Trwa ładowanie...

Czy witamina D3 jest potrzebna?

Avatar placeholder
24.05.2016 12:04
Czy witamina D3 jest potrzebna?
Czy witamina D3 jest potrzebna? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Witamina D3 powstaje w skórze z prowitaminy na skutek oddziaływania promieni słonecznych. W naszym klimacie wytwarzana w ten sposób ilość nie jest wystarczająca, dlatego konieczna jest suplementacja, co ma szczególne znaczenie w przypadku noworodków. Jak wpływa ona na organizm dziecka?

spis treści

1. Właściwości witaminy D3

Witamina D3 umożliwia odpowiedni rozwój malucha. Dzięki niej dochodzi do wchłaniania wapnia w jelitach, który odkładany w kościach przeciwdziała powstaniu krzywicy. Niedobór tej substancji sprawia, że kości stają się słabe i podatne na złamania.

Ma ona także wpływ na stan uzębienia – dowiedziono, że u dzieci, które nie przyjmowały odpowiednich ilości witaminy, częściej dochodzi do powstawania ubytków w zębach mlecznych, a stałe są w o wiele większym stopniu podatne na próchnicę.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Zadbanie o odpowiednią gęstość kości w wieku dziecięcym w późniejszych latach życia może uchronić nas przed osteoporozą.

To jednak nie wszystkie zalety witaminy D3. W połączeniu z wapniem pozytywnie wpływa na pracę serca i układu nerwowego.

Wzmacnia skórę, działa łagodząco na stany zapalne i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Co więcej, udowodniono, że może odgrywać znaczącą rolę w profilaktyce niektórych typów raka.

2. Od kiedy podawać kropelki?

Witamina D3 nie zawsze musi być podawana od pierwszych dni życia dziecka. W przypadku, kiedy matka przyjmowała ją w III trymestrze ciąży i nadal zażywa w okresie karmienia piersią, dziecko może spożywać ją od trzeciego tygodnia.

Jeżeli maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym, które pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę substancję, możemy z niej zrezygnować, natomiast dzieciom karmionym wyłącznie mlekiem matki powinna być ona dostarczana od początku.

Optymalna ilość to 400 jednostek dla noworodka karmionego piersią. W przypadku karmienia mieszanego, dawkę ustala pediatra.

3. Najczęstsze objawy niedoboru

Symptomy związane ze zbyt małą ilością witaminy D3 można zaobserwować dość szybko. Zaniepokoić powinna nas nadmierna nerwowość malucha skutkująca często problemami z zasypianiem i częstym budzeniem się w nocy.

Na skutek niedoboru często występują także zaparcia, a brzuszek dziecka staje się miękki. Wzrasta napięcie mięśniowe, a rączki malucha zaczynają lekko drżeć.

Objawem charakterystycznym jest zwiększona potliwość, zwłaszcza w okolicach kości potylicznej.

W takiej sytuacji należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie badania krwi, co pozwoli mu określić, jaką dawkę witaminy powinno przyjmować dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze