Trwa ładowanie...

Jak wygląda poród - znieczulenie, sala porodowa, nacięcie krocza, pozycje

Avatar placeholder
15.10.2024 11:21
Jak wygląda poród - znieczulenie, sala porodowa, nacięcie krocza, pozycje
Jak wygląda poród - znieczulenie, sala porodowa, nacięcie krocza, pozycje (123rf)

Poród powinien przebiegać w jak najlepszych dla kobiety warunkach. Dlatego odpowiednio wcześnie ciężarna powinna się zastanowić, czego oczekuje od placówki, gdzie ma przyjść na świat jej dziecko. Jak wygląda poród? W trakcie akcji porodowej dla kobiety może być ważny cały szereg rzeczy. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

spis treści

1. Jak wygląda poród - znieczulenie

  • Znieczulenie jest przeważnie wykonywane ze wskazań medycznych.
  • Za znieczulenie na żądanie w wielu szpitalach trzeba płacić.
  • Nieraz wcześniej trzeba zgłosić chęć wzięcia znieczulenia. Na wszelki wypadek lepiej, żeby ciężarna miała taką możliwość. Często kobiety przychodzące do szpitala z założeniem, że „wszystko ma być naturalnie” chcą jednak złagodzenia bólu. Jak wygląda poród? Na katalog.parenting.pl internautka myszowata wspomina swój poród: „(…) W wannie było super, natomiast piłka nie przypadła mi do gustu. Poprosiłam znieczulenie i zaraz mnie zbadano, czy są warunki, by je podać, okazało się, że rozwarcie za małe, więc szybko podano mi oxy, a po jakiejś godzinie znieczulenie było już możliwe. Potem to była już czysta przyjemność, zero bólu, szybko parte (bezbolesne - efekt znieczulenia) i po 20 minutach Mały był na świecie (…)”. 2. Położne – w dużej mierze to od ich podejścia zależy,

jak wygląda poród , jak radzi sobie kobieta i czy czuje się w czasie porodu.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Warto zwrócić uwagę na życzliwość położnych pracujących w danej placówce. Jak wygląda poród, wspomina internautka agatu : „Rodziłam w tym szpitalu niespełna miesiąc temu i polecam każdej kobiecie udać się właśnie tam! Komfort psychiczny i fizyczny jest tam na najwyższym poziomie. Czułam się jak w hotelu i przez te 5 dni, które tam spędziliśmy z synkiem, nie pomyślałam, że już bym chciała być w domu. Opieka porodowa i noworodkowa jest fantastyczna, te kobietki naprawdę znajdują się tam z powołania. W każdej chwili i każdej sytuacji można liczyć na pomoc, bez względu na porę dnia i nocy. Pomoc przy porodzie jest niezastąpiona. W szpitalu nie ma długich porodów. Położne starają się pomóc na wszystkie sposoby i dzieci naprawdę szybko przychodzą na świat. Ja z ich pomocą rodziłam 2 godzinki”. Z kolei mika26 chwali lekarzy za profesjonalizm, ale pisze: „(…) jedyne co mnie drażniło to leżenie na porodówce, gdzie przyszła położna raz na półtora godziny i patrzyła czy jest akcja. Jak się nic nie dzieje, to znowu leżenie półtora godziny w ciszy...”.

Ciężarna może również zdecydować się na opłacenie opieki akuszerskiej. Wówczas będzie miała wybraną położną tylko do własnej dyspozycji.

2. Jak wygląda poród - wyposażenie sali porodowej

Dobrze, jeśli jest ono różnorodne. Od tego też zależy, jak wygląda poród. W różnych szpitalach można znaleźć:

  • Worki sako, piłki – do porodu aktywnego.
  • Wannę – służy do relaksacji i łagodzenia bólu.
  • Tzw. stołek porodowy do pozycji kucznej.
  • Materace – do porodu aktywnego.
  • Liany – do porodu aktywnego.
  • Niektóre placówki zapewniają kobietom nawet delikatne oświetlenie zapewniające intymność, muzykę relaksującą i aromatoterapię.

Dobrze, jeśli sala położnicza jest wyposażona we własną łazienkę z prysznicem. Jakie mogą być sale porodowe:

  • duża sala kilkustanowiskowa – jest ona przeznaczona dla kilku rodzących. Są one oddzielone od siebie parawanami. Oznacza to, że ciężarna będzie słyszeć odgłosy innych porodów. Jej partner może zostać wyproszony z sali, jeśli będzie przeszkadzać innym rodzącym.
  • sala z dwoma boksami do rodzenia – jest bardziej komfortowa od sali z kilkoma stanowiskami. Tu również rodząca słyszy odgłosy drugiego porodu. Jednak zazwyczaj taka sala jest „przyjaźniejsza”, nieraz wyposażona w dodatkowe pomoce do rodzenia, wannę, prysznic itd.
  • sala przeznaczona tylko dla jednej rodzącej – zapewnia największy komfort i intymność. Zazwyczaj posiada dodatkowe wyposażenie ułatwiające rodzenie. W niektórych szpitalach za poród w takiej sali trzeba dodatkowo płacić.
  • sala do porodów rodzinnych – jest przeważnie dobrze wyposażona, a także przygotowana tak, żeby w porodzie mogła brać udział osoba towarzysząca. W wielu szpitalach za skorzystanie z tej sali trzeba płacić.
  • sala porodów w wodzie – jest wyposażona w wannę porodową, która może mieć dodatkową funkcję hydromasażu łagodzącego bóle porodowe.

Jeśli sala porodowa jest wyposażona w łazienkę, zapewnia to większy komfort rodzącej.

3. Jak wygląda poród - szpital akademicki

W takiej placówce uczą się przyszli lekarze i położne. Jak wygląda tu poród? Kobieta powinna się zastanowić, czy odpowiada jej, żeby studenci towarzyszyli w porodzie. Ma prawo nie wyrazić na to zgody. Choć studenci bywają bardzo pomocni, to kobieta powinna się kierować przede wszystkim swoim komfortem.

4. Jak wygląda poród - nacięcie krocza

W wielu przypadkach nacięcie krocza nie jest konieczne. Nacięcie nie powinno być wykonywane rutynowo, tylko w sytuacjach tego wymagających, np. w stanie zagrożenia dziecka w końcowej fazie porodu, zagrażającym pęknięciu krocza. Lekarz powinien powiadomić kobietę, że konieczne jest nacinanie krocza.

Jeśli kobieta chce uniknąć nacięcia krocza, warto, żeby porozmawiała o tym z położną i dowiedziała się, na czym polega „ochrona krocza”. Internautka roritta pisze otym, jak wyglądał poród: „Rodziłam w tym szpitalu i jestem bardzo zadowolona. Świetne warunki pobytowe, naprawdę wysoki komfort. Personel bardzo miły, chętny do pomocy, można było na nich liczyć w każdej chwili. Rodziłam siłami natury, poród był prowadzony spokojnie, tak jak chciałam i co ważne, bez nacięcia krocza. Oboje z mężem jesteśmy bardzo zadowoleni”.

5. Jak wygląda poród - dostępne pozycje podczas porodu

Warto dowiedzieć się wcześniej, czy personel namawia do przyjęcia konkretnej pozycji w czasie parcia, czy decyduje o tym kobieta. Pozycja leżąca jest uważana przez matki za najmniej komfortową pozycję porodową. Nic dziwnego, ponieważ rozwarcie następuje wolniej, poród trwa dłużej i jest bardziej bolesny.

Jak wygląda poród? Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, a poród może odbyć się w sposób naturalny, to rodząca powinna mieć możliwość rodzenia w najróżniejszych pozycjach (rekomendowane są różne na konkretne fazy porodu), m.in. na stojąco, na siedząco, w kucki, klęcząc. Internautka Monika miała znieczulenie zewnątrzoponowe, a o swoim porodzie pisze, że jeszcze długo będzie go wspominać z uśmiechem na ustach i tak wspomina, jak wyglądał jej poród: „(…) Pani Danusia przy 9 cm mówi – "No to Kochaniutka, czas rodzić! na kolanka proszę". I tak faza parcia odbywała się raz na klęczkach, raz na boku, raz na leżąco, ale najczęściej na kuckach przy łóżku (zdecydowanie najlepsza pozycja, czułam jak dziecko zdecydowanie szybciej niż w innych pozycjach schodzi w dół, a bólu praktycznie nie było”.

Warto również dowiedzieć się, czy kobieta ma swobodę poruszania się zarówno w pierwszym, jak i drugim okresie porodu.

6. Jak wygląda poród - życzliwość personelu

To jest jedna z kluczowych kwestii dla wielu matek i ma wpływ na to, jak wygląda poród. Aga: „Rodziłam tam pierwsze dziecko. Nie polecam. Pozycja leżąca, brak informacji o podawanych lekach, ogólnie dość przedmiotowe traktowanie. Personel, poza nielicznymi wyjątkami, dość nieprzyjemny. Do tego sprzeczne informacje na ważne tematy typu karmienie, pielęgnacja noworodka, co dla młodej, niedoświadczonej mamy może być powodem poczucia zagubienia. Drugie dziecko rodziłam już w innym szpitalu”.

7. Jak wygląda poród - zabiegi przygotowawcze

Decyzja o usuwaniu owłosienia łonowego i wykonaniu lewatywy powinna należeć do kobiety. Warto dopytać się, czy w danej placówce takie zabiegi przygotowawcze są uważane za konieczne. A jeśli tak, to czy kobieta może wykonać je jeszcze przed przyjazdem do szpitala.

8. Jak wygląda poród - prowadzenie porodu

Warto dopytać się, czy poród będzie prowadzić położna czy lekarz.

9. Jak wygląda poród - informowanie

Rodząca powinna wiedzieć, co się z nią dzieje, być informowana na bieżąco o przebiegu porodu, stanie dziecka. Na wszelkie zabiegi i badania w czasie porodu kobieta powinna wyrazić zgodę.

10. Jak wygląda poród - środki farmakologiczne, przyśpieszanie porodu

  • Poród nie powinien być rutynowo sztucznie wywoływany, a pęcherz płodowy przebijany, jeśli nie ma ważnych wskazań medycznych.
  • Ciężarna powinna zastanowić się, czy dopuszcza użycie i jakie rodzaje środków, w jakich sytuacjach. Powinna to wszystko skonsultować ze swoim lekarzem czy położną. Warto zadawać pytania i zawczasu dowiedzieć się np. co to jest oksytocyna.
  • Podczas wizyty w szpitalu warto dopytać się, jak wygląda poród, jak w placówce podchodzi się do przyspieszania porodu, podawania środków przeciwbólowych, przebijania pęcherza płodowego. Może okazać się, że jest to wykonywane tam rutynowo.

Cesarskie cięcie – odwiedzając szpital, ciężarna powinna się dopytać, w jakich sytuacjach przeprowadzane jest cesarskie cięcie oraz jak szpital jest na to przygotowany.

Uwaga, decyzję o zakończeniu ciąży operacyjnie lekarze mogą podjąć w czasie trwania porodu siłami natury.

Jak wygląda poród? Warto poświęcić na wybór szpitala, gdzie ma przyjść na świat dziecko, sporo czasu. Kobieta spędzi tam kilka, kilkanaście, a czasami i więcej godzin, rodząc, a później jeszcze czekając na wyjście do domu. Dlatego warto się zastanowić, co w danym przypadku jest najważniejsze, przyjrzeć się dostępnym szpitalom, poczytać opinie na ich temat, a następnie umówić się na wizytę.

Monika Nycz

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze