Trwa ładowanie...

Wanna do porodu

Avatar placeholder
01.10.2020 12:20
Wanna do porodu
Wanna do porodu (Zdjęcie autorstwa Hobo Mama / CC BY-NC-SA 2.0)

Wanna do porodu nie stanowi, niestety, wyposażenia wszystkich polskich szpitali położniczych. Jest jednak bardzo ważnym urządzeniem sali porodowej, ponieważ pozwala na skuteczne redukowanie bólu porodowego. Woda relaksuje i uspokaja rodzącą, poprawia jej samopoczucie, niweluje napięcie mięśni i rozluźnia okolice krocza, które stają się elastyczne i podatne na rozciąganie. Dzięki zastosowaniu wanny porodowej, rzadko kiedy zachodzi konieczność nacinania krocza. Poród w wodzie przebiega sprawnie, a kobieta nie odczuwa mocnego zmęczenia i bólu związanego ze skurczami macicy.

spis treści

1. Budowa wanny porodowej

Wanna porodowa stwarza dogodne warunki przygotowujące kobietę do rodzenia dziecka siłami natury. Użycie wanny ogranicza bóle porodowe i umożliwia przyjęcie porodu w wodzie. Wanna do porodu w wodzie zwykle wyposażona jest w hydromasaż, który rozluźnia rodzącą, a tym samym skraca czas porodu. Wanna porodowa jest to urządzenie wolnostojące, niewymagające obudowy i fundamentowania, co pozwala na dowolne jej ustawienie bez konieczności specjalnej adaptacji pomieszczenia.

Rozmiary niecki mają około 1,6 m długości i 1 m szerokości. Wysokość wanny można regulować i dostosowywać do własnych potrzeb. Niezabudowywanie wanny skutkuje możliwością łatwego (ze wszystkich stron) dostępu do kobiety rodzącej. Wanna do porodu w wodzie wyposażona jest w: mieszalną lub termostatyczną baterię wody, prysznic, termometr, podwodny hydromasaż z dyszą do masażu miejscowego, system dezynfekcji wanny i hydromasażu, system osuszania wanny, regulację podpór pod stopy, regulację uchwytów rąk, podest do wchodzenia, podwodny reflektor oświetlający pole rodzenia, materac przeciwpoślizgowy, siedzisko, zawór do opuszczania wanny w dół, wózek do szybkiej ewakuacji pacjentki.

2. Warunki rodzenia w wannie

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

Poród w wodzie powinien mieć miejsce w sali szpitalnej wyposażonej w specjalną, owalną wannę. Dodatkowo, podobnie jak na każdej sali porodowej, w pomieszczeniu takim powinna się znajdować lampa bezcieniowa, kardiotokograf oraz sprzęt konieczny do przywitania na świecie noworodka.

W wodzie powinna panować temperatura powietrza 26-27ºC. Wanna do porodu powinna być wydezynfekowana lub wyścielona specjalną folią zapewniającą bakteriologiczną czystość. Wannę napełnia się wodą o temperaturze około 36-37ºC. W trakcie akcji porodowej wodę w wannie należy kilkakrotnie zmieniać. Serce płodu powinno być przez cały monitorowane za pomocą ultradźwiękowego detektora tętna. Jeśli rozwarcie szyjki macicy osiąga 4-5 cm, rodząca może wejść do wanny z wodą na pół godziny. Po 30 minutach pobytu w wannie kobieta powinna wyjść z wody i zrobić sobie półgodzinną przerwę. Po tym czasie znowu może wejść do wanny na pół godziny.

3. Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Na poród w wodzie musi wyrazić zgodę lekarz prowadzący ciążę. Przeciwwskazania do porodu w wodzie stanowią:

Poród w wodziemoże odbyć się w wannie domowej, ale na taką formę porodu musi wyrazić zgodę lekarz.

4. Zalety porodu w wodzie

Ciepła woda rozluźnia mięśnie i odpręża rodzącą. Bóle porodowe nie są tak silnie odczuwane, a kobieta może przyjąć dowolną pozycję porodową i masować wybrane partie ciała hydromasażem. W wodzie poród naturalny postępuje dość szybko i z reguły nie ma konieczności nacinania krocza, ponieważ mięśnie są dostatecznie rozluźnione i rozciągnięte. Po przyjściu na świat dziecko pływa pod wodą. Nie ma obawy, że utonie lub zachłyśnie się. Aż do momentu pierwszego oddechu maluch funkcjonuje podobnie, jak w okresie życia płodowego. Należy jednak pamiętać, że jego główka nie powinna od razu wydostać się na powierzchnię, ponieważ może to prowadzić do zachłyśnięcia się wodą.

Zanim tlen przestanie być pobierany z łożyska upłynie ok. 1-2 minuty, przez który okres czasu noworodek może spokojnie wziąć pierwszy oddech. Dziecko jest zwykle wyjmowane z wanny po kilku sekundach od narodzin i od razu wkładane w ramiona mamy. Lekarz albo partner rodzącej odcina pępowinę. Przy porodzie w wodzie istnieje bowiem możliwość rodzenia z partnerem. Po narodzinach dziecko poddane zostaje rutynowej kontroli lekarskiej. Kobieta natomiast wychodzi z wody, ponieważ poród łożyska odbywa się już poza wanną. Po ostatnim etapie porodu mama i dziecko opuszczają salę porodową.

Poród w wodzie jest bardzo dobry dla dziecka, ponieważ łagodzi stres urodzeniowy. Woda to środowisko dobrze znane dziecku – przez dziewięć miesięcy ciąży płód pływa w płynie owodniowym, więc podczas porodu zmiana środowiska nie jest dla niego gwałtowna. Poród w wodzie umożliwia dziecku stopniowe przyzwyczajanie się do nowych warunków życia po opuszczeniu łona mamy. Zdaniem psychologów, poród w wodzie dobrze wpływa na psychikę noworodka.

Joanna Krocz

Następny artykuł: Zalety
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze