Jak wybrać najlepszą porodówkę? - co wziąć pod uwagę, lokalizacja, usługi

Każda kobieta chce rodzić w komfortowych warunkach. Obecnie bez problemu może wybrać, gdzie ma przyjść na świat jej dziecko. Do wyboru ma praktycznie każde miejsce w Polsce. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie z tym czekała na ostatnią chwilę.

Może się zdarzyć, że początek akcji porodowej zacznie się długo przed spodziewanym terminem porodu. Kiedy ciężarna czuje skurcze i odchodzą jej wody płodowe, to nie ma już czasu na sprawdzanie opinii o danym szpitalu. Lepiej już kilka miesięcy przed planowanym rozwiązaniem postanowić, gdzie przyjdzie na świat dziecko.

Polecane wideo:

Jak wybrać najlepszą porodówkę? - co wziąć pod uwagę?

Dobrym rozwiązaniem jest wytypowanie kilku potencjalnych miejsc porodu. Oczywiście dotyczy to osób z dużych miast lub ich okolicach. Mieszkanki wsi czy małych miasteczek zwykle mają do dyspozycji wyłącznie jeden szpital, który jest w okolicy. Jeśli takich placówek jest więcej, warto poświęcić czas na wybranie tej, która najbardziej odpowiada przyszłej matce.

Bardzo ciężko jest znaleźć placówkę idealną. Prywatna klinika zapewnia komfortowe sale porodowe i szpitalne, znieczulenie, ale pobyt w niej jest bardzo kosztowny. Szpital w dużym mieście z doskonałą opinią może zaskoczyć przyszłą matkę odmową przyjęcia, bo akurat wszystkie sale porodowe będą zajęte.

W innym szpitalu pacjentki przebywają z dziećmi w kilkuosobowej sali, więc będzie to kiepski wybór dla osób potrzebujących dużej prywatności.

Dlatego istotne jest, żeby ciężarna zastanowiła się, co jest dla niej najważniejsze. Dla jednej kobiety może to być pewność, że będzie rodzić w wybranej przez siebie pozycji i będzie miała swobodę poruszania się w trakcie porodu.

Dla innej najważniejsza okaże się wygodna sala do porodu rodzinnego i dostępność pokoju jednoosobowego, gdzie ojciec dziecka może przebywać bez ograniczeń. Część młodych mam będzie potrzebować porad dotyczących karmienia piersią i opieki nad noworodkiem.

Jak wybrać najlepszą porodówkę? - lokalizacja szpitala

Wybierając szpitale, lepiej jest brać pod uwagę te niezbyt oddalone od miejsca zamieszkania, maksymalnie do 30 km. Choć poród często trwa nawet kilkanaście godzin, nigdy nie ma pewności, jak będzie w danym przypadku oraz czy nie wystąpią komplikacje. Lepiej nie ryzykować, że utkniemy w korku na dwie godziny.

Zanim matka wytypuje kilka potencjalnych placówek, warto, żeby porozmawiała ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  1. Przy wyborze miejsca porodu należy uwzględnić, czy odbędzie się siłami natury czy matkę czeka cesarskie cięcie. W tym drugim przypadku odpada cały szereg kwestii, takich jak chociażby nacinanie krocza, możliwe pozycje rodzenia, przyrządy, w jakie jest wyposażona sala porodowa, kto ma być obecny przy porodzie itd. Wówczas ważniejszą kwestią będzie sala szpitalna oraz dostępna pomoc przy dziecku.
  2. Przy wyborze miejsca rozwiązania ciężarna powinna brać pod uwagę, czy ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko jest zdrowe. Jeśli nie, to sam komfort rodzenia nie będzie tak istotny jak to, czy dany szpital posiada oddział patologii noworodków, neonatologii oraz czy podczas porodu obecny jest lekarz pediatra czy neonatolog.

Warto poświęcić czas i zdobyć informacje na ten temat, a także przygotować się na sytuacje awaryjne. Przykładowo, jeśli kobieta nie chce nacinania krocza, powinna porozmawiać z położną czy lekarzem o tym, jak można tego uniknąć, z czym to się wiąże. Ciężarna powinna też  pamiętać o tym, że mogą wystąpić niespodziewane komplikacje i konieczne będą cesarka, nacięcie krocza czy zastosowanie znieczulenia.

Jak wybrać najlepszą porodówkę? - usługi

Przed porodem warto zadzwonić do wytypowanych wcześniej szpitali, sprawdzić nurtujące kwestie i umówić się na wizytę. Przed spotkaniem dobrze przygotować listę pytań, żeby nie zapomnieć o żadnych ważnych kwestiach, np. czy możliwe jest znieczulenie na życzenie.

Jeżeli jest taka możliwość, warto zobaczyć salę porodową. Internautka Assa pisze o swoim szpitalu: "W zasadzie warunki są bardzo dobre. Leżałam zarówno na patologii ciąży, jak i na sali porodowej, a potem na sali poporodowej. Personel wykwalifikowany, chętnie odpowiada na pytania, obchody z prawdziwego zdarzenia, pielęgniarki i położne zaangażowane i sympatyczne".

"Oczywiście zawsze gdzieś trafi się jakaś niemiła osoba, ale tak już w życiu bywa i zapewne taka osoba trafia się w każdym szpitalu. W salach czysto, toalety w każdej sali, co dla mnie miało największe znaczenie! Minusy – tylko jedna sala wydzielona do porodów rodzinnych. Oczywiście mężowie mogą uczestniczyć również w trakcie porodu na salach ogólnych, ale tam z kolei brak intymności. I tak jeśli chodzi o salę rodzinną, kto pierwszy ten lepszy (...)".

Uwaga! Niejeden polski szpital na pierwszy rzut oka nie robi dobrego wrażenia. Budynki są stare i wymagają remontu. Nie należy się tym zniechęcać. Dużo ważniejszą sprawą jest życzliwość personelu, obecność doświadczonych specjalistów, stopnie referencyjności, czyli wyspecjalizowania, niż to, czy szpital nie ma pieniędzy na remont.

Kluczową sprawą dla przyszłych matek jest zazwyczaj opieka i sympatia położnych, lekarzy i pielęgniarek, a nie kolor ścian w szpitalu. W jednej z opinii w Rankingu szpitali internautka Joanna2108 skarży się na wybrane miejsce: "Nikomu nie polecam tej placówki. Przez lata nic się nie zmieniło – opryskliwe położne i pielęgniarki, brak możliwości dowiedzenia się czegokolwiek (…)".

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Jeszcze na początku XX wieku kobiety ciężarne rodziły w domu i nikt się temu nie dziwił. Dzisiaj, gdy słyszymy o porodzie domowym, pukamy się w czoło....

Lepiej trafiła Miłka: "(…) Fakt, że trzeba było zapłacić za poród rodzinny jest oburzający, nie zmienia to jednak faktu, że mój poród wspominam bardzo dobrze. Sala do porodów rodzinnych jest fantastyczna, położna (przynajmniej ta, na którą trafiłam) świetna, bardzo miła i wspierająca – bez niej nie dałabym rady, lekarka również super. Cała ekipa sprawiła się cudownie, choć przy porodzie było kilka komplikacji".

"Jedyne, do czego można się przyczepić poza opłatami, to sale na oddziale poporodowym – stare i nie najlepiej wyposażone – jednak nawet to rekompensują ludzie tam pracujący – od sprzątaczek do lekarzy – wszyscy super. Najważniejsze, że czułam, iż moje dziecko jest bezpieczne i dobrze traktowane. Polecam ten szpital w 100 proc."

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Warto, aby odbył się w takich warunkach, żeby matka wspominała pobyt w szpitalu jak najlepiej. Dlatego już kilka miesięcy przed porodem dobrze jest zastanowić się, co jest najważniejsze w danym przypadku, przyjrzeć się najbliższym placówkom, porozmawiać z lekarzami i wybrać możliwie najlepszą porodówkę.

Przeczytaj również:

Porady położnej:

Monika Nycz, 2 miesiące temu

Wybór szpitala

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wybór szpitala
Wybór szpitala

Sprawdź, co cię czeka po porodzie

, wyniki badań, rzeczy dla mamy, taty i noworodka powinny się znaleźć w torbie przygotowanej do zabrania do szpitala. Cennych rzeczy, np. biżuterii (...) , nie należy brać do szpitala. Należy pamiętać o zmyciu lakieru...

Wybór szpitala

Sala porodowa

jest monitorowanie stanu płodu. W zależności od możliwości szpitala, w sali porodowej znajduje się jedno łóżko porodowe lub kilka. Sale porodowe dla jednej

Wybór szpitala

Na co zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu?

do jego spełnienia, np. czy możliwy jest poród w wybranej pozycji, ukojenie bólu w wannie porodowej. Nie czekając z wyborem szpitala, gdzie ma przyjść na świat dziecko, kobieta może spokojnie zastanowić się, co jest...

Wybór szpitala

Opieka nad kobietą rodzącą

Ciąża większości kobietom kojarzy się z pięknymi chwilami i pełnym nadziei oczekiwaniem na narodziny zdrowego i cudownego dziecka. Ponadto jest czasem, którego się nie cofnie. Dlatego ważne jest, aby momenty ciąży i narodzin nie były niczym zakłócone....

Wybór szpitala

Jak przygotować się do pobytu na porodówce?

nie wygląda dobrze, posiadają jednak inne walory. Wybór szpitala ginekologiczno-położniczego Kobieta przy wyborze szpitala ginekologiczno (...) ", czy rozpoznają rozpoczynającą się...

Wybór szpitala

Koło porodowe

Koło porodowe nie jest nowym wynalazkiem. Zostało wynalezione w latach dziewięćdziesiątych w Szwajcarii. Do tej pory jest wykorzystywane w szpitalach i klinikach głównie w Europie i Azji. W Polsce koła porodowe są dostępne w kilku placówkach. Taki rodzaj...

Wybór szpitala

Opieka nad dzieckiem w szpitalu

Opieka nad dzieckiem w szpitalu

. Jeśli tylko jest ryzyko powikłań, o wyborze szpitala powinno decydować przede wszystkim bezpieczeństwo matki i noworodka. W tej sytuacji najistotniejsze (...) uwagę na: Bezpieczeństwo: Przy wyborze...

Wybór szpitala

Warunki na sali porodowej

z przebiegiem porodu, wyborem placówki, a najważniejsze, czy będzie wiedziała, kiedy się zgłosić na izbę przyjęć. Na te i wiele innych pytań można uzyskać (...) więcej o wyborze idealnej porodówki: Jak wybrać najlepszą...

Wybór szpitala

Tuż po porodzie

Tuż po porodzie

Jeśli nigdy nie byłaś w szpitalu, a poród jest pierwszą „okazją" do wizyty w tym miejscu, na pewno zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać. Oto kilka informacji o tym, jak wygląda pobyt w szpitalu po porodzie.

Wybór szpitala

Szpital Prywatny Medicover

Szpital Prywatny Medicover

w początkach karmienia piersią. Porady laktacyjne są bezpłatne. Szpital zapewnia możliwość wyboru posiłków z menu oraz pakiety wyprawkowe dla matki