Trwa ładowanie...

Związek witaminy D z autyzmem

Badacze z Uniwersytetu Queensland odnaleźli związek między niedoborem witaminy D w czasie ciąży i zwiększonym występowaniem autyzmu. Według analizy, jeżeli u kobiet w 20 tygodniu ciąży stwierdzano jej niski poziom, istniało większe ryzyko, że ich dziecko zostanie zdiagnozowane w kierunku autyzmu w wieku 6 lat.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Jak komentuje jeden z autorów badania, to jedynie potwierdzenie, że niski poziom witaminy D jest związany z zaburzeniami neurorozwojowymi.

Zażywanie kwasu foliowego w ciąży (lub jeszcze przed jej rozpoczęciem) przyczynia się do znacznego obniżenia częstości występowania wad cewy nerwowej, a wyniki nowych badań sugerują, że przyjmowanie witaminy D w okresie ciąży dodatkowo zmniejsza ryzyko incydentów autyzmu.

Do tej pory było wiadomo, że witamina D ma silny wpływ na rozwój kości, ale nie przypuszczano, że w tak znaczący sposób może oddziaływać na kształtowanie się mózgu u dziecka.

Czy witamina D ma związek a autyzmem?
Czy witamina D ma związek a autyzmem? (123RF)

Witamina D powstaje głównie za sprawą produkcji endogennej, na skutek ekspozycji na słonce. Oczywiście bez trudu znaleźć można suplementy diety bogate w witaminę D, ale zewnętrzne dostarczenie stanowi tylko kilkanaście procent całkowitej podaży. Z tego powodu jej obniżone stężenie notuje się głównie porą jesienno-zimową, kiedy ekspozycja na promienie słoneczne jest bardzo mała.

Wyniki badań specjalistów z Uniwersytetu Queensland są skutkiem analizy 4200 próbek krwi dzieci i ich matek, uczestniczących w projekcie „Generation R”.

Jak zaznacza jeden z głównych autorów analizy, wyniki te mogą mieć znaczący wpływ na rekomendacje dotyczące suplementacji witaminy D w czasie ciąży. Niezalecana jest jednak dodatkowa ekspozycja na słońce, z uwagi na ryzyko wystąpienia czerniaka skóry (dotyczy to na przykład Australii czy też Nowej Zelandii, gdzie zapadalność na ten nowotwór jest największa na świecie).

Przeczytaj koniecznie

Suplementacja witaminy D jest niedrogą i łatwą do wdrożenia metodą profilaktyczną, zalecaną w szczególności osobom znajdującym się w grupie ryzyka.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, w wyniku którego dochodzi do wycofania społecznego i zaburzeń związanych z komunikacją werbalną oraz niewerbalną. Według statystyk schorzenie to może dotykać około 1 proc. dzieci na świecie.

Za pomocą odpowiednich testów możliwe jest wykrycie choroby nawet u 3-miesięcznego niemowlęcia, jednak szczyt rozpoznań przypada na 6 rok życia.

Zaburzenie to powinno być leczone przez sztab specjalistów, którzy potrafią spojrzeć na pacjenta interdyscyplinarnie. Bardzo duże znaczenie ma terapia psychologiczna, która może przynieść znaczą redukcję objawów autyzmu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.