Trwa ładowanie...

Owsica u dziecka a owsica u osoby dorosłej

Avatar placeholder
06.12.2017 11:43
Owsica u dziecka a owsica u osoby dorosłej
Owsica u dziecka a owsica u osoby dorosłej

Owsica dotyka nie tylko maluchy chodzące do żłobka czy przedszkola, ale również osoby dorosłe. Szacuje się, że blisko połowa dzieci oraz co piąty dorosły może cierpieć z powodu owsików.

spis treści

1. Droga zakażenia

W obu przypadkach jest ona taka sama, czyli dochodzi do połknięcia inwazyjnych jaj pasożyta przez człowieka. Jednak dorośli najczęściej zarażają się od swoich dzieci. Czasem do zakażenia dochodzi przez kontakt z osobami, które miały styczność z chorymi. Dlatego też zawodami, w których ryzyko zachorowania na owsicę jest wyższe, są: kasjerki, sprzątaczki, ekspedientki w sklepie bądź konsultanci w banku – wszędzie tam, gdzie przewija się duża liczba osób. Wystarczy bowiem, że ktoś dotknie przedmiotu, na którym są inwazyjne jaja, które są przecież lżejsze od powietrza. Owsica jest bardzo zaraźliwa.

U dzieci łatwiej dochodzi do zakażenia, ponieważ maluchy często zapominają o prawidłowych zasadach higieny. Niemycie rąk po zabawie na placu zabaw, spacerze czy wyjściu z toalety, zabawa w piaskownicy czy oblizywanie np. łopatki bardzo ułatwia owsikom dostanie się do ust dziecka.

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

2. Objawy

Symptomy u dorosłych często nie są kojarzone z owsicą. Bardziej pasują one do przemęczenia związanego z pracą czy stresu. Nikt nie kojarzy takich objawów jak: zmęczenie, bezsenność, rozdrażnienie czy problemy z koncentracją z owsicą. Spadek masy ciała czy słabsze włosy bierze się za wynik złego sposobu odżywiania się.

Symptomami, jakie powinny skłonić do wykonania badań zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, są: zgrzytanie zębami, swędzenie okolic odbytu nasilające się zwłaszcza wieczorem i nocą, niespokojny sen i częste wybudzanie się. W przypadku dzieci dodatkowym sygnałem ostrzegawczym mogą być nocne koszmary, częste bóle brzucha i nocne moczenie się.

3. Leczenie

Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci leczenie polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych. W zależności od ich rodzaju kurację powtarza się co 7, 15 i 20 dni. Dodatkowo bardzo ważne jest wprowadzenie pewnych zasad do codziennego życia. Przede wszystkim w czasie leczenia dzieci nie powinny spać z rodzicami, gdyż może dochodzić do zakażenia siebie nawzajem. Poza tym należy myć często ręce, zmieniać bieliznę codziennie i prać ją w wysokich temperaturach, tak samo jak pościel i ręczniki. Maluchom trzeba zakładać obcisłą bieliznę nocną oraz można im założyć rękawiczki, aby nie rozdrapywały sobie skóry.

Dorosłym zaleca się przejść również na dietę polegającą na odstawieniu węglowodanów prostych i zastąpieniu ich złożonymi. Dodatkowo można wprowadzić olej z pestek dyni lub same pestki. Zalecane jest również spożywanie czosnku, kiszonej kapusty i picie soku z czerwonych buraków.

Owsica zarówno u dorosłych, jak i u dzieci ma bardzo podobny przebieg. Główną różnicą jest to, że u maluchów jest szybciej wykrywana, ponieważ dorośli często nie zwracają uwagi na swoje dolegliwości lub je bagatelizują. Zarówno leczenie, jak i pozostałe zasady są takie same. Warto zwrócić uwagę na swoje ciało i sygnały, jakie ono wysyła, by jak najwcześniej rozpoznać chorobę.

Następny artykuł: "Życie" owsika
Polecane dla Ciebie