Najczęściej powtarzane błędy w pielęgnacji niemowlęcia

Cienka i bardzo delikatna skóra niemowlaka wymaga troski i specjalnej pielęgnacji. Nieodpowiednie produkty mogą wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, a każda zmiana na skórze to powód do niepokoju rodziców. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji, aby wystrzegać się szkodliwych zachowań.

Kosmetyki pod lupą

Zanim skóra dziecka będzie w pełni wykształcona i zacznie przypominać naskórek dorosłego, minie około 2-3 lat. Do tego czasu ma bardzo wysokie wymagania. Wielu rodziców nie przywiązuje uwagi do składów kosmetyków dla dzieci. Niestety, część z nich zawiera substancje, które mogą wywołać podrażnienia, wysypki i spotęgować suchość skóry.

Polecane wideo:

Płyny do kąpieli, szampony, kremy i mleczka powinny być bardzo łagodne. Jeśli w ich składzie są konserwanty (np. benzylhemiformal), silikony (występują pod nazwą dimethicone), parabeny (np. butylparaben), oleje mineralne (występujące jako mineral oil) czy barwniki (oznaczane skrótem CI), to znak, że kosmetyk nie nadaje się dla niemowlaka.

Nadmierna czystość

Mycie niemowlaka to codzienny rytuał. Aby kąpiel przyniosła więcej korzyści niż strat, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, woda nie może być zbyt gorąca – powinna mieć około 33-34 stopnie Celsjusza.

Po drugie, kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Moczenie się w ciepłej wodzie pozbawia skórę lipidów, a to właśnie one tworzą barierę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi oraz bakteriami i wirusami.

Po trzecie, po skończonym myciu warto posmarować delikatny naskórek preparatem nawilżającym. Pamiętajmy też o tym, że niemowlę nie wymaga mycia częściej niż raz dziennie.

Niewłaściwy ubiór

Pielęgnacja niemowlaka to nie tylko higiena i stosowanie kosmetyków. Bezpośredni kontakt ze skórą mają ubranka. Nieodpowiednio dobrane mogą być przyczyną podrażnień i alergii. Przede wszystkim liczy się materiał – niemowlak najlepiej czuje się w ubraniach wykonanych z naturalnych, przewiewnych tkanin. Poza tym należy zwrócić uwagę na metalowe elementy (guziki, zapinki), które mogą wywołać otarcia i zaczerwienia skóry.

Brak ochrony przed słońcem

Skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie UV – jasny i cienki naskórek nie stanowi bariery dla słońca, dlatego łatwo o oparzenia i uszkodzenia. Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce dziecko może odczuć w przyszłości, ponieważ będzie bardziej narażone na rozwój nowotworów skóry. Niebezpieczeństwa można uniknąć poprzez ograniczenie czasu spędzanego w pełnym słońcu oraz stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi nie tylko latem, ale przez cały rok.

Newralgiczne strefy

Delikatna skóra na pupie niemowlaka od pierwszego dnia życia codziennie styka się z pieluszką i ma kontakt z moczem i kałem. Nic dziwnego, że pojawiają się odparzenia. Podrażniony, piekący, swędzący i bolący naskórek sprawia dyskomfort i drażni maluszka. Dziecko staje się płaczliwe, marudne i niespokojne, dlatego warto zadbać o prawidłową pielęgnację pośladków.

Samo mycie i wycieranie skóry na pupie nie wystarczy – w podręcznej kosmetyczce dziecka powinien się znaleźć również krem na odparzenia. Produkty takie zawierają substancje nawilżające, regenerujące i kojące, dzięki czemu skóra szybko się goi, a dziecko odzyskuje spokój i dobre samopoczucie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

1
Artykuły Kąpiel noworodka
Kąpiel noworodka

Jak kąpać niemowlę w wiaderku?

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? Odtwórz wideo

Akcesoria potrzebne do kąpieli noworodka to: przewijak, wanienka, rożek kąpielowy, dwa ręczniki, myjka bawełniana, specjalne mydło czy płyn (...) do kąpieli (najlepiej o obojętnym pH i o działaniu nawilżającym),...

Kąpiel noworodka

Bezpieczna kąpiel maluszka

Bezpieczna kąpiel maluszka

Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, wcale nie musi być dla świeżo upieczonych rodziców stresującym doświadczeniem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach, by stała się prawdziwą przyjemnością. Co zrobić, żeby...

Kąpiel noworodka

Jak wybrać bezpieczne produkty do kąpieli dziecka?

Jak wybrać bezpieczne produkty do kąpieli dziecka?

Zanim wybierzemy kosmetyk dla naszego niemowlęcia, warto upewnić się, że spełnia on wymogi, jakie stawia wyjątkowo delikatna skóra dziecka. Potrzebuje ona specjalnej ochrony i pielęgnacji, dlatego też wybór odpowiedniego produktu nigdy nie powinien być...

Kąpiel noworodka

Czego boją się młodzi rodzice?

Czego boją się młodzi rodzice?

dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki, jak nie setki, różnego rodzaju preparatów do kąpieli, szamponów, oliwek (...) czy emulsji do ciała. Choć większość z nich na buteleczkach ma umieszczony...

Kąpiel noworodka

Tajemnice kosmetyków dla dzieci

Tajemnice kosmetyków dla dzieci

. * Czego boją się młodzi rodzice? * Sposoby na kąpiel, która nie uczula * Najczęściej powtarzane błędy w pielęgnacji niemowlęcia Pamiętaj

Kąpiel noworodka

Kąpiel małego dziecka i pielęgnacja skóry

Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa. Ma to związek z jej adaptacją do warunków panujących poza łonem matki. Jak kąpać noworodka i w jaki (...) sposób pielęgnować jego skórę? Skóra niemowlęcia Skóra noworodka...

Kąpiel noworodka

Kapiel maluszka

Kapiel maluszka

Bezpieczna kąpiel dla dziecka to przede wszystkim kąpiel, podczas której rodzic nie spuszcza z malucha oka. Kąpiel dziecka musi być kontrolowana (...) przez rodzica przez pięć pierwszych lat życia....

Kąpiel noworodka

Odpowiednia woda do kąpieli

Odpowiednia woda do kąpieli

Jaka powinna być woda do kąpieli noworodka? To częste pytanie rodziców podczas zajęć w szkole rodzenia. Niektórzy myślą, że woda do kąpieli noworodka powinna być przegotowana.