Trwa ładowanie...

Jak wybrać najlepszą porodówkę? - co wziąć pod uwagę, lokalizacja, usługi

Avatar placeholder
Monika Nycz 15.10.2024 11:17
Jak wybrać najlepszą porodówkę? - co wziąć pod uwagę, lokalizacja, usługi
Jak wybrać najlepszą porodówkę? - co wziąć pod uwagę, lokalizacja, usługi (Zdjęcie szpitala autorstwa Ralf / CC BY-NC-SA 2.0)

Każda kobieta chce rodzić w komfortowych warunkach. Obecnie bez problemu może wybrać, gdzie ma przyjść na świat jej dziecko. Do wyboru ma praktycznie każde miejsce w Polsce. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie z tym czekała na ostatnią chwilę.

Może się zdarzyć, że początek akcji porodowej zacznie się długo przed spodziewanym terminem porodu. Kiedy ciężarna czuje skurcze i odchodzą jej wody płodowe, to nie ma już czasu na sprawdzanie opinii o danym szpitalu. Lepiej już kilka miesięcy przed planowanym rozwiązaniem postanowić, gdzie przyjdzie na świat dziecko.

spis treści

1. Jak wybrać najlepszą porodówkę? - co wziąć pod uwagę?

Dobrym rozwiązaniem jest wytypowanie kilku potencjalnych miejsc porodu. Oczywiście dotyczy to osób z dużych miast lub ich okolicach. Mieszkanki wsi czy małych miasteczek zwykle mają do dyspozycji wyłącznie jeden szpital, który jest w okolicy. Jeśli takich placówek jest więcej, warto poświęcić czas na wybranie tej, która najbardziej odpowiada przyszłej matce.

Zobacz film: "Łagodzenie bólu porodowego okłady, poród w wodzie, pozycje porodowe"

Bardzo ciężko jest znaleźć placówkę idealną. Prywatna klinika zapewnia komfortowe sale porodowe i szpitalne, znieczulenie, ale pobyt w niej jest bardzo kosztowny. Szpital w dużym mieście z doskonałą opinią może zaskoczyć przyszłą matkę odmową przyjęcia, bo akurat wszystkie sale porodowe będą zajęte.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

W innym szpitalu pacjentki przebywają z dziećmi w kilkuosobowej sali, więc będzie to kiepski wybór dla osób potrzebujących dużej prywatności.

Dlatego istotne jest, żeby ciężarna zastanowiła się, co jest dla niej najważniejsze. Dla jednej kobiety może to być pewność, że będzie rodzić w wybranej przez siebie pozycji i będzie miała swobodę poruszania się w trakcie porodu.

Dla innej najważniejsza okaże się wygodna sala do porodu rodzinnego i dostępność pokoju jednoosobowego, gdzie ojciec dziecka może przebywać bez ograniczeń. Część młodych mam będzie potrzebować porad dotyczących karmienia piersią i opieki nad noworodkiem.

2. Jak wybrać najlepszą porodówkę? - lokalizacja szpitala

Wybierając szpitale, lepiej jest brać pod uwagę te niezbyt oddalone od miejsca zamieszkania, maksymalnie do 30 km. Choć poród często trwa nawet kilkanaście godzin, nigdy nie ma pewności, jak będzie w danym przypadku oraz czy nie wystąpią komplikacje. Lepiej nie ryzykować, że utkniemy w korku na dwie godziny.

Zanim matka wytypuje kilka potencjalnych placówek, warto, żeby porozmawiała ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  1. Przy wyborze miejsca porodu należy uwzględnić, czy odbędzie się siłami natury czy matkę czeka cesarskie cięcie. W tym drugim przypadku odpada cały szereg kwestii, takich jak chociażby nacinanie krocza, możliwe pozycje rodzenia, przyrządy, w jakie jest wyposażona sala porodowa, kto ma być obecny przy porodzie itd. Wówczas ważniejszą kwestią będzie sala szpitalna oraz dostępna pomoc przy dziecku.
  2. Przy wyborze miejsca rozwiązania ciężarna powinna brać pod uwagę, czy ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko jest zdrowe. Jeśli nie, to sam komfort rodzenia nie będzie tak istotny jak to, czy dany szpital posiada oddział patologii noworodków, neonatologii oraz czy podczas porodu obecny jest lekarz pediatra czy neonatolog.

Warto poświęcić czas i zdobyć informacje na ten temat, a także przygotować się na sytuacje awaryjne. Przykładowo, jeśli kobieta nie chce nacinania krocza, powinna porozmawiać z położną czy lekarzem o tym, jak można tego uniknąć, z czym to się wiąże. Ciężarna powinna też  pamiętać o tym, że mogą wystąpić niespodziewane komplikacje i konieczne będą cesarka, nacięcie krocza czy zastosowanie znieczulenia.

Przed porodem powinniśmy zapewnić rodzącej jak najlepsze warunki panujące na sali porodowej
Przed porodem powinniśmy zapewnić rodzącej jak najlepsze warunki panujące na sali porodowej (123RF)

3. Jak wybrać najlepszą porodówkę? - usługi

Przed porodem warto zadzwonić do wytypowanych wcześniej szpitali, sprawdzić nurtujące kwestie i umówić się na wizytę. Przed spotkaniem dobrze przygotować listę pytań, żeby nie zapomnieć o żadnych ważnych kwestiach, np. czy możliwe jest znieczulenie na życzenie.

Jeżeli jest taka możliwość, warto zobaczyć salę porodową. Internautka Assa pisze o swoim szpitalu: "W zasadzie warunki są bardzo dobre. Leżałam zarówno na patologii ciąży, jak i na sali porodowej, a potem na sali poporodowej. Personel wykwalifikowany, chętnie odpowiada na pytania, obchody z prawdziwego zdarzenia, pielęgniarki i położne zaangażowane i sympatyczne".

"Oczywiście zawsze gdzieś trafi się jakaś niemiła osoba, ale tak już w życiu bywa i zapewne taka osoba trafia się w każdym szpitalu. W salach czysto, toalety w każdej sali, co dla mnie miało największe znaczenie! Minusy – tylko jedna sala wydzielona do porodów rodzinnych. Oczywiście mężowie mogą uczestniczyć również w trakcie porodu na salach ogólnych, ale tam z kolei brak intymności. I tak jeśli chodzi o salę rodzinną, kto pierwszy ten lepszy (...)".

Uwaga! Niejeden polski szpital na pierwszy rzut oka nie robi dobrego wrażenia. Budynki są stare i wymagają remontu. Nie należy się tym zniechęcać. Dużo ważniejszą sprawą jest życzliwość personelu, obecność doświadczonych specjalistów, stopnie referencyjności, czyli wyspecjalizowania, niż to, czy szpital nie ma pieniędzy na remont.

Kluczową sprawą dla przyszłych matek jest zazwyczaj opieka i sympatia położnych, lekarzy i pielęgniarek, a nie kolor ścian w szpitalu. W jednej z opinii internautka Joanna2108 skarży się na wybrane miejsce: "Nikomu nie polecam tej placówki. Przez lata nic się nie zmieniło – opryskliwe położne i pielęgniarki, brak możliwości dowiedzenia się czegokolwiek (…)".

Poród w domu kontra poród w szpitalu
Poród w domu kontra poród w szpitalu [5 zdjęć]

Jeszcze na początku XX wieku kobiety ciężarne rodziły w domu i nikt się temu nie dziwił. Dzisiaj, gdy

zobacz galerię

Lepiej trafiła Miłka: "(…) Fakt, że trzeba było zapłacić za poród rodzinny jest oburzający, nie zmienia to jednak faktu, że mój poród wspominam bardzo dobrze. Sala do porodów rodzinnych jest fantastyczna, położna (przynajmniej ta, na którą trafiłam) świetna, bardzo miła i wspierająca – bez niej nie dałabym rady, lekarka również super. Cała ekipa sprawiła się cudownie, choć przy porodzie było kilka komplikacji".

"Jedyne, do czego można się przyczepić poza opłatami, to sale na oddziale poporodowym – stare i nie najlepiej wyposażone – jednak nawet to rekompensują ludzie tam pracujący – od sprzątaczek do lekarzy – wszyscy super. Najważniejsze, że czułam, iż moje dziecko jest bezpieczne i dobrze traktowane. Polecam ten szpital w 100 proc."

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Warto, aby odbył się w takich warunkach, żeby matka wspominała pobyt w szpitalu jak najlepiej. Dlatego już kilka miesięcy przed porodem dobrze jest zastanowić się, co jest najważniejsze w danym przypadku, przyjrzeć się najbliższym placówkom, porozmawiać z lekarzami i wybrać możliwie najlepszą porodówkę.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze