Trwa ładowanie...

Herbatka dla niemowląt. Od którego miesiąca można ją podać?

Avatar placeholder
14.11.2021 21:33
Herbatka dla niemowląt. Od którego miesiąca można ją podać?
Herbatka dla niemowląt. Od którego miesiąca można ją podać? (123rf)

Dla niemowlaka woda to pierwszy napój oprócz mleka matki, jakiego próbuje. Jednak w pierwszym roku życia spokojnie można podawać maluchom także co innego. Zarówno w chłodne, jak i w upalne dni sprawdzają się znakomicie herbatki. Można przygotowywać je zarówno z torebek ekspresowych, jak i przez rozpuszczenie w ciepłej lub chłodnej, ale zawsze przegotowanej wodzie. Przed wprowadzeniem herbatek do diety dziecka poniżej 1 r.ż. należy skonsultować to z lekarzem.

spis treści

1. Jak i kiedy podawać herbatkę?

Ponieważ czarna i zielona herbata zawierają sporą ilość teiny, nie podaje się jej niemowlakom. Teina to substancja pobudzająca, która może być niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Nie oznacza to, że nie można podawać dziecku czego innego niż woda.

Do pierwszego roku życia maluchy mogą spokojnie pić herbatki owocowe i ziołowe. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim uzupełnienie płynów w organizmie niemowlęcia oraz ugaszenie pragnienia.

Ponadto herbata dla niemowląt jest źródłem wielu witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Niektóre z napojów są pomocne w leczeniu różnych dolegliwości z kolką jelitową na czele.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Około 5 miesiąca można podać maluszkowi herbatki owocowe. Picie tego typu napojów staje się dobrym sposobem zapobiegającym odwodnieniu na przykład podczas biegunki czy zatrucia. Herbatki spełniają też swoją rolę w upalne dni lub gdy dziecko jest bardzo ruchliwe.

Herbatka, podobnie jak mleko, nie może być ponownie podgrzewana. Nie zaleca się podawania dziecku jednej porcji przez cały dzień, bo w butelce mogą się rozwinąć bakterie.

Lepiej robić częściej małą ilość. Jeśli maluch jej nie wypije w ciągu pół godziny, należy ją wylać. Zawsze też trzeba sprawdzić termin przydatności do spożycia na opakowaniu. Zwykle jest krótki – do dwóch miesięcy po otwarciu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Rodzaje herbatek dla niemowlaków

Herbatki ziołowe oraz owocowe dostarczają młodemu organizmowi witamin z grupy B oraz witaminy A i C. Poza tym, są niezwykle pomocne w łagodzeniu niektórych dolegliwości zdrowotnych. Istnieje wiele herbatek, które można podawać nawet najmłodszym dzieciom.

Zobacz także:

2.1. Rumianek dla niemowlaka

Herbata rumiankowa wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Do tego, posiada właściwości redukujące ból, m.in. ból brzucha i ból przy ząbkowaniu. Może być podawana także jako herbatka dla noworodka.

2.2. Herbatki ziołowe i owocowe

Gdy u malucha pojawi się nieznacznie podniesiona temperatura, należy przygotować herbatę malinową, z lipy lub czarnego bzu. Są one szczególnie efektywne przy przeziębieniach oraz problemach trawiennych.

Dodatkową właściwością takiego gorącego napoju jest działanie uspokajające. Herbatę z malin, lipy lub czarnego bzu można zaparzyć już dla dziecka półrocznego.

Kolejnym cennym napojem jest herbata miętowa. Posiada ona działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, świetnie spisuje w przypadku bólów brzuszka i pobudza układ trawienny. Jest idealna dla maluchów od szóstego miesiąca życia.

Herbatka z dzikiej róży jest bogata w witaminę C, dlatego warto ją dawać maluchowi przy przeziębieniach. Działa także wzmacniająco, więc warto używać jej w okresie rekonwalescencji. Nadaje się dla niemowląt po czwartym miesiącu. Podobnie jest w przypadku herbatki z melisy. Działa ona uspokajająco, pomaga dziecku zasnąć i łagodzi kolkę.

Z kolei herbatka kminkowa idealnie łagodzi bóle brzuszka, poprawia apetyt i pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Ją jednak można podawać po szóstym miesiącu życia i najlepiej w niewielkich ilościach.

Wszystkie herbatki najlepiej jest podawać niesłodzone. Aby odrobinę osłodzić napój dozwolone jest dodanie małej ilości cukru, glukozy lub miodu – ostatnia opcja tylko dla dzieci powyżej 12 miesięcy. Wspaniale spisują się także herbatki granulowane dla niemowląt słodzone glukozą, które może z powodzeniem pić zarówno młodsze dziecko, jak i starszy szkrab.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze