Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Dlaczego dziecko powinno mieć krótkie paznokcie?

Avatar placeholder
14.08.2017 14:49
Obcinanie paznokci w profilaktyce owsicy
Obcinanie paznokci w profilaktyce owsicy (123RF.com)

Długie paznokcie sprzyjają gromadzeniu się pod nimi brudu. Ten z kolei odpowiada za rozwój chorób brudnych rąk, w tym owsicy. Pasożyty dostają się do przewodu pokarmowego zazwyczaj na skutek wkładania przez dziecko rąk do buzi. Inwazyjne jaja owsika znajdują się pod płytką paznokcia, więc tym sposobem szybko dostają się do przewodu pokarmowego. Rodzic musi więc zadbać, żeby maluch miał krótkie i czyste paznokcie oraz postarać się, aby porzucił nawyk ich obgryzania oraz wkładania rączek do buzi.

1. Dlaczego jaja owsików gromadzą się pod paznokciami?

U dziecka, które połknęło inwazyjne jaja (a więc zdolne do zarażania), zaczyna rozwijać się owsica. W żołądku wykluwają się larwy, które po wędrówce do miejsca połączenia jelita cienkiego z grubym zaczynają dojrzewać. Samce po zapłodnieniu samicy obumierają, a te z kolei kierują się nocą w kierunku odbytu, gdzie wydostają się na zewnątrz i składają jaja. Są one pokryte lepką wydzieliną powodującą uporczywe swędzenie.

Chory nieświadomie, przez sen drapie się po pupie, a na dłoniach i pod paznokciami osadzają się inwazyjne jaja. Teraz proces roznoszenia będzie bardzo szybki. Jeśli dziecko włoży rękę do buzi, dojdzie do ponownego zarażenia. Jaja pasożytów są też przenoszone tam, gdzie kieruje się ręka chorego – na odzież, pościel, pluszaki.

2. Dalsze przenoszenie się owsików

Niestety, przemieszczanie się jaj pasożytów nie kończy się tylko nocą, w obrębie dziecięcego łóżka. Roznoszone są one również na ręczniki, narzuty, przedmioty codziennego użytku. Dziecko zarażone owsicą, które ma pod płytką paznokcia inwazyjne jaja, pomaga im przenieść się do przedszkola – na klamki, sedes, zabawki, na plac zabaw i tym samym na inne dzieci. Dużej zachorowalności sprzyja długi okres przetrwania jaj owsików poza organizmem człowieka (do 20 dni), a także zdolność ich zarażania – do 3 tygodni.

3. Dbałość o czystość paznokci

Pilnowanie, aby dziecko miało krótkie i czyste paznokcie, dla rodzica nie jest raczej trudne. Gorzej, jeśli maluch posiada nawyk ich obgryzania. Wtedy nawet dokładne czyszczenie paznokci szczoteczką nie przyniesie długotrwałego efektu i ochrony. Dziecko pójdzie na kilka godzin do przedszkola, gdzie nikt nie będzie go bezustannie pilnował, i będzie wkładało palce do ust. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby przedszkolak oduczył się tej czynności. Nie będzie to łatwe, ale należy podjąć wysiłek, aby nie tylko zapobiec przenoszeniu pasożytów, ale również w celu zadbanego i higienicznego wyglądu paznokci.

Obgryzanie paznokci najczęściej ma przyczyny psychologiczne. Być może dziecko przeżywa silne emocje, trudną sytuację lub chce zwrócić na siebie uwagę. Zdarza się, że jest wynikiem podpatrzenia tego nawyku u osoby dorosłej. Bez względu na czynniki trzeba podejść do tematu spokojnie, bez krzyku czy bicia po rękach. Lepiej jest delikatnie wyciągnąć rączkę dziecka z ust i spróbować odwrócić jego uwagę. Dobrze sprawdzą się w tej sytuacji wszelkiego rodzaju prace plastyczne, np. rysowanie, wycinanie czy lepienie z plasteliny. Formą pomocy w pozbyciu się nawyku obgryzania paznokci jest także posmarowanie ich specjalnym żelem. Ma on nieprzyjemny smak, co powinno skutecznie zniechęcić do wkładania palców do buzi.

Następny artykuł: Mycie owoców i warzyw
Polecane dla Ciebie