W których krajach dzieci płaczą najczęściej?
Wielka Brytania, Włochy, Kanada i Holandia znalazły się wśród krajów, w których najczęściej płaczą dzieci. Naukowcy z Uniwersytetu Warwick przenanalizowali dane i sporządzili listę takich państw. Gdzie niemowlęta płaczą najrzadziej?
1. Pierwsze takie badania
Naukowcy opublikowali badanie w prestiżowym piśmie "Journal of Pediatrics". Porównali częstotliwość występowania kolki, przy czym zdefiniowano ją jako płacz trwający dłużej niż 3 godziny dziennie przez co najmniej 3 dni w tygodniu. Pod uwagę wzięli pierwsze trzy miesiące życia dziecka.
Aby stwierdzić, jak często kolka występuje u niemowląt, naukowcy przyjrzeli się danym, które pochodziły od prawie 9 tys. dzieci. Co się okazało?
Przeczytaj także:
Najczęściej niemowlęta doświadczają kłującego bólu brzucha, który powoduje długotrwały płacz, w Wielkiej Brytanii. Tam miało ją 28 proc. noworodków pomiędzy 1. a 2. tygodniem życia, podczas gdy średnia we wszystkich analizowanych krajach wynosiła 17,4 proc.
W Kanadzie bóle takie spotykały aż 34,1 proc. noworodków pomiędzy 3. a 4. tygodniem życia. To również więcej niż średnia dla dzieci w tym wieku. Wynosi ona 18,4 proc.
2. Gdzie dzieci płaczą najmniej?
Określono także kraje, w których dzieci z powodu kolki płaczą najrzadziej. W gronie takich państw znalazła się Dania. Tam wśród niemowląt pomiędzy 5. a 6. tygodniem życia kolkę miało jedynie 6,7 proc. dzieci. Średnia wynosi 25,1 proc.
Przeczytaj także:
"Dzięki tym badaniom udało się określić wykresy dotyczące tego, jak długo i często mogą płakać dzieci" – mówi dla agencji Reuters Dieter Wolker z Uniwersytetu Warwick.
Z uśrednionych danych wynika, że przeciętnie noworodki do 2 tygodnia życia płaczą ok. 2 godz. dziennie. W następnych kilku tygodniach robią to jeszcze dłużej, by następnie, po ukończeniu półtora miesiąca, ronić łzy już tylko przez 15 min. w ciągu dnia. Łkanie ustaje powoli. W 12. tygodniu życia maluchy średnio płaczą tylko 10 min. dziennie.
Jaki jest powód występowania kolki u dzieci? To ona jest bowiem najczęstszym powodem płaczu. Badanie nie określiło dokładnie tego, od czego zależy długość płaczu i występowanie kolki. "Należy się jednak dokładnie przyjrzeć czynnikom genetycznym i kulturowym, jak np. potrawy jedzone przez matki czy sposób żywienia dziecka" – twierdzą naukowcy z Warwick.
W czasie badań psychologowie przeanalizowali dane z Niemiec, Danii, Japonii, Kanady, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii.