Trwa ładowanie...

Najdziwniejsze imiona męskie nadane w 2016 roku

 Ewa Rycerz
05.04.2017 14:08
Najdziwniejsze imiona męskie nadane w 2016 roku
Najdziwniejsze imiona męskie nadane w 2016 roku

Alan i Eryk są już passe. Teraz, by zaimponować innym, trzeba się bardziej postarać. Rodzice coraz częściej udowadniają, że ich fantazja wydaje się nie mieć granic. I nazywają dzieci coraz mniej spotykanymi imionami. Po liście najdziwniejszych imion żeńskich dawanych w 2016 roku, przyszedł czas na tę z najbardziej oryginalnymi, naszym zdaniem, imionami męskimi.

Co roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje wykaz najbardziej lubianych imion. O ile najpopularniejsze są powszechnie znane, o tyle te najrzadsze często pochodzą z języków obcych lub są inspirowane światem filmowym. Ich wersje przełożone na język polski nie zawsze przystają do obowiązujących norm językowych. Jakie to imiona?

1. Ragnar

To dowód na to, jak duży wpływ na rodziców mają seriale. Imię Ragnar swoją popularność zawdzięcza serialowi pt. "Wikingowie". Nazywa się tak główny bohater serii.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Ragnar Lodbrok był legendarnym władcą Danii. Rządził w IX wieku. W tłumaczeniu z języka nordyckiego jego imię oznacza "łamacz prawd" i w krajach skandynawskich funkcjonuje do dziś. W Polsce w 2016 roku nadano je 7 razy.

2. Enzo

Imię pochodzenia włoskiego. W Polsce jest niezbyt znane. Świadczy o tym fakt, że rodzice nazywają nim swoich synów niezmiernie rzadko. W 2016 roku na świat przyszło 5 chłopców, którym nadano imię Enzo.

Językoznawcy radzą, by unikać takich imion, ponieważ bywają one skrótami od form długich, w tym przypadku Lorenzo. "Niemniej formalnie imię to nie narusza podstawowych zasad nadawania imion w języku polskim" – czytamy w komunikacie Rady Języka Polskiego.

Przeczytaj także:

3. Rajan

Ryan Gossling to gwiazda światowego formatu, ostatnio oglądaliśmy go na dużym ekranie w filmie pt. "La La Land". Imię aktora, choć popularne, w wersji spolszczonej brzmi nieco komicznie. Taką formę neguje też Rada Języka Polskiego. "Jeśli jednak rodzice będą w dalszym ciągu zamierzali nadać swemu dziecku imię Ryan, to – zgodnie z zasadą wyłożoną w 'Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego…' – należy pozostawić je w formie oryginalnej" – zaleca RJP.

W 2016 roku imię Rajan nadano 5 chłopcom.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2016 roku
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2016 roku [8 zdjęć]

Jakub - to imię męskie było przez cztery lata najczęściej nadawanym małym chłopcom imieniem. Jednak

zobacz galerię

4. Kilian

Kolejne imię zapomniane. Nazywamy tak dzieci niezwykle rzadko, choć istnieją zapisy, że imię Kilian znane było w Polsce już w średniowieczu. To imię celtyckie, oznaczające mnicha. W 2016 roku nazwano tak 5 chłopców.

5. Artem

Artemiusz – skrótem od tego imienia jest forma Artem. To kolejny przypadek, kiedy rodzice zdrabniają w ten sposób imiona swoich dzieci, jest to praktyka znana także w innych krajach. W 2016 roku przyszło na świat 5 chłopców o imieniu Artem.

Imię Artemiusz ma pochodzenie greckie, wywodzi się od boginii Artemidy i oznacza "bezpieczny, idealnego zdrowia".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze