Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Poród w wodzie to świetne rozwiązanie dla wielu rodzących. Dzięki porodowi w wodzie łagodzone zostają skurcze porodowe, ale dziecko przychodzi na świat do środowiska podobnego do tego, w którym żyło przez ostatnie 9 miesięcy. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do porodu w wodzie. Taka forma porodu nie jest wskazana w przypadku ciąży, co do których istnieje podejrzenie, iż wymagana będzie interwencja lekarza tuż po narodzeniu dziecka. Jeśli istnieje ryzyko powikłań porodowych i poporodowych, lekarz może zalecić poród tradycyjny.

Polecane wideo:

Jakie są przeciwwskazania do porodu w wodzie?

Niestety nie każda kobieta może zdecydować się na poród w wodzie. Taką opcję może wybrać tylko kobieta zdrowa, u której dziecko ułożone jest główką do dołu. Przeciwwskazaniami do porodu w wodzie jest nieprawidłowe ułożenie płodu, ryzyko porodu przedwczesnego, patologia położnicza oraz słaby postęp I i II fazy porodu.

Lekarz odradza immersję wodną u kobiet cierpiących na takie choroby i dolegliwości, jak:

 • łożysko przodujące,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • choroby naczyń krwionośnych,
 • infekcje,
 • choroby dermatologiczne,
 • choroby układu krążenia,
 • ciężka niedokrwistość,
 • nadciśnienie tętnicze lub zbyt niskie ciśnienie.

Ponadto przeciwwskazaniem do porodu w wodzie są wszelkie choroby ogólnoustrojowe ciężarnej.

Ponadto nie należy decydować się na taką formę porodu, jeśli u płodu występują takie stany, jak:

 • wady rozwojowe,
 • ryzyko martwicy,
 • makrosomia płodu.

Na czym polega poród w wodzie?

Immersja wodna polega na porodzie w wannie z wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza. Jednocześnie sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury przynajmniej 26 stopni. Rodząca zanurzona jest w wodzie na głębokość 50-60 cm. Zazwyczaj immersję wodną stosuje się w celu zrelaksowania rodzącej kobiety i złagodzenia bólów w I okresie porodu. Niekiedy kobieta pozostaje w wodzie również na fazę parcia, a wtedy dziecko przychodzi na świat bezpośrednio do wody.

Poród w wodzie ma wiele zalet. Korzysta na nim zarówno dziecko, jak i matka. W czasie takiego porodu dziecko przechodzi z wodnego środowiska worka owodniowego w macicy matki, do drugiego środowiska wodnego. Dzięki temu przyjście na świat przebiega dla niego łagodniej. Nie ma również wątpliwości, że poród w wodzie trwa krócej, co oznacza mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu.

Podczas immersji wodnej moment dekompresji główki jest złagodzony. Mniejszy jest także szok porodowy oraz szkodliwe oddziaływanie światła i hałasu, a temperatura jest stała.

Korzyści z porodu w wodzie dla rodzącej to przede wszystkim większa relaksacja i rozluźnienie, a także mniejsza odczuwalność skurczów porodowych . Ponadto siła wyporu wody prowadzi do zmniejszenia ciężaru macicy, a w konsekwencji do zmniejszenia ucisku na kość krzyżową ciężarnej.

Inne zalety porodu w wodzie to:

 • szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym,
 • mniejsze ryzyko pęknięcia krocza,
 • relaksacja szyjki macicy i szybsze jej rozwieranie,
 • mniejsza konieczność stosowania środków znieczulających i rozkurczowych,
 • poprawa przepływu maciczno-łożyskowego.

Poród w wodzie w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak ciąża jest zagrożona, istnieje ryzyko powikłań, a ciężarna jest słabego zdrowia lub boryka się z problemami natury zdrowotnej, lepiej jest zrezygnować z porodu w wodzie.

Anna Świeboda, ponad rok temu

Poród w wodzie

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Przeciwwskazania do porodu w wodzie
Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Makrosomia płodu

komplikacji okołoporodowych, makrosomia płodu stanowi przeciwwskazanie do porodu w wodzie. Hipertrofia wewnątrzmaciczna grozi również dużym ryzykiem urazów (...) czasu trwania porodu, zatrzymaniem akcji...

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Makrosomia

Makrosomia

Makrosomia płodu, inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu, to nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży. Szacuje się, że powiększenie wagi ciała płodu dotyczy około 10% wszystkich ciąż.

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Łożysko przodujące

i krwotoki w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w trakcie porodu. Czynniki ryzyka łożyska przodującego Jest wiele czynników, które predysponują (...) natomiast może być krwawienie lub krwotok z dróg rodnych w ciąży lub podczas...

Poród w wodzie

Jak wyglada poród w wodzie?

jednak może się na to zdecydować, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do porodu w wodzie. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, poród w wodzie przyspieszy całą (...) i przeciwwskazania...

Zalety porodu w wodzie

Rodzić bez bólu

jest chłodniejsze) i w ten sposób zostanie uruchomiony pierwszy krzyk maluszka. Potem odcina się pępowinę. Przeciwwskazania do porodu w wodzie   Poród w wodzie (...) rodzenia w wodzie....

Jak wyglada poród w wodzie?

Wanna do porodu

Wanna do porodu

na pół godziny. Przeciwwskazania do porodu w wodzie Na poród w wodzie musi wyrazić zgodę lekarz prowadzący ciążę. Przeciwwskazania do porodu w wodzie...

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie - zalety

Poród w wodzie - zalety

Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.

Poród w domu

Przeciwwskazania do porodu domowego

Przeciwwskazania do porodu domowego to wszelkie problemy zdrowotne przyszłej matki. Niebagatelną rolę w decyzji o porodzie w domu odgrywa ułożenie (...) . Przeciwwskazania do porodu...