Trwa ładowanie...

Sala porodowa

Avatar placeholder
Anna Szozda 27.01.2015 15:00
Sala porodowa
Sala porodowa

Sala porodowa u wielu mam budzi lęk. Obecnie ten lęk jest coraz mniej uzasadniony, gdyż szpitale dbają o to, aby sale porodowe były jak najbardziej przyjazne dla rodzących, a także dla ich partnerów lub innych osób towarzyszących przy porodzie. Przy porodach rodzinnych, sala porodowa jest urządzona mniej „po szpitalnemu” i najczęściej rodzi tam tylko jedna osoba. Niestety, za komfort porodu rodzinnego zazwyczaj w Polsce się płaci.

spis treści

1. Jak wygląda sala porodowa?

Głównym elementem sali porodowej jest fotel porodowy. Jest to fotel przypominający nieco fotel ginekologiczny. Często są to fotele regulowane, które można rozłożyć tak, by przypominały łóżka szpitalne, i złożyć, aby miały ułożenie takie jak fotel ginekologiczny. W Polsce są także spotykane tzw. koła porodowe, czyli specjalne modele łóżek porodowych, które umożliwiają bardzo płynną zmianę pozycji i maksymalnie ułatwiają ruch w czasie porodu. Na łóżku porodowym odbywa się ostatnia faza porodu. Wcześniej zwykle zachęca się kobietę, aby spacerowała, poruszała się. Takie działanie przyspieszy poród, gdyż pomoże się ułożyć dziecku w kanale rodnym. Na łóżku porodowym należy się położyć także w czasie, kiedy konieczne jest monitorowanie stanu płodu.

W zależności od możliwości szpitala, w sali porodowej znajduje się jedno łóżko porodowe lub kilka. Sale porodowe dla jednej pacjentki należą jednak do mniejszości. Częściej jest tak, że na sali porodowej może przebywać jednocześnie kilka kobiet, a ich łóżka oddzielone są od siebie ściankami.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Przy łóżku najprawdopodobniej będą stały urządzenia służące do monitorowania stanu dziecka i matki, a także do zabiegów okołoporodowych. Jednym z nich jest kardiotokograf, do mierzenia tętna dziecka i stanu napięcia macicy. Można dzięki temu badaniu sprawdzić, kiedy pojawiają się skurcze, a także, czy dziecku nie grozi niedotlenienie. Oprócz tego, na sali porodowej na pewno znajduje się ultradźwiękowy detektor tętna (UDT), ale jest to urządzenie niewielkie, zasilane bateriami. Obok łóżka zwykle także stoi pompa infuzyjna. Za jej pomocą podaje się oksytocynę, aby przyspieszyć poród (lub fenoterol, aby zahamować skurcze).

Oprócz tego, na sali zawsze znajduje się kącik noworodkowy (stanowisko intensywnej opieki nad noworodkiem, gdzie od razu po urodzeniu dziecko jest myte, ważone, mierzone i badane). Maluszek dostaje opaskę identyfikacyjną nakładaną na nadgarstek. W kąciku noworodkowym znajduje się również tlen, który położna może podać dziecku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Miejsce, gdzie to wszystko się odbywa jest nazywane także kącikiem grzewczym, gdyż temperatura tam panująca wynosi powyżej 37 st. C.

Dodatkowymi „elementami” wspomagającymi poród, które znajdują się w niektórych szpitalach są:

  • drabinki,
  • worek sako,
  • stołek porodowy,
  • wanna do porodu,
  • prysznic,
  • kącik odpoczynkowy – czyli miejsce dla partnera lub innej osoby towarzyszącej w porodzie.

2. Jak wygląda sala porodowa przy porodzie rodzinnym?

Sala porodowa do porodów rodzinnych technicznie nie różni się od zwykłej porodówki. Jest jednak inaczej urządzona. Rodząca ma poczucie większej intymności, gdyż pomieszczenie jest urządzone bardziej jak zwykły pokój, mniej jak sala szpitalna. W pomieszczeniu rodzi tylko jedna osoba. Wszelkie urządzenia, które są niezbędne lub pomocne przy porodzie, są poustawiane w taki sposób, że nie rzucają się w oczy i nie wprowadzają szpitalnej atmosfery. Także możliwość przebywania razem z bliską osobą (np. ojcem dziecka, matką rodzącej, przyjaciółką lub doulą) znacznie poprawia komfort rodzącej kobiety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze