Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać owsicę u dziecka?

Avatar placeholder
Kamila Okulska-Kosek 06.12.2017 11:44
Jak rozpoznać owsicę u dziecka?
Jak rozpoznać owsicę u dziecka?

Owsica jest jedną z chorób, które bardzo często atakują dzieci, zwłaszcza te, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Wywoływana jest przez malutkie nicienie – owsiki. Zakażeniu sprzyjają niewystarczające przestrzeganie zasad higieny, przebywanie w dużych skupiskach dzieci, np. przedszkole, żłobek, gdzie zarażenie się owsicą jest bardziej prawdopodobne oraz brak czystości. Na szczęście rozpoznać tę chorobę można w miarę prosto. Oto, na co należy zwrócić uwagę.

spis treści

1. Niespokojny sen dziecka i drapanie się

Jeżeli nasze dziecko do tej pory spało spokojnie, nie wierciło się, a nagle sen stał się płytki i bardzo niespokojny, istnieje ryzyko, że maluch złapał owsiki. Te malutkie pasożyty opuszczają organizm w nocy, aby złożyć jaja. Pełzając, podrażniają skórę w okolicy odbytu i powodują jej silny świąd. Dziecko, chcąc złagodzić te dolegliwości, zaczyna się drapać. Inwazyjne jajeczka dostają się więc za paznokcie rączek, by następnie trafić do przewodu pokarmowego, gdy dziecko włoży ręce do buzi.

2. Zgrzytanie zębów

Niektóre dzieci w nocy przez sen zgrzytają zębami, co może świadczyć o owsicy. Niestety, ten objaw nie występuje u wszystkich chorych i często jest mylony z innymi dolegliwościami czy zaburzeniami na tle nerwowym. Czasami dzieci zaczynają obgryzać paznokcie, zamiast zgrzytać zębami.

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność u dzieci?"

3. Pobudzenie

Dziecko chore na owsicę często jest pobudzone i niespokojne. Ma problem z usiedzeniem choćby minuty w miejscu. Cały czas się kręci i wierci, ma trudności z koncentracją. Jeśli zaobserwowaliśmy takie symptomy u malucha, który wcześniej był spokojny, należy zwiększyć czujność i zintensyfikować przestrzeganie zasad higieny, np. częste mycie rączek, by wykluczyć potencjalne zarażenie owsicą.

4. Spadek masy ciała

Objaw ten nie występuje u wszystkich chorych. Jeżeli jednak zakażenie trwa bardzo długo lub organizm jest osłabiony, może dojść do chudnięcia. Jest to wynik zarówno pobudzenia, problemów ze snem, jak i tego, że nicienie – jak każde pasożyty – żyją się kosztem swojego żywiciela. Pobierają substancje pokarmowe wprost z jelita zakażonej osoby.

5. Owsiki na pościeli

Jeśli rodzice podejrzewają owsiki u swoich dzieci, mogą sprawdzić, czy dane objawy są przez nie wywołane. W tym celu powinni, zanim dziecko wstanie, dokładnie obejrzeć okolice odbytu. Samice owsików bowiem dorastają do 1 cm długości i czasami można je zobaczyć gołym okiem, ale z reguły jednak są niewidoczne. Wyglądają jak małe, białawe, lekko przezroczyste niteczki. Mogą się one znajdować na bieliźnie, pościeli czy skórze dziecka. Czasami można je dostrzec gołym okiem, jednak

6. Badanie kału

Występowanie owsików może potwierdzić badanie kału na obecność pasożytów. Niestety, nawet negatywny wynik testu wcale nie musi świadczyć o tym, że owsików nie ma. W pobranej próbce pracownik laboratorium szuka jaj bądź fragmentów owsików. Czasem można samemu dojrzeć je w kale dziecka, warto więc dokładnie mu się przyjrzeć.

Owsiki bardzo łatwo jest wykryć. Jeśli nie mamy pewności, zawsze można skonsultować się z pediatrą, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne i wdroży leczenie przeciwpasożytnicze. Nie należy lekceważyć tej choroby, gdyż nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Następny artykuł: Najczęstsze objawy owsicy
Polecane dla Ciebie