Trwa ładowanie...

Profilaktyka owsicy

Avatar placeholder
06.12.2017 11:32
Profilaktyka owsicy
Profilaktyka owsicy

Kto raz miał do czynienia z owsikami, ten wie, że leczenie czasem jest bardzo długie i wymaga dużej samokontroli. Szczególnie uciążliwe jest częste zmiany pościeli i bardzo dokładne sprzątanie, które jest konieczne w walce z tymi pasożytami, ale niestety także czasochłonne. Dlatego też lepiej zabezpieczyć się przed ponownym zakażeniem i już teraz podjąć odpowiednie kroki.

spis treści

1. Nauka higieny

Owsiki najczęściej pojawiają się u dzieci. Dzieje się tak dlatego, że nie mają one jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych. Ciężko im pamiętać o częstym myciu rąk i często biorą paluszki do buzi. Maluchy zapominają lub myją dłonie w sposób niedbały. Bardzo ważne jest więc, aby od najmłodszych lat wpajać im zasady higieny.

Ręce powinno się myć po każdym powrocie z podwórka, skorzystaniu z toalety i przed posiłkami. Najlepiej używać mydła i ciepłej wody. Dla lepszego efektu dodatkowo można skorzystać ze szczoteczki do czyszczenia paznokci, gdyż pod nimi mogą znajdować się inwazyjne jaja owsików.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Najlepsze rezultaty daje nauka poprzez zabawę. Taka metoda sprawdza się szczególnie w przypadku małych dzieci. Aby zachęcić je do mycia rąk po przyjściu z placu zabaw i przed posiłkami, możemy dawać małe nagrody w postaci np. naklejek, które dziecko będzie zbierać. Jeśli uzbiera daną pulę, to otrzyma np. odznakę lub małą zabawkę.

Innym sposobem, który jest równie pomocny, jest zakup mydła w śmiesznym opakowaniu i szczoteczki do mycia paznokci w kształcie zwierzaka. Na rynku dostępne są żele i mydła w kształcie kaczuszek, pingwinków czy bohaterów takich bajek jak Angry Birds.

Oprócz częstego mycia dłoni ważne jest także mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem. Jaja owsików są bowiem bardzo lekkie i unoszone przez powietrze mogą osiadać na produktach spożywczych. Nawet jeśli dany owoc bądź warzywo obiera się przed zjedzeniem, warto go wcześniej umyć.

2. Na podwórku

Dzieci uwielbiają bawić się w piaskownicy. Lepienie babek czy przygotowywanie błotnych zup to jedne z ich ulubionych zabaw. Niestety, piaskownica to raj dla bakterii, wirusów i pasożytów, które bardzo łatwo mogą przedostać się razem z piaskiem na brudnych rączkach do ust dziecka.

Jeśli nie mamy możliwości umycia dziecku dłoni, warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki nawilżane, którymi z łatwością można wytrzeć ręce. Dodatkowo użycie żelu uchroni malucha przed tzw. chorobami brudnych rąk. Należy także pamiętać o tym, by nie dawać dziecku jeść na spacerze, jeśli nie mamy sposobu na umycie rąk. Lepiej poczekać z posiłkiem do powrotu do domu.

3. W domu

Profilaktyka owsicy to również utrzymywanie porządku. W tym celu należy często odkurzać, zmywać podłogę ciepłą wodą i często zmieniać końcówki mopa. Dodatkowo trzeba ścierać kurze na mokro, co zmniejsza ryzyko unoszenia się inwazyjnych jaj owsików. Dobrym pomysłem jest także odkażanie materacy.

4. Żłobek i przedszkole

Dzieci uczęszczające do żłobka lub przedszkola są szczególnie narażone na owsiki. Duża liczba maluchów w jednym miejscu sprzyja przenoszeniu inwazyjnych jaj pasożytów.

W przypadku, kiedy już dojdzie do zarażenia się owsikami, powinniśmy zawiadomić dyrekcję placówki. Wielu rodziców tego nie robi, narażając inne dzieci na zarażenie się owsikami. Dyrekcja po takiej informacji powinna po pierwsze, powiadomić innych rodziców o ryzyku zakażenia oraz przeprowadzić dezynfekcję zabawek i pomieszczeń przedszkolnych, a także zmienić i wyprać pościel, jeśli dzieci leżakują.

Następny artykuł: Mycie rąk
Polecane dla Ciebie