Trwa ładowanie...

Najczęstsze objawy owsicy

Avatar placeholder
06.12.2017 11:43
Najczęstsze objawy owsicy
Najczęstsze objawy owsicy

Owsica to choroba wywoływana przez owsiki, czyli małe, białawe nicienie, którymi bardzo łatwo się zarazić. Szczególnie narażone na zakażenie nimi są dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola.

spis treści

1. Owsiki - czym są?

Pasożyty te należą do nicieni. Przypominają swoim wyglądem nitki. Samica osiąga długość około 1 centymetra, samiec zaledwie kilku milimetrów. Są białawe i przejrzyste. Występują tylko u ludzi. Na ich pojawienie się szczególnie narażone są dzieci, które mają obniżoną odporność lub uczęszczają do żłobka czy przedszkola. Nieleczona owsica niesie za sobą szereg zagrożeń. Może być odpowiedzialna za zapalenie jelita grubego. Dlatego bardzo ważne jest wczesne zwrócenie uwagi na niepokojące objawy.

2. Symptomy owsicy

Podstawowym objawem występującym u wszystkich chorych jest świąd okolic odbytu. Nasila się on wieczorem i w nocy, kiedy to samice wychodzą z odbytu, by złożyć jaja. Skóra w tym miejscu może być zaczerwieniona, podrażniona, z krostkami. Kolejnym częstym symptomem jest zgrzytanie zębami. Czasami może się ono utrzymywać nawet po zakończeniu kuracji. Jeśli zauważymy, że dziecko nadal zgrzyta zębami, należy udać się z nim do lekarza.

3. Inne częste objawy owsicy

  1. Pobudzenie – dzieci z owsikami często nie mogą usiedzieć w miejscu. Cały czas są pobudzone i niespokojne. Może to być spowodowane pełzaniem pasożytów po skórze.
  2. Spadek masy ciała – owsiki, jak każde pasożyty, pobierają składniki pokarmowe od żywiciela. W efekcie takie działania mogą doprowadzić do spadku masy ciała i powstania niedoborów, np. żelaza. Dodatkowo owsica może powodować brak apetytu, który znacząco wpłynie na masę ciała.
  3. Bóle brzucha – mogą one wynikać z chorób, jakie powodują owsiki. Jest to np. zapalenie wyrostka robaczkowego czy jelita grubego.
  4. Problemy skórne – w okolicy odbytu mogą pojawić się zaczerwienienia, podrażnienia, wysypka. W wyniku drapania może wdać się stan zapalny skóry. Dziecko skarży się wtedy na pieczenie i swędzenie okolic odbytu.
  5. Niewysypianie się lub bezsenność – osoby z owsikami zazwyczaj źle sypiają. Nie bez znaczenia jest uporczywy świąd, drapanie się i ogólna niespokojność. Dzieci często budzą się w nocy, skarżąc się na swędzenie okolicy odbytu lub stref intymnych. Do tego może dojść sporadyczne moczenie się.
  6. Problemy z wypróżnianiem się.
  7. Blada cera – często osoby chore na owsicę mają bladą cerę oraz cienie pod oczami. Skóra ma szarawy odcień.
  8. Osłabienie – brak snu, niedobory substancji odżywczych i spadek masy ciała mogą doprowadzić do osłabienia organizmu.
  9. Problemy z koncentracją – one również są wypadkową kilku problemów, które powoduje owsica. Dzieci zakażone owsikami mogą mieć problemy w nauce przez to, że się nie wysypiają i są nadpobudliwe.
  10. Anemia – przy ostrym zakażeniu owsikami może dojść do anemii wynikającej z niedoborów żelaza.
  11. Wypadanie włosów – wskutek niedoborów i ogólnego osłabienia u chorych na owsicę włosy mogą ulec osłabieniu lub zacząć wypadać.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Owsiki są dość powszechnie występującymi pasożytami. Nie wolno jednak ich bagatelizować. Gdy zaobserwujesz pierwsze objawy, skonsultuj się z farmaceutą. W aptece można zakupić lek bez recepty, który pomoże w zwalczeniu owsicy. Na potwierdzenie diagnozy należy zrobić badanie kału na obecność pasożytów. Jest to badanie bezbolesne. Na wyniki trzeba poczekać kilka dni.

Następny artykuł: Owsica u dziecka i u dorosłych
Polecane dla Ciebie