4 miesiąc ciąży
Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi trymestr. Większość kobiet ciężarnych w tym czasie czuje się naprawdę dobrze i może odetchnąć z ulgą, ponieważ przestają dokuczać ciążowe dolegliwości. W czwartym miesiącu niektóre z przyszłych mam zaczynają już odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Jest to niezwykłe i ogromnie wzruszające przeżycie. Ten okres ciąży charakteryzuje się intensywnym przyrostem długości i masy ciała płodu. Jak rozwija się dziecko w czwartym miesiącu ciąży i czym może cię zaskoczyć?
1. Rozwój dziecka w czwartym miesiącu ciąży
Dziecko na początku czwartego miesiąca ciąży mierzy około 7 cm i waży 14 gramów, natomiast pod koniec tego miesiąca ma już około 25 cm długości i prawie 200 gramów wagi. Jest to zatem czas intensywnego rozwoju płodu. Główka nadal zajmuje 1/3 długości ciała, jednak trzyma się bardziej prosto, dzięki rozwojowi mięśni karku.
Na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich bruzdy tworzące indywidualny układ linii papilarnych. Narządy wykonują wiele funkcji, np. serce przepompowuje dziennie około 30 litrów krwi, tarczyca asymiluje jod i wydziela hormony, organizm syntetyzuje białka.
Zwiększa się ilość płynu owodniowego, który zapewnia utrzymywanie stałej temperatury, łagodzi wstrząsy i skutki urazów fizycznych matki. Wody płodowe pozbawiają dziecko poczucia ciężaru ciała, dlatego jest ono stale aktywne, a ponadto – dostarczają mu licznych składników odżywczych.
Picie przez dziecko płynu owodniowego ćwiczy mięśnie potrzebne do pobierania pokarmu, stwarza warunki do dojrzewania śluzówki żołądka i jelit oraz pobudza produkcję enzymów trawiennych. Maluszek rozpoznaje już smak i zapach wód płodowych.
Dynamicznie dojrzewa mózg. Na jego powierzchni pojawiają się bruzdy i zwoje. Ciągle powstają nowe połączenia nerwowe. Dobrze wykształcone są również zewnętrzne narządy płciowe, dlatego w czwartym miesiącu ciąży można już rozpoznać płeć dziecka. Widoczne są również rysy twarzy, zaczynają rosnąć brwi i rzęsy. Intensywnie kostnieje szkielet, który do tej pory był zbudowany głównie z tkanki chrzęstnej.
2. Dolegliwości ciążowe czwartego miesiąca
Większość kobiet w czwartym miesiącu ciąży czuje się dobrze i zapomina o wcześniejszych dolegliwościach. Wzrasta apetyt nie tylko na jedzenie, ale również na... seks. Brzuch już jest dość wyraźnie zaokrąglony, ale jeszcze niezbyt duży, by utrudniał intymne zbliżenia. Przyszłość przestaje kobietę napawać lękiem. Na myśl o dziecku kobietę rozpiera radość i energia, a świat nabiera jaśniejszych barw.
Niektóre przyszłe mamy już na tym etapie ciąży zaczynają odczuwać „motylki w brzuchu” albo „bąbelki”, które świadczą o aktywności dziecka. Maluszek jest najbardziej ruchliwy wczesnym rankiem, wieczorem, w nocy lub zaraz po zjedzeniu przez matkę posiłku. W ciągu dnia kołysany ruchami mamy uspokaja się i zapewne zasypia.
W czwartym miesiącu ciąży niektóre kobiety miewają zachcianki pokarmowe, czasami dość dziwne. Dogadzać zachciankom należy jednak w granicach zdrowego rozsądku.
3. Rady dla kobiet w czwartym miesiącu ciąży
Ważne jest stosowanie witamin w ciąży. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie suplementów diety ma jedynie uzupełniać zdrowe posiłki, a nie je zastępować. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w witaminy, minerały, białko i błonnik pokarmowy. Ostatni z wymienionych składników odżywczych wspomaga procesy trawienne, przeciwdziała zaparciom i pomaga utrzymać poziom cukru i cholesterolu na właściwym poziomie.
Od czwartego miesiąca ciąży znacznie powiększa się obwód brzuszka i nabrzmiewają piersi. Aby zapobiec pojawieniu się rozstępów, należy pod prysznicem wykonywać peeling całego ciała, robić sobie masaż szorstką rękawicą do mycia lub gąbką i polewać się naprzemiennie raz ciepłą, a raz chłodną wodą. Takie zabiegi uelastycznią i dotlenią skórę. Nie wolno też rezygnować z ruchu.
Sport w ciąży nie jest wcale zakazany – tylko należy wybierać odpowiednie formy ruchu. Można, np. pływać, spacerować, uprawiać jogę. Aktywność fizyczna pozwala nie tylko zachować dobrą kondycję, ale jest również świetnym przygotowaniem ciała do porodu.
PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz także:
Joanna Krocz