Trwa ładowanie...

Witamina D3 dla noworodka i niemowlaka

Niemowlętom karmionym piersią należy dodatkowo podawać witaminę D3.
Niemowlętom karmionym piersią należy dodatkowo podawać witaminę D3. (GettyImages)

Kiedy na świat przychodzi dziecko, w bardzo krótkim czasie młodzi rodzice otrzymują wiele potrzebnych informacji. Jednakże w tym ogromie wiedzy łatwo jest się pogubić. Dbanie o zdrowie niemowląt wymaga od mamy i taty ciągłego poszerzania wiedzy, po to, by nie przedobrzyć, ale i nie zaszkodzić maluszkowi. Dla prawidłowego rozwoju dziecka potrzebne jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości witamin, jedną z nich zaś jest witamina D3. Dlaczego tak jest witamina D dla niemowlaka? Kiedy należy ją dodatkowo podawać?

spis treści

1. Po co niemowlętom witamina D3?

Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jej niedobór może prowadzić do krzywicy lub osteoporozy. Witaminę D jako prowitaminę można znaleźć w naturalnych produktach, tj. pełne mleko, jaja i ryby.

W połączeniu z promieniami słonecznymi prowitamina ta w organizmie ludzkim zaczyna produkować witaminę D. Niestety Polska znajduje się w strefie klimatycznej, gdzie taka forma produkowania witaminy D jest niewystarczająca do zapobiegania negatywnym skutkom jej niedoboru.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Dlatego też tak istotne jest jej właściwe dawkowanie, które ustali z matką pediatra.

Szybki rozwój niemowlaka
Szybki rozwój niemowlaka

Skoki rozwojowe to w normalnym toku rozwojowym czas bardziej wzmożonego dojrzewania dziecka zarówno

zobacz galerię

Warto wiedzieć, że witamina D3 pozytywnie wpływa na:

  • wchłanianie w organizmie wapnia i fosforu,
  • prawidłowe uzębienie oraz stan kości,
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego,
  • podniesienie odporności organizmu (nieco),
  • łagodzenie stanów zapalnych skóry.

Co ważne, karmiąc dziecko piersią, należy podawać witaminę D3 dla noworodka, która nie jest produkowana w mleku matki.

W przypadku karmienia lub dokarmiania maluszka mlekiem modyfikowanym należy skonsultować konieczność podawania tej witaminy z lekarzem.

2. Dawkowanie witaminy D3 dla niemowląt

Z uwagi na fakt, że witamina D3 wchłania się bardzo wolno, gdyż wapń wymaga czasu na prawidłowe wchłonięcie się do organizmu, zaleca się przyjmowanie witaminy D jeszcze w ciąży (od drugiego trymestru), a także krótko po narodzinach do kilku, a nierzadko kilkunastu lat.

Podaje się, że jeżeli mama dziecka spożywała i nadal spożywa suplementy witaminy D3, dzienna dawka dla dziecka karmionego piersią wynosi 400 jednostek. Oczywiście w sytuacji karmienia mieszanego lub jedynie mlekiem modyfikowanym należy wspólnie z pediatrą ustalić dawkę dla dziecka. Jest to niezwykle ważne, gdyż większość modyfikowanych mieszanek zawiera w składzie witaminę D.

Kwasy omega-3 i Witamina D3 – jaki mają wpływ na zdrowie dziecka?
Kwasy omega-3 i Witamina D3 – jaki mają wpływ na zdrowie dziecka?

Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym i szkolnym są stale narażone na infekcje za sprawą ich

przeczytaj artykuł

Ponadto, wraz z wiekiem dziecka, również należy ustalić dawkowanie z pediatrą, gdyż wszystko uzależnione jest od przyjmowanych systematycznie pokarmów, wychodzenia na świeże powietrze i przy tym na promienie słoneczne oraz indywidualnego zapotrzebowania organizmu dziecka.

Dawkowanie witaminy D3 dla niemowląt jest niezwykle istotne, gdyż zarówno niedobór, jak i jej nadmiar w organizmie potrafi przynieść problemy zdrowotne. W przypadku niedoboru znacząco osłabione mogą być kości i stan uzębienia.

W związku z powyższym stan ten może prowadzić w przyszłości do łamliwości kości, osteoporozy, słabego uzębienia. Jednakże w sytuacji, gdy witaminy D jest w organizmie młodego człowieka za dużo, może dojść do podwyższenia stężenia wapnia we krwi, co prowadzi do:

Dlatego też niezwykle istotne jest ustalanie podawania tranu i innych rodzajów suplementów witaminy D dla niemowląt z lekarzem pediatrą.

Witamina D dla dzieci
Witamina D dla dzieci

Nie sposób przecenić roli witaminy D w organizmie człowieka. Umożliwia ona organizmowi lepsze przyswajanie

przeczytaj artykuł

Witamina D powinna być dostarczana do organizmu młodego człowieka zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszelkie formy indywidualnego dawkowania mogą przyczynić się do wielu chorób w późniejszym wieku.

Partner serwisu parenting.pl Przeczytaj o artykuł o witaminie D, by dowiedzieć się, dlaczego jest tak ważna dla funkcjonowania Twojego organizmu. Na stronie KtoMaLek.pl sprawdzisz, która apteka w okolicy posiada wybraną przez Ciebie dawkę witaminy dostępną od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze