Trwa ładowanie...

Kiedy masz za mało pokarmu... Czym wzbogacić dietę noworodka?

W pierwszych tygodniach karmienia dziecka piersią wiele kobiet zastanawia się, czy ich maluch otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu. Z oczywistych względów nie są w stanie stwierdzić, ile mleka wytwarzają ich piersi. Trudno jest im także określić, czy ta ilość wystarczy do prawidłowego rozwoju noworodka. Mimo to część świeżo upieczonych mam rozważa dokarmianie dziecka – czy to dobry pomysł?

Zobacz film: "Pierwszy kontakt ojca z dzieckiem"

spis treści

1. Co wpływa na ilość pokarmu?

Produkcja mleka w piersiach i jego konsumpcja przez dziecko to zjawiska, które są ze sobą blisko związane – gdy noworodek ssie pierś, poziom prolaktyny w organizmie jego matki rośnie. Odpowiednio wysokie stężenie tego hormonu jest niezbędne do wytworzenia kolejnych porcji pokarmu, a im więcej mleka przyjmuje maluch, tym większa jest jego ilość w piersiach.

Do zmniejszenia ilości naturalnego pokarmu przyczynić mogą się następujące czynniki:

  • podawanie dziecku smoczka – niektóre dzieci tracą chęć do ssania piersi, gdy dużą część dnia spędzają ze smoczkiem w ustach;
  • dokarmianie noworodka mlekiem modyfikowanym;
  • zbyt krótkie karmienia – jeśli dziecko ssie pierś tylko przez pięć minut, nie otrzymuje najbardziej wartościowego mleka (jest wytwarzane po kilku minutach karmienia), a piersi nie zostają całkowicie opróżnione z pokarmu – w rezultacie malec nie przybiera na wadze tak szybko, jak powinien, a organizm matki nie jest pobudzony do dalszej produkcji mleka;
  • duże odstępy między karmieniami – rzadsze karmienia łatwiej znieść, zwłaszcza gdy brodawki są bolesne w dotyku, ale zbyt rzadka stymulacja piersi oznacza mniejszą produkcję pokarmu.

2. Co świadczy o zbyt małej ilości mleka w piersiach?

O ewentualnym niedoborze pokarmu świadczą łatwe do zaobserwowania symptomy:

  • niespokojne zachowanie i płacz dziecka po karmieniu – najedzone dziecko jest spokojne, a czasem także senne;
  • stała waga mimo upływu czasu – niemowlak, który otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu, przybiera na wadze 11–19 dekagramów tygodniowo;
  • sucha pieluszka – w pierwszych miesiącach życia rodzice zmieniają pieluchy średnio 8–10 razy dziennie – jeśli dziecko moczy pieluszki rzadziej, najwidoczniej jest odwodnione;
  • skąpe wypróżnienia – w pierwszych tygodniach życia dziecko wydala stolec co najmniej pięć razy dziennie (powinien być duży i w kolorze musztardy) – od 2–3 miesiąca liczba wypróżnień zmniejsza się do jednego dziennie lub jednego na dwa dni, ale nie musi to oznaczać niedożywienia, chyba że stolce są niewielkie i bardzo suche.

3. Jak zwiększyć ilość pokarmu?

Jeśli karmisz dziecko piersią i masz wrażenie, że ilość wytwarzanego mleka nie wystarczy, by zapewnić malcowi optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, zacznij działać. Na początek zadbaj o właściwe nawodnienie swojego organizmu (pij dużo wody i napoje bez dodatku cukru), odstaw smoczek i nie dokarmiaj dziecka mlekiem z butelki. Następnie upewnij się, że dziecko znajduje się we właściwej pozycji podczas karmienia, i nie przerywaj posiłków dziecka (daj malcowi czas na opróżnienie obu piersi z mleka). Jeśli zależy ci na zwiększeniu produkcji mleka, rozważ odciąganie pokarmu między kolejnymi karmieniami.

Jeśli masz więcej pytań, warto zapisać się do bezpłatnego programu dla młodych mam. Nie czekaj, dowiedz się więcej!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.