Trwa ładowanie...

Karmienie piersią a mózg dziecka

Avatar placeholder
07.11.2017 15:13
karmienie piersią
karmienie piersią (123rf)

Czy karmienie piersią może sprawić, że dziecko będzie bardziej inteligentne? Naukowcy odkryli, że już 4 tygodnie naturalnego karmienia noworodka mają znaczny wpływ na rozwój jego mózgu – podaje "Daily Mail".

O tym, że karmienie piersią jest dla dziecka najlepsze, wiadomo od dawna, jednak ostatnio przeprowadzone badania odkryły kolejne korzyści płynące z tej formy żywienia. Niemowlęta karmione naturalnie wyrastają na bardziej inteligentne, ich mózg lepiej i szybciej się rozwija.

Badania wykazały, że wystarczy miesiąc karmienia piersią, by dzieci lepiej się uczyły i łatwiej przyswajały wiedzę. Uczniowie szybciej uczą się nie tylko czytania i pisania, ale i matematyki.

Do tej pory uważano, że mleko matki wspomaga jedynie odporność dzieci, pomagając zwalczać infekcje ucha, żołądka a nawet objawy astmy, nie znano jednak jego wpływu na rozwój inteligencji.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Maria Iacovou, jedna z autorek przeprowadzonego badania, powiedziała w wywiadzie dla "Daily Mail":

– Domyślaliśmy się, że karmienie piersią ma wpływ na rozwój poznawczy dziecka, nie wiedzieliśmy jednak, czy faktycznie istnieje związek między mlekiem matki a rozwojem inteligencji dziecka. Jego korzyści dla zdrowia były od dawna dobrze znane, ale dopiero teraz możemy potwierdzić, że karmienie piersią ma istotny wpływ również na rozwój mózgu.

Mimo wielu kampanii promujących naturalne karmienie, Wielka Brytania ma jeden z najniższych wskaźników karmienia piersią w Europie. 20 proc. młodych matek w Anglii nawet nie podejmuje próby karmienia w ten sposób, podczas gdy np. w Szwecji wskaźnik ten wynosi zaledwie 2 proc.

Dr Iacovou, socjolog z Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych na Uniwersytecie w Essex podkreśla, że naukowcy propagujący karmienie piersią, nie chcą, by jakakolwiek matka czuła się winna z powodu podawania dziecku mleka modyfikowanego. Nikt nie powinien być zmuszany do karmienia piersią, a naukowcy starają się jedynie zmienić podejście kobiet do karmienia dzieci.

– Powinniśmy skupić na tych matkach, które są zdecydowane, by karmić swoje dziecko w naturalny sposób, starać się im pomóc, i w ten sposób propagować karmienie piersią, by stało się ono bardziej normalne i naturalne dla wszystkich kobiet - wyjaśnia Dr Iacovou.

Karmienie piersią nie tylko wpływa na lepszy rozwój mózgu dziecka i sprawia, że będzie ono osiągało w szkole lepsze wyniki. Oprócz zapewnienia niemowlakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest także bardzo dobrym rozwiązaniem dla matek, ponieważ zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i jajników, wyrównuje gospodarkę hormonalną, a także pomaga kobietom szybciej wrócić do figury sprzed ciąży. Karmiąc dziecko piersią, młoda mama spala ok. 500 kalorii dziennie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze