Trwa ładowanie...

Zalety porodu w wodzie

Avatar placeholder
Joanna Krocz 01.10.2020 12:29
Zalety porodu w wodzie
Zalety porodu w wodzie

Zalety porodu w wodzie są nieocenione w dochodzeniu kobiety do formy i w minimalizowaniu stresu urodzeniowego dziecka. Maluch przed przyjściem na świat zanurzony jest w płynie owodniowym. W czasie porodu otocznie dziecka zmienia się z wodnego na lądowe. Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.

spis treści

1. Zalety porodu w wodzie dla matki

W latach 60. XX wieku radziecki badacz, Igor Czarowski, wpadł na pomysł, żeby kobieta rodząca była zanurzona w basenie i mogła urodzić dziecko do wody. Jako pierwszy zaczął badać taki sposób rodzenia. Natomiast francuski położnik, Frederic Leboyer, wprowadził koncepcję kąpania noworodków w ciepłej wodzie tuż po urodzeniu, twierdząc że pozwala to stopniowo przyzwyczajać dziecko do życia poza łonem matki. W Polsce pierwszy poród w wodzie odbył się w Klinice Perinatologii w Łodzi. Jakie pozytywne działanie ma woda dla kobiety rodzącej? Oto kilka z nich:

  • łagodzienie bólu porodowego, woda pozwala lepiej sobie z nim radzić,
  • woda ma działanie relaksacyjne i odprężające, zmniejsza napięcie mięśniowe,
  • w czasie porodu w wodzie występują mniejsze obrażenia krocza,
  • woda daje poczucie swobody, można w niej w spokoju poruszać się i zmieniać pozycje,
  • pierwszy okres porodu w wodzie przebiega szybciej niż podczas zwyczajnego porodu,
  • woda to alternatywa dla zastosowania leków przeciwbólowych czy znieczulenia ZZO,
  • woda minimalizuje napięcie emocjonalne i obniża ciśnienie krwi,
  • woda zmniejsza uwalnianie hormonów stresu, a aktywizuje uwalnianie się endorfin, hormonów szczęścia, które w naturalny sposób mają działanie przeciwbólowe i relaksujące,
  • poród w wodzie daje poczucie intymności oraz bezpieczeństwa.
Zobacz film: "Poród w wodzie"

Poród w wodzie wpływa korzystnie na tkanki krocza, które pod wpływem wody łatwiej się rozciągają, rzadziej pękają i nie ma potrzeby nacinania krocza. Czasem poród w wodzie może się opóźniać, ponieważ skurcze macicy słabną. W takiej sytuacji należy wyjść z wody i przez jakiś czas postać w pozycji pionowej. Po chwili powinny wrócić silne i rytmiczne skurcze, bez których akcja porodowa nie może postępować.

2. Zalety porodu w wodzie dla dziecka

Dziecko przez dziewięć miesięcy życia w łonie matki przebywa w płynie owodniowym, dlatego środowisko wodne jest mu dobrze znane. Narodziny dziecka w wodzie dają mu poczucie bezpieczeństwa. Malec urodzony w wodzie nie odczuwa raptownej zmiany otoczenia. Po wysiłku związanym z porodem noworodek przez chwilę może cieszyć się znajomym środowiskiem. Noworodek rodzi się do wody, ale przez ten czas funkcjonuje jeszcze łożysko, które dostarcza dziecku niezbędnych składników i tlenu. Dziecko nie powinno przebywać w wannie dłużej niż minutę. Minuta to jednak bardzo dużo czasu, więc nie ma powodów do obaw.

Po tym czasie noworodek powinien zostać uniesiony. Podczas wyjmowania z wody dziecko odczuje zmianę temperatury z ciepłej na chłodniejszą temperaturę pomieszczenia, dzięki czemu uruchomiony zostanie odruch oddechowy – dlatego pomieszczenie, w którym rodzi się dziecko nie może być przegrzane. Przy zastosowaniu zasad bezpieczeństwa nie ma ryzyka zachłyśnięcia się maluszka wodą. Poród w wodzie przebiega zazwyczaj dość szybko i jest bardzo wzruszającym przeżyciem dla matki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze