanie tych produktów z jadłospisu w czasie kuracji spowoduje przyhamowanie rozwoju choroby. Innymi słowy, zostanie odstawiona pożywka, którą owsiki tak bardzo lubią.
3. Owsiki - dieta
Walkę z owsikami warto wspomóc dodatkowo odpowiednią dietą. Jadłospis wspomagający leczenie choroby uwzględnia produkty, które nie będą odpowiadały pasożytom, a pomogą w pozbyciu się ich.
Bardzo ważne miejsce w diecie powinien zająć błonnik. Choć sam nie jest trawiony, zapobiega zaparciom i przyspiesza ten proces, a więc pomaga w oczyszczaniu jelit. To z kolei ma wpływ na wydalanie pasożytów z organizmu. Bogatym źródłem błonnika są: pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana, jabłka, buraki, brokuły, suszone śliwki i morele.
Podczas kuracji zalecane jest również spożywanie białka zawartego w mięsie (drobiu, króliku, cielęcinie) i warzywach strączkowych (fasoli, soczewicy), będącego słabą pożywką dla owsików.
4. Sposoby naszych babć
Znany, babciny sposób zwalczania owsicy nakazuje jedzenie produktów kwaśnych, przede wszystkim kapusty i ogórków kiszonych oraz picie soku wytworzonego w procesie kiszenia. Niewątpliwie jest to metoda wspomagająca pozbywanie się pasożytów.
Tego typu warzywa mają bowiem znaczne ilości kwasu mlekowego, który zwalcza zaparcia, pobudza trawienie i sprzyja szybszemu wydalaniu owsików z organizmu.
Według medycyny naturalnej równie cenne właściwości mają pestki z dyni, olej dyniowy oraz czosnek. Ponadto sprawdzi się jadłospis przeciwpasożytniczy i przeciwgrzybiczy.
Trzeba jednak podkreślić, że dieta ma działanie wspomagające w leczeniu owsicy, nie może jednak zastąpić kuracji farmakologicznej. Zażycie doustnego preparatu, dostępnego również bez recepty, jest jedyną skuteczną metodą na pozbycie się pasożytów.
5. Aby zapobiec nawrotom zakażenia
Po zwalczeniu owsicy należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymywać higienę na wysokim poziomie. Codzienne zdrowe nawyki są niezbędne do zapobiegania infekcjom. Koniecznie trzeba pamiętać o każdorazowym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem po skorzystaniu z toalety czy przed przyrządzaniem posiłków. Żywność musi też być poddawana odpowiedniej obróbce termicznej.