Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Na czym polega leczenie owsicy?

Avatar placeholder
07.09.2017 13:48
Świąd okolic odbytu to jeden z objawów owsicy
Świąd okolic odbytu to jeden z objawów owsicy (123rf)

Owsiki są pasożytami trudnymi do wyeliminowania. Potrzeba wiedzy, wielorakich i dość szeroko zakrojonych działań, aby wyleczyć chorobę. Nade wszystko ważne jest zmierzenie się ze wstydem, który bardzo często towarzyszy zachorowaniu.

Leczenie owsicy można podzielić na kilka rodzajów podejmowanych działań, w których mówimy o tzw. leczeniu skojarzonym, a więc farmakologicznym połączonym z postępowaniem ogólnym:

  • gruntownym wysprzątaniu mieszkania,
  • szczególnej dbałości o higienę,
  • włączeniu odpowiedniej diety.

Ważne jest, aby powyższe działania rozpocząć równocześnie u wszystkich członków rodziny.

1. Zastosowanie preparatu przeciwko owsikom

Zażycie środka farmakologicznego jest jedynym skutecznym sposobem walki z pasożytami. Preparaty mają postać doustną, również w formie zawiesiny o owocowym smaku. Substancja czynna pyrantel powoduje, że owsiki są unieruchamiane, a następnie wydalane dzięki ruchom perystaltycznym jelit.

Podanie leku nie musi zostać poprzedzone zastosowaniem środków przeczyszczających. Trzeba jednak pamiętać, że preparaty działają tylko na dojrzałe formy pasożytów oraz na owsiki we wczesnym etapie rozwoju, natomiast nie pomagają w pozbyciu się jaj i larw. Po przyjęciu pierwszej dawki leku należy odczekać 2–3 tygodnie, aby rozwinęły się nowe pasożyty. Następnie koniecznym jest ponowne przyjęcie preparatu na owsiki, aby pozbyć się tych, które w formie larw nie zostały usunięte za pierwszym razem.

Zastosowanie preparatu leczniczego jest absolutnie niezbędne w terapii owsicy, jednak aby działanie było maksymalnie skuteczne, trzeba wzmocnić je kolejnymi krokami.

2. Gruntowne wysprzątanie mieszkania

Leczenie owsicy wiąże się z praniem w wysokich temperaturach (60–90 st. C) i prasowaniem:

  • bielizny,
  • ręczników,
  • pościeli i prześcieradeł,
  • koców i narzut,
  • pluszowych zabawek.

Dość trudne może okazać się czyszczenie zabawek. Te, które można, pierzemy, a np. plastikowe myjemy pod bieżącą wodą, wyparzamy bądź przelewamy wrzątkiem. Ponadto ważne jest mycie na mokro mebli i podłóg, ponieważ po obeschnięciu śluzu owsiki unoszą się wraz z kurzem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie filtrów powietrza.

3. Szczególna dbałość o higienę

To działanie ma na celu zapobieganie zakażeniom wtórnym. Osoba, która zażyje preparat przeciwko owsikom, nie może np. położyć się w niezmienionej pościeli, gdyż są na niej inwazyjne jaja pasożytów. Wzmożona higiena będzie więc dotyczyć:

  • częstego mycia rąk, szczególnie po powrocie dziecka ze żłobka, przedszkola czy szkoły, po zabawie z kolegami oraz przed posiłkami,
  • codziennego mycia części intymnych,
  • niewkładania rąk lub przedmiotów do buzi,
  • obcięcia paznokci na krótko,
  • używania oddzielnych ręczników do wycierania dłoni i reszty ciała,
  • niespania w jednym łóżku z zakażonym dzieckiem.

Higiena musi być również zachowana w kuchni oraz w toalecie.

4. Włączenie odpowiedniej diety

Właściwy jadłospis ma za zadanie wspomożenie działania leku na owsicę. W diecie takiej trzeba zadbać o odpowiednie ilości błonnika, odstawić produkty słodkie, a sięgnąć m.in. po kiszone. Cel jest jeden – zmniejszenie pożywki dla pasożytów. Będzie to skutkowało zahamowaniem dalszego rozwoju i namnażania się owsików.

Leczenie skojarzone, a więc uwzględniające działanie farmakologiczne oraz ogólne, przyniesie efekty tylko wtedy, gdy zostanie zastosowane na szerszą skalę, a więc wobec nie tylko zakażonego dziecka, ale też domowników i chorych rówieśników.

Polecane dla Ciebie