Zachorowała na raka w wieku 16 lat. Teraz walczy o zdrowie innych kobiet

Prawdopodobnie jest najmłodszą pacjentką z tym nowotworem. U Peyton Linafelter z Kolorado w Stanach Zjednoczonych raka jajnika w czwartym stadium lekarze zdiagnozowali niemalże w dzień jej 16. urodzin. Był kwiecień 2016 roku, a nastolatka właśnie zaczynała pracę jako modelka. Mimo to głośno wyznała, że cierpi na nowotwór, który dawał już przerzuty na płuca i żołądek. Lekarze dawali jej 17 proc. szans, że przeżyje najbliższe pięć lat. Dziś wiadomo, że dziewczyna jest zdrowa. Nie wstydzi się przyznać, że cierpiała na nowotwór i prosi kobiety, by regularnie się badały.

Polecane wideo:

Złamane życie

Jeszcze w 2015 roku Peton Linafelter żyła w świecie marzeń. Gdy szła na koncert swojej idolki Taylor Swift, nie przypuszczała, że jej życie odmieni się o 180 stopni. Kiedy piosenkarka skończyła swój występ, do nastolatki podszedł agent i zaproponował jej pracę modelki. Zaczęła się przygoda życia, ale nie tylko.

Nastolatka postanowiła zrobić prawo jazdy i zarezerwować w czasie ferii zimowych pobyt na Barbadosie. Udała się tam z całą rodziną. Właśnie na wyspie Barbados choroba zaczęła dawać o sobie znać. "Najpierw pojawił się ten okropny ból brzucha" – wspomina nastolatka w rozmowie z dziennikiem "Daily Mail". "Później zauważyłam też, że zaczynam 'puchnąć'. Mój brzuch robił się coraz większy" – relacjonuje.

Na początku dziewczyna była pewna, że to z przejedzenia, starała się nie myśleć o problemie. W końcu rodzice namówili ją na wizytę u lekarza. "Dowiedziałam się, że mam ogromną torbiel na jajniku i powinnam natychmiast wracać do domu. Wtedy zbagatelizowałam problem. Po powrocie do domu zaczęłam się odchudzać, ale brzuch nadal pęczniał. Wyglądałam, jakbym była w piątym miesiącu ciąży, a na dodatek dosłownie wyłam z bólu" – mówi dziewczyna.

Druzgocąca diagnoza

W końcu trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego w Kolorado. Tam, po serii badań, lekarze w końcu postawili diagnozę: IV stadium raka jajnika z przerzutami na żołądek i płuca.

Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem, nowotwór jajnika znajduje się na piątym miejscu wśród najbardziej śmiertelnych żeńskich chorób w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, powoduje więcej zgonów niż jakikolwiek inny nowotwór dróg rodnych. W Polsce znajduje się na piątej pozycji pod względem zachorowań. W 2014 roku zdiagnozowano go u 3722 pań. Zmarło 2678.

Jednak w znacznej większości przypadków nowotwór jajnika rozpoznaje się u kobiet, które przechodzą menopauzę, czyli pomiędzy 50. a 65. rokiem życia.

Objawy raka jajnika - główne symptomy, ból, wzdęcia, ryzyko zachorowania

Rak jajnika to nowotwór, który dotyka głównie kobiety pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Jego początkowy przebieg jest zazwyczaj niecharakterystyczny. Oznacza...

Peyton w chwili diagnozy miała zaledwie 16 lat. Jest prawdopodobnie najmłodszą pacjentką z rakiem jajnika w USA, być może również na świecie. Jej szanse na przeżycie 5 lat lekarze oszacowali na 17 proc.

"Załamałam się, choroba była jak wyrok, ale najbardziej bałam się utraty włosów" – wspomina Peyton. Leczenie młodej modelki rozpoczęło się 3 dni po postawieniu diagnozy.

"Nowotwór u Peyton miał wielkość kiści winorośli, umiejscowiony był na obu jajnikach, zaatakował także macicę" – wyjaśnia dla "CDS Denver" dr Saketh Guntupalii, specjalista ginekologii onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Kolorado.

Szczęśliwy finał

Historia nastolatki skończyła się szczęśliwie. Pod koniec 2016 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, lekarze uznali, że dziewczyna jest zdrowa. Niestety, nie może już pracować w zawodzie modelki, ale znalazła sobie nową rolę.

"Teraz skupiam się na tym, by promować świadomość w społeczeństwie. Chcę głośno mówić o tym, jakie są objawy raka jajnika, na co zwracać uwagę i dlaczego trzeba się regularnie badać"– mówi. Ostatnio dziewczyna wzięła też udział w kampanii promującej świadomość nowotworów. Wystąpiła ze swoją mamą.

"Chcę powiedzieć do wszystkich kobiet, także tych młodszych, które jeszcze nie zawracają sobie głowy chorobami – badajcie się, odwiedzajcie lekarzy. To nie zajmuje wiele czasu, a może uchronić was przed najgorszym. Uważajcie na zdrowie i nie ignorujcie go" – kończy Peyton.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 3 tygodnie temu

4
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem

Utrudnianie kontaktu z dzieckiem Odtwórz wideo

Co grozi za utrudnianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem? Sąd w Łodzi nakazał ostatnio zapłatę odszkodowania w wysokości ponad 28 000 zł za nieodbyte spotkania na rzecz rodzica, który chciał utrzymywać kontakty. O trudnej sytuacji rodziców, którzy...

Niemowlę

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

Banany W 10. miesiącu życia dziecka w jego diecie mogą pojawić się banany. To bardzo smaczne i sycące źródło potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Warto wiedzieć, że w ich składzie znajduje się również inulina - jest to probiotyk,...

Niemowlę

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Skutki niemycia się Każdy tego kiedyś doświadczył. Pot na plecach, piach we włosach. A później w głowie pojawia się to pytanie: czy przypadkiem nie za długo się nie myłem? No właśnie. Okazuje się, że już jeden dzień bez prysznica wywołuje sporo skutków....

Niemowlę

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Pora roku ma znaczenie Naukowcy od wielu lat zajmują się związkiem między miesiącem urodzenia a podatnością na pewne choroby. Próbują dociec również tego, czy pora roku, w której przyszliśmy na świat, wpływa na osobowość i cechy charakteru. I chociaż...

Niemowlę

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Zwycięzcy konkursu Każdego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (IAPBP) nagradza najlepsze, najbardziej poruszające zdjęcia z porodów. Organizacja właśnie ogłosiła zwycięzców za 2016 rok. Wybrano ich spośród 1200 fotografów...

Niemowlę

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe Twoje dziecko jest marudne, płaczliwe, ma problemy ze snem i stale chce być noszone na rękach? Na dodatek nie chce jeść i zachowuje się tak, jakby cofnęło się w rozwoju? Nie martw się! Najpewniej przechodzi właśnie skok rozwojowy. To minie....

Niemowlę

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

Krewetki Pierś z kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych mięs w kuchni polskiej. Dzięki dużej zawartości białka, dostarczającego organizmowi niezbędnych aminokwasów, drób jest chętnie spożywany przez sportowców. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy...