Owsica u dziecka a owsica u osoby dorosłej

Owsica dotyka nie tylko maluchy chodzące do żłobka czy przedszkola, ale również osoby dorosłe. Szacuje się, że blisko połowa dzieci oraz co piąty dorosły może cierpieć z powodu owsików.

spis treści

1. Droga zakażenia

W obu przypadkach jest ona taka sama, czyli dochodzi do połknięcia inwazyjnych jaj pasożyta przez człowieka. Jednak dorośli najczęściej zarażają się od swoich dzieci. Czasem do zakażenia dochodzi przez kontakt z osobami, które miały styczność z chorymi. Dlatego też zawodami, w których ryzyko zachorowania na owsicę jest wyższe, są: kasjerki, sprzątaczki, ekspedientki w sklepie bądź konsultanci w banku – wszędzie tam, gdzie przewija się duża liczba osób. Wystarczy bowiem, że ktoś dotknie przedmiotu, na którym są inwazyjne jaja, które są przecież lżejsze od powietrza. Owsica jest bardzo zaraźliwa.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

U dzieci łatwiej dochodzi do zakażenia, ponieważ maluchy często zapominają o prawidłowych zasadach higieny. Niemycie rąk po zabawie na placu zabaw, spacerze czy wyjściu z toalety, zabawa w piaskownicy czy oblizywanie np. łopatki bardzo ułatwia owsikom dostanie się do ust dziecka.

2. Objawy

Symptomy u dorosłych często nie są kojarzone z owsicą. Bardziej pasują one do przemęczenia związanego z pracą czy stresu. Nikt nie kojarzy takich objawów jak: zmęczenie, bezsenność, rozdrażnienie czy problemy z koncentracją z owsicą. Spadek masy ciała czy słabsze włosy bierze się za wynik złego sposobu odżywiania się.

Symptomami, jakie powinny skłonić do wykonania badań zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, są: zgrzytanie zębami, swędzenie okolic odbytu nasilające się zwłaszcza wieczorem i nocą, niespokojny sen i częste wybudzanie się. W przypadku dzieci dodatkowym sygnałem ostrzegawczym mogą być nocne koszmary, częste bóle brzucha i nocne moczenie się.

3. Leczenie

Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci leczenie polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych. W zależności od ich rodzaju kurację powtarza się co 7, 15 i 20 dni. Dodatkowo bardzo ważne jest wprowadzenie pewnych zasad do codziennego życia. Przede wszystkim w czasie leczenia dzieci nie powinny spać z rodzicami, gdyż może dochodzić do zakażenia siebie nawzajem. Poza tym należy myć często ręce, zmieniać bieliznę codziennie i prać ją w wysokich temperaturach, tak samo jak pościel i ręczniki. Maluchom trzeba zakładać obcisłą bieliznę nocną oraz można im założyć rękawiczki, aby nie rozdrapywały sobie skóry.

Dorosłym zaleca się przejść również na dietę polegającą na odstawieniu węglowodanów prostych i zastąpieniu ich złożonymi. Dodatkowo można wprowadzić olej z pestek dyni lub same pestki. Zalecane jest również spożywanie czosnku, kiszonej kapusty i picie soku z czerwonych buraków.

Owsica zarówno u dorosłych, jak i u dzieci ma bardzo podobny przebieg. Główną różnicą jest to, że u maluchów jest szybciej wykrywana, ponieważ dorośli często nie zwracają uwagi na swoje dolegliwości lub je bagatelizują. Zarówno leczenie, jak i pozostałe zasady są takie same. Warto zwrócić uwagę na swoje ciało i sygnały, jakie ono wysyła, by jak najwcześniej rozpoznać chorobę.

Następny artykuł: "Życie" owsika

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.