Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Błędy popełniane w czasie leczenia owsicy

Avatar placeholder
Kamila Okulska-Kosek 14.08.2017 16:24
Czosnek a owsiki
Czosnek a owsiki (123RF.com)

Owsica jest chorobą tak samo powszechną, co wstydliwą. Dla wielu rodziców jest to temat tabu. Sprawia to, że często starają się leczyć dzieci na własną rękę, co sprzyja popełnianiu błędów. Oto te najczęstsze.

spis treści

1. Brak leczenia

Niektórzy rodzice twierdzą, że owsica to choroba, z której dziecko wyrasta. Z tego powodu nie leczą jej w ogóle, tylko czekają, aż samoczynnie zaniknie. Niestety, owsica powodowana jest przez pasożyty, które nie wybierają swojego żywiciela ze względu na wiek. Zakażenie nimi bez odpowiedniego leczenia może trwać nawet kilkanaście lat.

Nieleczona owsica może doprowadzić do osłabienia organizmu, bezsenności, kłopotów z pamięcią i koncentracją, stanów zapalnych skóry. W skrajnych przypadkach może być przyczyną następujących powikłań: zapalenia wyrostka, przewlekłego zapalenia jelita grubego, zapalenia otrzewnej czy ropnych zmian w jelicie cienkim i grubym. U dziewczynek owsiki mogą przedostać się do pochwy, powodując stan zapalny oraz – jeśli będą wędrować dalej – nawet zapalenie jajowodów.

2. Przerwanie leczenia

Leczenie owsicy to długotrwały proces, który obejmuje nie tylko farmakologię oraz życie codzienne pacjenta. Konieczne jest wzmożone dbanie o higienę osobistą, częste i dokładne sprzątanie oraz zażycie leków. Niestety, preparaty farmaceutyczne działają tylko na dorosłe osobniki, dlatego też kurację powtarza się po dwóch-trzech tygodniach od pierwszej dawki. Nie wolno przerywać leczenia, nawet jeśli znikną objawy. Przyjęcie jednej kuracji nie daje pewności wyleczenia, ponieważ z niezniszczonych inwazyjnych jaj mogą wylęgnąć się kolejne pasożyty.

3. Leczenie niesprawdzonymi metodami

Gdy przejrzy się fora i inne strony internetowe poświęcone walce z owsikami, można natknąć się na wiele, czasem bardzo dziwnych, sposobów na pozbycie się pasożytów. O ile jedzenie czosnku jest bardzo pomocne, to lewatywa wykonana ze zmiażdżonego ząbka i szklanki wody może już mocno zaszkodzić. Czosnek bowiem ma właściwości żrące i może poparzyć, a w najlepszym razie podrażnić jelita, powodując ból czy biegunki.

Leczenie owsicy powinno być konsultowane z lekarzem. Nie należy stosować żadnych preparatów, nawet tych naturalnych, na własną rękę. Nigdy nie wiadomo, jak organizm zareaguje na nasze zabiegi. Szczególnie dzieci są wrażliwe na nowe produkty, mogą być uczulone na niektóre ich składniki, dlatego przed zastosowaniem poszczególnych metod warto skonsultować się ze specjalistą.

4. Niedostateczna higiena

Podczas walki z owsikami bardzo ważne jest utrzymywanie wysokiej higieny ciała i porządku w domu. Jest to praco- i czasochłonne, ale konieczne. Piżamy należy prać w wysokiej temperaturze po każdej nocy, a następnie wyprasować. Pościel również powinniśmy wymieniać znacznie częściej niż przed chorobą. Najlepiej, jeśli prześcieradło jest zmieniane codziennie, tak by inwazyjne jaja do niego przyczepione nie mogły ponownie nas zarazić. Ręczniki całej rodziny należy wymienić na nowe, zużyte zaś uprać i wygotować.

Osoby chore powinny również częściej się myć – co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dodatkowo należy pamiętać o myciu rąk po każdej wizycie w toalecie, przed jedzeniem czy po powrocie ze spaceru (jest to ważne nie tylko w czasie choroby – nawyk mycia roku powinniśmy wyrobić w sobie i w naszych dzieciach na stałe). Pomoże to pozbyć się owsików i nie dopuści do ponownego zakażenia się nimi.

Następny artykuł: Badanie kału a diagnoza
Polecane dla Ciebie