Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Uczymy dobrych nawyków – dokładne sprzątanie łazienki i toalety

Avatar placeholder
14.08.2017 14:27
Czysta łazienka jest bardzo ważna w leczeniu owsicy
Czysta łazienka jest bardzo ważna w leczeniu owsicy (123RF.com)

Leczenie owsicy wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego i stosowania odpowiedniej diety, ale również dbałości o czystość i higienę. Bardzo ważne miejsce odgrywa nauka dobrych nawyków, m.in. nieobgryzania paznokci czy niewkładania rąk do buzi. Nie można także zapomnieć o dokładnym sprzątaniu łazienki i toalety. Należy o tym pamiętać nie tylko podczas kuracji, ale też profilaktycznie – w celu zapobiegania powtórnemu zakażeniu.

1. Dlaczego łazienka i toaleta wymagają dokładnego sprzątania?

Miejsca te odwiedzamy kilkakrotnie w ciągu dnia. Ważne, żeby były czyste nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych i higienicznych. Łazienka jest siedliskiem groźnych bakterii. Ulubionymi miejscami ich bytowania są: muszla klozetowa, umywalka, wanna i brodzik. Przestrzegania higieny wymagają również przedmioty codziennego użytku, takie jak ręczniki, mydelniczki, gąbki, szczotki i kubeczki do płukania zębów.

2. Bytowanie owsików w łazience i toalecie

Z łazienki i toalety korzystają wszyscy domownicy – również osoby zakażone owsicą. Niewystarczająca higiena czy drapanie się po pupie sprawiają, że na dłoniach, na odzieży oraz pod paznokciami przenoszone są inwazyjne jaja pasożytów. Mają one dużą zdolność przeżycia poza organizmem człowieka oraz zarażania.

Chory, najczęściej nieświadomie, roznosi je wszędzie tam, czego dotyka – na muszlę klozetową, klamki czy ręczniki. W efekcie łazienka i toaleta stają się siedliskiem pasożytów. Osoby z najbliższego otoczenia zakażonego owsicą szybko więc mogą się zarazić. Kuracja wymaga nie tylko zażycia leków, ale również gruntownych, bardzo dokładnych porządków, w tym oczywiście łazienki i toalety.

3. Dokładne sprzątanie łazienki i toalety

Miejsca te wymagają czyszczenia dokładnego i częstego. Mycie muszli klozetowej raz w tygodniu to za mało. Ideałem byłoby sprzątanie sedesu trzy razy w tygodniu i to przy użyciu płynu dezynfekującego. Ważna jest też sama technika mycia. Najlepiej, jeśli butelki z płynem posiadają specjalne, długie zakończenie, umożliwiające wprowadzenie go w zakamarki, w tzw. kołnierz sedesu.

W walce z zarazkami przyda się codzienne, wieczorne rozprowadzenie wewnątrz muszli klozetowej środka dezynfekującego i pozostawienie go bez spłukiwania do rana. Ponadto pomocne w utrzymywaniu czystości są wszelkie kostki i żele do WC. Nadają one nie tylko ładny zapach. Spłukująca woda rozprowadza po ściankach sedesu zawarty w nich środek dezynfekujący i wybielający.

Częstego mycia wymagają również wanna i brodzik. Najlepiej, jeśli będą dokładnie czyszczone po każdej kąpieli. Świetnie sprawdzą się płyny o żelowej konsystencji, które osiadają na powierzchni i pozwalają na pozbycie się nieczystości. Sprzątając, nie można omijać żadnych zakamarków, gdzie gromadzi się ciepło i wilgoć. Tutaj warto sięgnąć po preparaty w sprayu.

Czyszcząc łazienkę, nie wolno też zapominać o częstych zmianach ręczników. Najlepiej, jeśli do rąk i do reszty ciała domownicy będą używać osobnych. Każdy też powinien mieć własny ręcznik, z którego tylko on będzie korzystał.

W walce z owsikami samo sprzątanie nie wystarczy, choć jest bardzo ważnym aspektem. Trzeba często przypominać dzieciom o podstawowych zasadach higieny, a przede wszystkim o częstym i dokładnym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem.

Następny artykuł: Krótkie paznokcie
Polecane dla Ciebie