Trwa ładowanie...

Sprawdź, co cię czeka po porodzie

Avatar placeholder
23.10.2024 09:39
Sprawdź, co cię czeka po porodzie
Sprawdź, co cię czeka po porodzie

Po urodzeniu dziecka kobietę czeka minimum dwa dni pobytu w szpitalu. Dlatego, wybierając daną placówkę, warto przyjrzeć się panującym tam warunkom i sprawdzić, co czeka przyszłe matki.

Dobrze jest sprawdzić:

  • Czas pobytu w szpitalu – warto sprawdzić, ile czasu kobieta spędzi w danej placówce po porodzie. Przeważnie są to dwie doby w przypadku porodu bez komplikacji, a także po nacięciu krocza, a po cesarskim cięciu 3-4 doby.
  • Potrzebne rzeczy – kobieta w szpitalu będzie potrzebować całej masy rzeczy. Warto wcześniej sprawdzić, co powinna zabrać ciężarna zarówno dla siebie, jak i dla dziecka (szpitale przeważnie nie zapewniają wyprawki dla noworodków).
  • Wiele placówek ma szczegółowe listy z informacjami o tym, jakie dokumenty, wyniki badań, rzeczy dla mamy, taty i noworodka powinny się znaleźć w torbie przygotowanej do zabrania do szpitala.
  • Cennych rzeczy, np. biżuterii, nie należy brać do szpitala.
  • Należy pamiętać o zmyciu lakieru u rąk i nóg. Kolor płytki jest bowiem informacją o zdrowiu. Poza tym lepiej, jeśli paznokcie są obcięte na krótko - łatwiej wówczas zajmować się dzieckiem.
  • Tzw. system rooming-in – oznacza, że matka przebywa z dzieckiem tak długo jak chce. Jest to rozwiązanie doskonałe dla obojga, bo wzmacnia więź emocjonalną od pierwszym momentów życia dziecka. Poza tym, zmniejsza ilość zakażeń szpitalnych.

Lepiej jednak upewnić się, że w szpitalu jest zapewniona dobra opieka nad pacjentkami i że matka otrzyma należyte wsparcie. Dla kobiety zmęczonej i obolałej po porodzie zajmowanie się dzieckiem może być dużym problemem. Dlatego lepiej mieć pewność, że jeśli matka będzie w złej formie, jej dziecko zostanie przebrane itd. Internautka luka80 wspomina: „(…) Na sali pooperacyjnej dzidziuś jest cały czas z mamą, a raczej na mamie przystawiony do piersi. Położne są obecne cały czas, starają się pomagać, ale jest ciężko, rana i brzuch bolą, bardzo duże krwawienie itd. Potem mama z dzieckiem przebywa w sali poporodowej i sama się nim zajmuje. Jest jeszcze ciężej, zwłaszcza jak się nie jest w stanie ruszyć, nie ma sił, słabnie, a do dziecka trzeba jakoś zgramolić się z łóżka. Położne rzadko zaglądają, ale oczywiście jak mają czas to pomogą. Nie spotkałam się z opcją zabrania dziecka, bo matka zmęczona. Nie miałam siły wstać z łóżka, a musiałam się zająć dzieckiem sama. Pocieszeniem jest, że warunki w szpitalu rewelacyjne, wyremontowane sale z łazienkami. Ogólnie jednak uważam, że szpital jest całkiem dobry. Na pewno na cztery gwiazdki zasługuje”. Lepsze wspomnienia ma monika s.: „(…) Dzwonek nad łóżkiem mógł zostać użyty o każdej porze dnia i nocy, od razu przychodziła pani położna lub doradczyni laktacyjna. Tak że szpital w 200% godny rodzenia po ludzku”.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"
  • Odwiedziny – warto sprawdzić, jakie są ustalone zasady odwiedzania pacjentek w szpitalu. Zazwyczaj są one możliwe w określonych godzinach.
  • Wsparcie psychiczne i pomoc przy dziecku są bardzo ważne dla matek.
  • Kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że odwiedziny mają swoje plusy i minusy. Jeśli nie trafi do sali jednoosobowej, to oczywiście najbliżsi będą jej pomagać, ale goście innych pacjentek mogą jej przeszkadzać.
  • Jeszcze przed udaniem się do szpitala należy uczulić najbliższych, żeby starali się nie przeszkadzać innym pacjentkom, nie śmiali się i nie mówili głośno itd. W takich sytuacjach jak np. robienie zastrzyków powinni uszanować intymność innych kobiet i opuścić na chwilę salę. Jeśli inne matki krępują się np. karmić piersią przy obcych, również powinni zachować się dyskretnie.
  • Bliscy, którzy mają jakiekolwiek infekcje, nie powinni odwiedzać matki i dziecka. Należy sprawdzić, od jakiego wieku są wpuszczane dzieci na oddział.
  • Kobieta po porodzie spędza w szpitalu przeważnie dwa dni. Nie ma potrzeby, żeby w tym czasie odwiedziła ją cała rodzina. Można to zrobić już po tym, jak wróci do domu.
  • Dobrze, jeśli na oddziale znajduje się sala, w której pacjentka może spotykać się z rodziną.
  • Warto dowiedzieć się, czy w wyjątkowych sytuacjach, np. po komplikacjach, osoba bliska może zostać z pacjentką bez limitu czasowego i czy wiąże się to z jakimiś opłatami.
  • Sale szpitalne – matka może po porodzie trafić do sali kilkuosobowej, dwuosobowej albo jedynki.

Wiele szpitali potrzebuje remontu. Warto jednak sprawdzić, jakie wrażenie robią sale. Joanna2108 pisze o wybranym szpitalu: „Nikomu nie polecam tej placówki. (…) Czystość - no cóż, pedantem nie jestem, ale tu jest wiele do zrobienia. Na korytarzu stoi lodówka do użytku pacjentek - brudna i śmierdząca. Czajnik (też na korytarzu) tak zakamieniony, że strach napić się herbaty (…)”.

W wielu szpitalach pobyt w jedynce czy tzw. sali o podwyższonym standardzie jest bezpłatny i zależy od ilości miejsc. W innych trzeba płacić. Jeśli nie jest to koszt, który mocno odbije się na kieszeni rodziny, warto go ponieść w sytuacji kiedy kobieta chce mieć zapewniony spokój, intymność itp. Jeszcze przed porodem dobrze jest upewnić się, jakie możliwości przewidziane są w danej placówce.

Pobyt w salach, w których jest więcej niż jedna osoba jest dobry dla kobiet, które potrzebują wsparcia innych matek, ich rad i nie chcą być same. Wiele pacjentek chwali sobie takie rozwiązanie. Choć trzeba pamiętać, że wiąże się ono również z tym, że obecność innych kobiet i dzieci może utrudniać odpoczynek. Również trzeba się liczyć z tym, że w sali będą się pojawiać inni odwiedzający niż najbliżsi.

Warto zwrócić uwagę na to, na ile sal przypada jedna łazienka, toaleta. Jeśli na jedną salę przypada jedna łazienka, znacznie zwiększa to komfort matek.

Wyposażenie sali – polskie szpitale nieraz nie stać na remont i sale odbiegają od ideału. Jednak warto zwrócić uwagę na różne udogodnienia dla matek. Mogą to być m.in.:

  • Kącik do pielęgnacji noworodka z przewijakiem.
  • Fotel do karmienia.
  • Umywalka - bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli jedna łazienka przypada na więcej niż jedną salę.
  • Czajnik elektryczny.
  • Niektóre sale wyposażone są również w telewizory, radia, lodówki, tostery.
  • Fotel z pościelą dla osoby towarzyszącej (w sali jednoosobowej o podwyższonym komforcie).
  • Łóżko rehabilitacyjne sterowane pilotem.
  • Internet.

  • Opieka po porodzie – to jedna z najważniejszych kwestii dla wielu matek. Dlatego warto dowiedzieć się, czy położne są do dyspozycji pacjentek o każdej porze dnia i nocy. Dużą rolę odgrywa tutaj zaangażowanie osób zatrudnionych na oddziale, ich życzliwość, podejście do pacjentek. Dla wielu matek istotne jest np. to, czy w razie problemów położna pomoże im przebrać dziecko. W Katalogu Parenting.pl internautka aga pisze: „Super opieka na porodówce, lekarze pomagają przy porodzie i pielęgniarki, nawet stażystki mają dużo informacji i udzielają rad. Na oddziale z dzieckiem pielęgniarki interesują się pacjentkami i dziećmi, z uśmiechem pomagają poproszone o pomoc. Lekarze także opiekują się wspaniale, codziennie są obchody do dziecka i mamy. Polecam ten szpital wszystkim przyszłym mamom”. Niutka: „Komfortowe warunki sali porodowej - duża indywidualna sala z łazienką. Trzyosobowa sala poporodowa również z łazienką. Bezpłatny dostęp do wszystkich niezbędnych artykułów higienicznych, ubranek i mleka dla dziecka. Przyjazny personel, częste odwiedziny położnych, ekspertki od laktacji, psycholog, lekarzy. Pobyt wspominam mile (…)”. Gorsze doświadczenia ma Mina: „Rodziłam tam na początku bieżącego roku poprzez cc. Poród - opieka bardzo dobra, dział poporodowy - tragedia. Warunki sanitarne dobre - łazienka z w.c. i prysznicem w sali, na poporodówce nie ma dzwonków, tzn. nie ma jak wezwać pielęgniarki, jak salowa przyjdzie zmienić śmiecie można ją o coś poprosić (b. miła pani), brak efektywnej opieki laktacyjnej, informacji o pielęgnacji, stanie zdrowia noworodka. Największym kłamstwem w opisie jest możliwość przebywania partnera! Może on odwiedzić pacjentkę tylko półtorej godziny w ciągu dnia - 14.30-17.00, co naprawdę jest wielką niedogodnością - i to jedyna rzecz, jakiej pilnują pracujące tam pielęgniarki”.

  • Dodatkowa opieka – niektóre szpitale dają możliwość wykupienia dodatkowej opieki poporodowej. Nie jest ona tania, jednak może to być dobre rozwiązanie dla kobiet, które rodzą po raz pierwszy, nie mają doświadczenia w opiece nad dziećmi i boją się, czy sobie poradzą z noworodkiem.
  • Psycholog – część szpitali zapewnia bezpłatną opiekę psychologiczną dla pacjentek, które mają np. objawy depresji poporodowej.
  • Rehabilitant – w części placówek w razie poważnych problemów po porodzie, np. z tzw. uruchomieniem, pacjentką zajmuje się rehabilitant/fizjoterapeuta. Udziela on m.in. informacji, jakie ćwiczenia powinna wykonywać kobieta w czasie połogu, jak wrócić do formy czy jak radzić sobie po cesarce.

Nawet parę miesięcy przed planowanym terminem porodu warto sprawdzić, jaką opinią cieszy się dany szpital. Dobrze jest poczytać, na jaką opiekę może liczyć kobieta po porodzie, czy będzie mieć zapewnione wsparcie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Sprawdzając, o co zadbał szpital, nie można również zapomnieć o zapytaniu się, co powinno znaleźć się w torbie, którą ciężarna zabierze ze sobą do szpitala.

Monika Nycz

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze