Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Dlaczego warto pić kawę zbożową?

Avatar placeholder
08.01.2018 13:01
Dlaczego warto pić kawę zbożową?
Dlaczego warto pić kawę zbożową? (Źródło: Shutterstock)

Kawa zbożowa to nie tylko alternatywa dla klasycznej małej czarnej, której powinni unikać nadciśnieniowcy i dzieci. To również pyszny napój będący źródłem wielu cennych składników odżywczych. Warto sięgać po niego jak najczęściej, ponieważ przynosi organizmowi wiele korzyści.

Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi

Łączy je jedynie kolor i fakt, że powstają w procesie palenia ziaren. Do wytwarzania kawy zbożowej używa się prażonych ziaren zbóż: głównie żyta i jęczmienia. Czasem dodaje się również cykorię lub buraki cukrowe.

W kawie zbożowej znajdziemy selen, magnez i fosfor. To substancje, które wzmacniają odporność i układ kostny, usprawniają również pracę układu nerwowego. Witaminy z grupy B oraz błonnik ułatwiają trawienie, zapobiegają zaparciom i nadmiernemu gromadzeniu tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Błonnik to substancja, która jest podstawą zdrowego odchudzania, ponieważ pomaga organizmowi w wydalaniu tłuszczu, ale coraz nowsze badania odkrywają kolejne jego zalety.

Udowodniono, że zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. Osoby, których dieta jest bogata w błonnik, rzadziej zapadają na miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca i zawały.

Kawa zbożowa jest również bogatym źródłem antyoksydantów. Zwalczają one wolne rodniki, hamując w ten sposób procesy starzenia i działając przeciwnowotworowo.

1. Napój dietetyczny

Brak kofeiny to kolejna zaleta napoju. Można go pić o każdej porze dnia, bez obaw o uzależnienie czy problemy z zaśnięciem. Mimo to duża zawartość węglowodanów delikatnie pobudza i korzystnie działa na pracę mózgu.

Dodatek cykorii poprawia z kolei funkcjonowanie jelit i przyspiesza przemianę materii. To sprawia, że kawa zbożowa jest napojem dietetycznym. Pół kubka bez mleka i cukru zawiera jedynie 50 kalorii. Jedyny minus napoju to wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że jedna porcja zostaje przez organizm szybko przetworzona na energię, a z tego powodu wkrótce po spożyciu odczujemy łaknienie.

Kawa dla każdego

W polskich sklepach kawa zbożowa dostępna jest w wersji rozpuszczalnej, granulowanej oraz w jednorazowych saszetkach. Producenci wzbogacają ją dodatkową porcją błonnika i witamin, ale również aromatami smakowymi  – czekoladowym czy karmelowym.

Najlepiej wybierać jednak wersję bez zbyt wielu dodatków czy sztucznych substancji, ponieważ mogą one umniejszyć naturalne zdrowotne właściwości napoju.

Choć kawa zbożowa świetnie smakuje z mlekiem i cukrem, sprawiają one, że przestaje być napojem dietetycznym. Warto więc mleko krowie zastąpić roślinnym, a cukier np. miodem lub innym, zdrowym zamiennikiem. Napój doskonale komponuje się również z przyprawami: kardamonem, cynamonem, wanilią, anyżem oraz kakao.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze