Trwa ładowanie...

Badania nie dowiodły długoterminowych korzyści poznawczych wynikających z karmienia piersią

Avatar placeholder
28.03.2017 14:30
Naukowcy wykazali, że karmienie piersią nie ma znaczącego wpływu na późniejszy rozwój dziecka
Naukowcy wykazali, że karmienie piersią nie ma znaczącego wpływu na późniejszy rozwój dziecka (Shutterstock)

Podczas gdy karmienie piersią chroni noworodki przed infekcjami i wspomaga rozwój wcześniaków, nie potwierdzono długoterminowego korzystnego wpływu mleka matki na organizm dziecka.

Podczas gdy można debatować nad tym, co tak właściwie oznaczają długoterminowe korzyści, nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics" stwierdza, że karmienie piersią ma niewielki wpływ na rozwój i zachowania poznawcze dziecka w późniejszych latach życia.

Badaniem objęto 7 478 irlandzkich dzieci urodzonych w terminie, począwszy od 9. miesiąca życia. Rozwój maluchów oceniono ponownie w 3. i 5. roku życia.

Według najnowszych badań długoterminowe korzyści wynikające z karmienia piersią praktycznie nie istnieją
Według najnowszych badań długoterminowe korzyści wynikające z karmienia piersią praktycznie nie istnieją (Shutterstock)
Zobacz film: "Profesor prawa o porówaniu karmienia piersią do puszczania bąków"

Najpierw poproszono rodziców trzylatków o wypełnienie kwestionariuszy oceniających słownictwo i umiejętności rozwiązywania problemów w celu oceny zdolności poznawczych oraz zachowania. Po dwóch latach rodzicom oraz nauczycielom zadano te same pytania.

Podczas gdy naukowcy stwierdzili, że dzieci, które były karmione piersią przez co najmniej sześć miesięcy, rzadziej wykazywały nadaktywność i umiały lepiej rozwiązywać problemy w wieku 3 lat, różnice te nie były już tak wyraźne u pięciolatków.

ZOBACZ TAKŻE:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zdaniem dr Brooke Orosz, profesor matematyki w Essex County College i doradcy organizacji Fed is Best, badanie pokazuje, że długoterminowe korzyści płynące z karmienia piersią praktycznie nie istnieją, nawet gdy uwzględnimy odpowiednie zmienne. Orosz dodaje, że choć badanie nie brało pod uwagę np. IQ matki, ujęło poziom wykształcenia i dochody, co jest dobrym odpowiednikiem IQ.

Podobnie jak w przypadku wielu innych badań dotyczących karmienia piersią, pokazano, że mleko matki przynosi długoterminowe korzyści dzieciom, jednak po uwzględnieniu czynników społeczno-ekonomicznych, takich jak wykształcenie i dochód, różnice między maluchami karmionymi naturalnie i butelką okazały się nieistotne.

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością
Naucz się karmić dziecko z przyjemnością [9 zdjęć]

Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie.

zobacz galerię

Jak tłumaczy Nancy Hurst, dyrektor ds. Wsparcia Kobiet w Szpitalu Dziecięcym w Teksasie, podczas gdy karmienie piersią niesie wiele korzyści, to najważniejsze jest pielęgnowanie związku między matką a dzieckiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze