Zachorowała na raka w wieku 16 lat. Teraz walczy o zdrowie innych kobiet

Prawdopodobnie jest najmłodszą pacjentką z tym nowotworem. U Peyton Linafelter z Kolorado w Stanach Zjednoczonych raka jajnika w czwartym stadium lekarze zdiagnozowali niemalże w dzień jej 16. urodzin. Był kwiecień 2016 roku, a nastolatka właśnie zaczynała pracę jako modelka. Mimo to głośno wyznała, że cierpi na nowotwór, który dawał już przerzuty na płuca i żołądek. Lekarze dawali jej 17 proc. szans, że przeżyje najbliższe pięć lat. Dziś wiadomo, że dziewczyna jest zdrowa. Nie wstydzi się przyznać, że cierpiała na nowotwór i prosi kobiety, by regularnie się badały.

Polecane wideo:

Złamane życie

Jeszcze w 2015 roku Peton Linafelter żyła w świecie marzeń. Gdy szła na koncert swojej idolki Taylor Swift, nie przypuszczała, że jej życie odmieni się o 180 stopni. Kiedy piosenkarka skończyła swój występ, do nastolatki podszedł agent i zaproponował jej pracę modelki. Zaczęła się przygoda życia, ale nie tylko.

Nastolatka postanowiła zrobić prawo jazdy i zarezerwować w czasie ferii zimowych pobyt na Barbadosie. Udała się tam z całą rodziną. Właśnie na wyspie Barbados choroba zaczęła dawać o sobie znać. "Najpierw pojawił się ten okropny ból brzucha" – wspomina nastolatka w rozmowie z dziennikiem "Daily Mail". "Później zauważyłam też, że zaczynam 'puchnąć'. Mój brzuch robił się coraz większy" – relacjonuje.

Na początku dziewczyna była pewna, że to z przejedzenia, starała się nie myśleć o problemie. W końcu rodzice namówili ją na wizytę u lekarza. "Dowiedziałam się, że mam ogromną torbiel na jajniku i powinnam natychmiast wracać do domu. Wtedy zbagatelizowałam problem. Po powrocie do domu zaczęłam się odchudzać, ale brzuch nadal pęczniał. Wyglądałam, jakbym była w piątym miesiącu ciąży, a na dodatek dosłownie wyłam z bólu" – mówi dziewczyna.

Druzgocąca diagnoza

W końcu trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego w Kolorado. Tam, po serii badań, lekarze w końcu postawili diagnozę: IV stadium raka jajnika z przerzutami na żołądek i płuca.

Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem, nowotwór jajnika znajduje się na piątym miejscu wśród najbardziej śmiertelnych żeńskich chorób w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, powoduje więcej zgonów niż jakikolwiek inny nowotwór dróg rodnych. W Polsce znajduje się na piątej pozycji pod względem zachorowań. W 2014 roku zdiagnozowano go u 3722 pań. Zmarło 2678.

Jednak w znacznej większości przypadków nowotwór jajnika rozpoznaje się u kobiet, które przechodzą menopauzę, czyli pomiędzy 50. a 65. rokiem życia.

Objawy raka jajnika - główne symptomy, ból, wzdęcia, ryzyko zachorowania

Rak jajnika to nowotwór, który dotyka głównie kobiety pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Jego początkowy przebieg jest zazwyczaj niecharakterystyczny. Oznacza...

Peyton w chwili diagnozy miała zaledwie 16 lat. Jest prawdopodobnie najmłodszą pacjentką z rakiem jajnika w USA, być może również na świecie. Jej szanse na przeżycie 5 lat lekarze oszacowali na 17 proc.

"Załamałam się, choroba była jak wyrok, ale najbardziej bałam się utraty włosów" – wspomina Peyton. Leczenie młodej modelki rozpoczęło się 3 dni po postawieniu diagnozy.

"Nowotwór u Peyton miał wielkość kiści winorośli, umiejscowiony był na obu jajnikach, zaatakował także macicę" – wyjaśnia dla "CDS Denver" dr Saketh Guntupalii, specjalista ginekologii onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Kolorado.

Szczęśliwy finał

Historia nastolatki skończyła się szczęśliwie. Pod koniec 2016 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, lekarze uznali, że dziewczyna jest zdrowa. Niestety, nie może już pracować w zawodzie modelki, ale znalazła sobie nową rolę.

"Teraz skupiam się na tym, by promować świadomość w społeczeństwie. Chcę głośno mówić o tym, jakie są objawy raka jajnika, na co zwracać uwagę i dlaczego trzeba się regularnie badać"– mówi. Ostatnio dziewczyna wzięła też udział w kampanii promującej świadomość nowotworów. Wystąpiła ze swoją mamą.

"Chcę powiedzieć do wszystkich kobiet, także tych młodszych, które jeszcze nie zawracają sobie głowy chorobami – badajcie się, odwiedzajcie lekarzy. To nie zajmuje wiele czasu, a może uchronić was przed najgorszym. Uważajcie na zdrowie i nie ignorujcie go" – kończy Peyton.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Niemowlę - osiągnięcia, obawy
Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców?

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców? Odtwórz wideo

Dziecko bije, kopie, szarpie, jest agresywne w stosunku do rodziców? To nadal temat tabu, który nie figuruje w żadnych statystykach. Dotyczy jednak wielu przypadków, z którymi psychologowie spotykają się w poradniach. Dlaczego dzieci stosują taką przemoc?...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Tak nazywaliśmy dzieci w 2016 roku Wybór imienia dla dziecka to kwestia, która zaprząta głowę rodzicom jeszcze w ciąży. Wielu z nich podejmując decyzję, kieruje się popularnością imienia. Ale są też tacy rodzice, którzy od popularnych imion stronią, nadając...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

której imię to wymyślił szkocki poeta James Macpherson i nadał je narzeczonej jednego ze swoich bohaterów. Malwina to osoba silna, energiczna, pełna życia. Indywidualistka, która wie, co chce osiągnąć i dąży do celu.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata

Co kraj to obyczaj Przyjście dziecka na świat to wzruszający i bardzo ważny moment dla każdej matki czy ojca. Nie wygląda to jednak zawsze tak samo. Nowy członek rodziny witany jest na świecie na wiele sposobów. **Japończycy po porodzie idą na uroczystą...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Ciche objawy anemii u dzieci

Ciche objawy anemii u dzieci

Poznaj wroga Anemia (inaczej niedokrwistość) to stan, w którym ilość krwinek czerwonych jest niewystarczająca, by przenosić tlen po całym organizmie. Niektóre jej postacie, tj. anemia sierpowata czy talasemia objawiają się już po urodzeniu, gdyż mogą...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Momenty z życia każdego rodzica

Momenty z życia każdego rodzica

Ten moment, kiedy twoi bezdzietni znajomi przepraszają za bałagan Mając dwulatka w domu, sprzątanie wydaje się czynnością całkowicie pozbawioną sensu. Posprzątasz, a za moment, chwilę czy mrugnięcie oczami nie widzisz, gdzie zaczynałaś, a gdzie skończyłaś....