Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Julia Firlej

Nie tylko matki karmiące butelką mają wyrzuty sumienia

Avatar placeholder
30.11.2016 11:25
Nie tylko matki karmiące butelką mają wyrzuty sumienia
Nie tylko matki karmiące butelką mają wyrzuty sumienia

Naukowcy uważają, że matki mogą doświadczyć negatywnych emocji niezależnie od tego, w jaki sposób karmią swoje dziecko. Ustalili oni, że kobiety stojące przed wyborem metody karmienia mogą doświadczać poczucia winy i napiętnowania społecznego. Złe emocje często wynikają z konieczności tłumaczenia się ze swoich decyzji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu wykonali serię badań w celu określenia doświadczeń emocjonalnych wśród matek karmiących piersią, butelką, a także stosujących naprzemiennie obydwie metody.

Badania, które opublikowano w „Journal of Maternal and Child Nutrition”, zostały przeprowadzone wśród 1 600 matek niemowląt do 26 tygodnia życia.

Wszystkie matki zostały poproszone o wypełnienie ankiet na temat doświadczeń, także emocjonalnych, związanych z karmieniem niemowląt.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Matki karmiące dzieci mogą doświadczać wielu negatywnych emocji
Matki karmiące dzieci mogą doświadczać wielu negatywnych emocji (123rf)

Aby zidentyfikować różnice w wynikach, ankietowane zostały poproszone o informacje, w jaki sposób planowały karmić dzieci, kiedy były jeszcze w ciąży, a jakie metody w rzeczywistości stosowały.

Wśród badanych kobiet, które nie karmiły piersią, 67 procent odpowiedziało, że czuło poczucie winy, 68 procent odczuwało napiętnowanie, a 76 procent doświadczyło nacisku i potrzeby obrony swojego wyboru odnośnie metody karmienia dziecka.

Kobiety, które karmiły piersią lecz przestały, a także te, które w trakcie ciąży planowały naturalne karmienie, a później tego nie robiły, odczuwały jeszcze więcej negatywnych emocji.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama

zobacz galerię

Matki, które karmiły piersią, nie odczuwały negatywnych emocji tak często. Jednak nawet im zdarzały się podobne uczucia, w szczególności w momencie, gdy musiały karmić dziecko w miejscach publicznych lub uzupełniały dietę niemowlęcia mlekiem modyfikowanym.

Kolejnym powodem do zmartwień wśród kobiet karmiących wyłącznie piersią był powrót do pracy.

Dalsza analiza odpowiedzi ankietowanych pokazała, że główną przyczyną negatywnych emocji, takich jak poczucie winy i niezadowolenie, było to, w jaki sposób zdecydowały o metodzie karmienia swojego dziecka. Kobiety niemogące karmić naturalnie lub niedostarczające wystarczającej ilości pokarmu, a zatem stosujące mleko modyfikowane, najczęściej doświadczały podobnych uczuć.

ZOBACZ TAKŻE

Schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie

„Kobiety, które karmiły piersią, czuły, że zaniedbują resztę rodziny i pozostałe obowiązki. Natomiast te, które nie karmiły naturalnie, doświadczały poczucia winy, że nie dostarczają niemowlęciu optymalnego pokarmu” – mówi jedna z autorek badania, dr Zofia Komninou.

„Czuły one wstyd także wtedy, gdy musiały wyjaśniać, dlaczego nie karmią piersią, co dawało im poczucie, że zawiodły jako matki. Badanie to pokazuje związek między promowanym obecnie karmieniem naturalnym a stanem emocjonalnym matek" – dodaje Komninou.

„W przyszłych kampaniach promujących karmienie piersią należy bardzo uważać na dobór słów, ponieważ w wielu przypadkach zły slogan może wyrządzić więcej szkody niż pożytku” – mówi autorka badania Victoria Fallon.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze