Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Jak działają leki na owsicę?

Avatar placeholder
Anna Chmielewska 14.08.2017 15:03
Lekarz podaje lek na owsicę
Lekarz podaje lek na owsicę (123RF.com)

Artykuł sponsorowany

Podstawowym działaniem w pozbywaniu się owsików jest leczenie farmakologiczne. Lek musi być przyjęty przez wszystkich domowników, najlepiej jednego dnia. Do wyboru są preparaty na receptę oraz dostępne bez recepty, np. lek z substancją czynną pyrantel. Wszystkie okażą się skuteczne tylko wtedy, gdy ich stosowaniu będą towarzyszyły gruntowne porządki w mieszkaniu oraz szczególna dbałość o higienę.

1. Dlaczego owsicę trzeba leczyć farmakologicznie?

Aby pozbyć się pasożytów, trzeba sięgnąć po leki. Dieta bazująca na kwaśnych produktach czy na czosnku może wspomóc działanie preparatów, ale ich nie zastąpi.

Substancja czynna pyrantel, która wchodzi w skład leków na owsicę dostępnych bez recepty, działa na zasadzie porażenia układu nerwowo-mięśniowego pasożytów. Preparaty te oddziałują tylko na dorosłe osobniki, a nie na larwy czy jaja, więc konieczne jest podanie drugiej dawki po ok. 2–3 tygodniach.

Jeśli dziecko ma powyżej 2 lat, lekarz może również przepisać preparaty na bazie mebendazolu (Vermox) bądź albendazolu (Zentel). Są one jednak dostępne tylko na receptę. W przypadku tego drugiego leku nie ma potrzeby przyjmowania następnej dawki, gdyż pierwsza działa także na jaja owsików.

2. Lek na owsicę dostępny bez recepty

Oprócz kilku środków na owsicę dostępnych na receptę, na rynku jest również preparat w zawiesinie doustnej Pyrantelum Medana. Lek ten spełnił warunki postawione przed środkiem na receptę, aby stał się preparatem OTC, m.in.:

  • bezpieczeństwo stosowania – cechuje go niska toksyczność ogólna, brak szkodliwego działania na możliwość zachodzenia w ciążę i rozwój potomstwa, brak właściwości rakotwórczych i mutagennych oraz brak poważnych interakcji czy działań niepożądanych. Produkt OTC nie może mieć też dla zdrowia dużych negatywnych konsekwencji, jeśli pacjent zastosuje lek niezgodnie ze wskazaniami lub przekroczy zalecany czas stosowania bądź sugerowaną dawkę;
  • krótkotrwały okres leczenia – wskazanie na wypadek, gdyby kuracja objawowa maskowała symptomy innej choroby wymagającej konsultacji lekarskiej;
  • możliwość samodiagnozowania się przez chorego – objawy, ich czas trwania, stan ogólny, a także nawroty choroby muszą być możliwe do samodzielnego zdiagnozowania, a więc do oceny przez chorego;
  • czytelność i jasność przekazu druków informacyjnych – lek musi zawierać informacje w stopniu wyczerpującym, gdyż pacjent będzie go stosował bez nadzoru lekarskiego.

Lekami OTC stają się najczęściej preparaty, które są obecne na rynku od wielu lat, a których działanie zostało już dobrze poznane – tak jak w przypadku Pyrantelum.

Podanie środków przeciwko owsicy nie wymaga uprzedniego zastosowania preparatów przeczyszczających. Jednak, mimo skutecznego działania, samo leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające. Gruntowne wysprzątanie mieszkania, w tym wypranie w wysokich temperaturach pościeli, ręczników czy bielizny jest absolutnie konieczne. Podanie choremu leków i położenie się na noc w pościeli sprzed kuracji, może doprowadzić do ponownego zarażenia. Trzeba pamiętać, że inwazyjne jaja owsików poza organizmem ludzkim potrafią przetrwać nawet 20 dni.

Następny artykuł: Pierwsze kroki w owsicy
Polecane dla Ciebie