Trwa ładowanie...

Witamina D3 dla noworodka i niemowlaka

Kiedy na świat przychodzi dziecko, w bardzo krótkim czasie młodzi rodzice otrzymują wiele potrzebnych informacji. Jednakże w tym ogromie wiedzy łatwo jest się pogubić. Dbanie o zdrowie niemowląt wymaga od mamy i taty ciągłego poszerzania wiedzy, po to, by nie przedobrzyć, ale i nie zaszkodzić maluszkowi. Dla prawidłowego rozwoju dziecka potrzebne jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości witamin, jedną z nich zaś jest witamina D3. Dlaczego tak jest witamina D dla niemowlaka? Kiedy należy ją dodatkowo podawać?

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
spis treści

1. Po co niemowlętom witamina D3?

Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jej niedobór może prowadzić do krzywicy lub osteoporozy. Witaminę D jako prowitaminę można znaleźć w naturalnych produktach, tj. pełne mleko, jaja i ryby.

W połączeniu z promieniami słonecznymi prowitamina ta w organizmie ludzkim zaczyna produkować witaminę D. Niestety Polska znajduje się w strefie klimatycznej, gdzie taka forma produkowania witaminy D jest niewystarczająca do zapobiegania negatywnym skutkom jej niedoboru.

Dlatego też tak istotne jest jej właściwe dawkowanie, które ustali z matką pediatra.

Szybki rozwój niemowlaka
Szybki rozwój niemowlaka

Skoki rozwojowe to w normalnym toku rozwojowym czas bardziej wzmożonego dojrzewania dziecka zarówno

zobacz galerię

Warto wiedzieć, że witamina D3 pozytywnie wpływa na:

  • wchłanianie w organizmie wapnia i fosforu,
  • prawidłowe uzębienie oraz stan kości,
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego,
  • podniesienie odporności organizmu (nieco),
  • łagodzenie stanów zapalnych skóry.

Co ważne, karmiąc dziecko piersią, należy podawać witaminę D3 dla noworodka, która nie jest produkowana w mleku matki.

W przypadku karmienia lub dokarmiania maluszka mlekiem modyfikowanym należy skonsultować konieczność podawania tej witaminy z lekarzem.

2. Dawkowanie witaminy D3 dla niemowląt

Z uwagi na fakt, że witamina D3 wchłania się bardzo wolno, gdyż wapń wymaga czasu na prawidłowe wchłonięcie się do organizmu, zaleca się przyjmowanie witaminy D jeszcze w ciąży (od drugiego trymestru), a także krótko po narodzinach do kilku, a nierzadko kilkunastu lat.

Podaje się, że jeżeli mama dziecka spożywała i nadal spożywa suplementy witaminy D3, dzienna dawka dla dziecka karmionego piersią wynosi 400 jednostek. Oczywiście w sytuacji karmienia mieszanego lub jedynie mlekiem modyfikowanym należy wspólnie z pediatrą ustalić dawkę dla dziecka. Jest to niezwykle ważne, gdyż większość modyfikowanych mieszanek zawiera w składzie witaminę D.

Kwasy omega-3 i Witamina D3 – jaki mają wpływ na zdrowie dziecka?
Kwasy omega-3 i Witamina D3 – jaki mają wpływ na zdrowie dziecka?

Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym i szkolnym są stale narażone na infekcje za sprawą ich

przeczytaj artykuł

Ponadto, wraz z wiekiem dziecka, również należy ustalić dawkowanie z pediatrą, gdyż wszystko uzależnione jest od przyjmowanych systematycznie pokarmów, wychodzenia na świeże powietrze i przy tym na promienie słoneczne oraz indywidualnego zapotrzebowania organizmu dziecka.

Dawkowanie witaminy D3 dla niemowląt jest niezwykle istotne, gdyż zarówno niedobór, jak i jej nadmiar w organizmie potrafi przynieść problemy zdrowotne. W przypadku niedoboru znacząco osłabione mogą być kości i stan uzębienia.

W związku z powyższym stan ten może prowadzić w przyszłości do łamliwości kości, osteoporozy, słabego uzębienia. Jednakże w sytuacji, gdy witaminy D jest w organizmie młodego człowieka za dużo, może dojść do podwyższenia stężenia wapnia we krwi, co prowadzi do:

Dlatego też niezwykle istotne jest ustalanie podawania tranu i innych rodzajów suplementów witaminy D dla niemowląt z lekarzem pediatrą.

Witamina D dla dzieci
Witamina D dla dzieci

Nie sposób przecenić roli witaminy D w organizmie człowieka. Umożliwia ona organizmowi lepsze przyswajanie

przeczytaj artykuł

Witamina D powinna być dostarczana do organizmu młodego człowieka zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszelkie formy indywidualnego dawkowania mogą przyczynić się do wielu chorób w późniejszym wieku.

Partner serwisu parenting.pl Przeczytaj o artykuł o witaminie D, by dowiedzieć się, dlaczego jest tak ważna dla funkcjonowania Twojego organizmu. Na stronie KtoMaLek.pl sprawdzisz, która apteka w okolicy posiada wybraną przez Ciebie dawkę witaminy dostępną od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.