Trwa ładowanie...

Wanna do porodu

Wanna do porodu nie stanowi, niestety, wyposażenia wszystkich polskich szpitali położniczych. Jest jednak bardzo ważnym urządzeniem sali porodowej, ponieważ pozwala na skuteczne redukowanie bólu porodowego. Woda relaksuje i uspokaja rodzącą, poprawia jej samopoczucie, niweluje napięcie mięśni i rozluźnia okolice krocza, które stają się elastyczne i podatne na rozciąganie. Dzięki zastosowaniu wanny porodowej, rzadko kiedy zachodzi konieczność nacinania krocza. Poród w wodzie przebiega sprawnie, a kobieta nie odczuwa mocnego zmęczenia i bólu związanego ze skurczami macicy.

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

spis treści

1. Budowa wanny porodowej

Wanna porodowa stwarza dogodne warunki przygotowujące kobietę do rodzenia dziecka siłami natury. Użycie wanny ogranicza bóle porodowe i umożliwia przyjęcie porodu w wodzie. Wanna do porodu w wodzie zwykle wyposażona jest w hydromasaż, który rozluźnia rodzącą, a tym samym skraca czas porodu. Wanna porodowa jest to urządzenie wolnostojące, niewymagające obudowy i fundamentowania, co pozwala na dowolne jej ustawienie bez konieczności specjalnej adaptacji pomieszczenia.

Rozmiary niecki mają około 1,6 m długości i 1 m szerokości. Wysokość wanny można regulować i dostosowywać do własnych potrzeb. Niezabudowywanie wanny skutkuje możliwością łatwego (ze wszystkich stron) dostępu do kobiety rodzącej. Wanna do porodu w wodzie wyposażona jest w: mieszalną lub termostatyczną baterię wody, prysznic, termometr, podwodny hydromasaż z dyszą do masażu miejscowego, system dezynfekcji wanny i hydromasażu, system osuszania wanny, regulację podpór pod stopy, regulację uchwytów rąk, podest do wchodzenia, podwodny reflektor oświetlający pole rodzenia, materac przeciwpoślizgowy, siedzisko, zawór do opuszczania wanny w dół, wózek do szybkiej ewakuacji pacjentki.

2. Warunki rodzenia w wannie

Poród w wodzie powinien mieć miejsce w sali szpitalnej wyposażonej w specjalną, owalną wannę. Dodatkowo, podobnie jak na każdej sali porodowej, w pomieszczeniu takim powinna się znajdować lampa bezcieniowa, kardiotokograf oraz sprzęt konieczny do przywitania na świecie noworodka.

W wodzie powinna panować temperatura powietrza 26-27ºC. Wanna do porodu powinna być wydezynfekowana lub wyścielona specjalną folią zapewniającą bakteriologiczną czystość. Wannę napełnia się wodą o temperaturze około 36-37ºC. W trakcie akcji porodowej wodę w wannie należy kilkakrotnie zmieniać. Serce płodu powinno być przez cały monitorowane za pomocą ultradźwiękowego detektora tętna. Jeśli rozwarcie szyjki macicy osiąga 4-5 cm, rodząca może wejść do wanny z wodą na pół godziny. Po 30 minutach pobytu w wannie kobieta powinna wyjść z wody i zrobić sobie półgodzinną przerwę. Po tym czasie znowu może wejść do wanny na pół godziny.

3. Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Na poród w wodzie musi wyrazić zgodę lekarz prowadzący ciążę. Przeciwwskazania do porodu w wodzie stanowią:

Poród w wodziemoże odbyć się w wannie domowej, ale na taką formę porodu musi wyrazić zgodę lekarz.

4. Zalety porodu w wodzie

Ciepła woda rozluźnia mięśnie i odpręża rodzącą. Bóle porodowe nie są tak silnie odczuwane, a kobieta może przyjąć dowolną pozycję porodową i masować wybrane partie ciała hydromasażem. W wodzie poród naturalny postępuje dość szybko i z reguły nie ma konieczności nacinania krocza, ponieważ mięśnie są dostatecznie rozluźnione i rozciągnięte. Po przyjściu na świat dziecko pływa pod wodą. Nie ma obawy, że utonie lub zachłyśnie się. Aż do momentu pierwszego oddechu maluch funkcjonuje podobnie, jak w okresie życia płodowego. Należy jednak pamiętać, że jego główka nie powinna od razu wydostać się na powierzchnię, ponieważ może to prowadzić do zachłyśnięcia się wodą.

Zanim tlen przestanie być pobierany z łożyska upłynie ok. 1-2 minuty, przez który okres czasu noworodek może spokojnie wziąć pierwszy oddech. Dziecko jest zwykle wyjmowane z wanny po kilku sekundach od narodzin i od razu wkładane w ramiona mamy. Lekarz albo partner rodzącej odcina pępowinę. Przy porodzie w wodzie istnieje bowiem możliwość rodzenia z partnerem. Po narodzinach dziecko poddane zostaje rutynowej kontroli lekarskiej. Kobieta natomiast wychodzi z wody, ponieważ poród łożyska odbywa się już poza wanną. Po ostatnim etapie porodu mama i dziecko opuszczają salę porodową.

Poród w wodzie jest bardzo dobry dla dziecka, ponieważ łagodzi stres urodzeniowy. Woda to środowisko dobrze znane dziecku – przez dziewięć miesięcy ciąży płód pływa w płynie owodniowym, więc podczas porodu zmiana środowiska nie jest dla niego gwałtowna. Poród w wodzie umożliwia dziecku stopniowe przyzwyczajanie się do nowych warunków życia po opuszczeniu łona mamy. Zdaniem psychologów, poród w wodzie dobrze wpływa na psychikę noworodka.

Joanna Krocz

Następny artykuł: Zalety
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.