Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Najczęściej powtarzane błędy w pielęgnacji niemowlęcia

 Sylwia Stachura
01.01.2019 08:46
Istnieje szereg podstawowych błędów, które rodzice popełniają przy pielęgnacji niemowlęcia
Istnieje szereg podstawowych błędów, które rodzice popełniają przy pielęgnacji niemowlęcia

Cienka i bardzo delikatna skóra niemowlaka wymaga troski i specjalnej pielęgnacji. Nieodpowiednie produkty mogą wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, a każda zmiana na skórze to powód do niepokoju rodziców. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji, aby wystrzegać się szkodliwych zachowań.

spis treści

1. Kosmetyki pod lupą

Zanim skóra dziecka będzie w pełni wykształcona i zacznie przypominać naskórek dorosłego, minie około 2-3 lat. Do tego czasu ma bardzo wysokie wymagania. Wielu rodziców nie przywiązuje uwagi do składów kosmetyków dla dzieci. Niestety, część z nich zawiera substancje, które mogą wywołać podrażnienia, wysypki i spotęgować suchość skóry.

Płyny do kąpieli, szampony, kremy i mleczka powinny być bardzo łagodne. Jeśli w ich składzie są konserwanty (np. benzylhemiformal), silikony (występują pod nazwą dimethicone), parabeny (np. butylparaben), oleje mineralne (występujące jako mineral oil) czy barwniki (oznaczane skrótem CI), to znak, że kosmetyk nie nadaje się dla niemowlaka.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

To musisz wiedzieć

2. Nadmierna czystość

Mycie niemowlaka to codzienny rytuał. Aby kąpiel przyniosła więcej korzyści niż strat, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, woda nie może być zbyt gorąca – powinna mieć około 33-34 stopnie Celsjusza.

Po drugie, kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Moczenie się w ciepłej wodzie pozbawia skórę lipidów, a to właśnie one tworzą barierę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi oraz bakteriami i wirusami.

Po trzecie, po skończonym myciu warto posmarować delikatny naskórek preparatem nawilżającym. Pamiętajmy też o tym, że niemowlę nie wymaga mycia częściej niż raz dziennie.

3. Niewłaściwy ubiór

Pielęgnacja niemowlaka to nie tylko higiena i stosowanie kosmetyków. Bezpośredni kontakt ze skórą mają ubranka. Nieodpowiednio dobrane mogą być przyczyną podrażnień i alergii. Przede wszystkim liczy się materiał – niemowlak najlepiej czuje się w ubraniach wykonanych z naturalnych, przewiewnych tkanin. Poza tym należy zwrócić uwagę na metalowe elementy (guziki, zapinki), które mogą wywołać otarcia i zaczerwienia skóry.

4. Brak ochrony przed słońcem

Skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie UV – jasny i cienki naskórek nie stanowi bariery dla słońca, dlatego łatwo o oparzenia i uszkodzenia. Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce dziecko może odczuć w przyszłości, ponieważ będzie bardziej narażone na rozwój nowotworów skóry. Niebezpieczeństwa można uniknąć poprzez ograniczenie czasu spędzanego w pełnym słońcu oraz stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi nie tylko latem, ale przez cały rok.

5. Newralgiczne strefy

Delikatna skóra na pupie niemowlaka od pierwszego dnia życia codziennie styka się z pieluszką i ma kontakt z moczem i kałem. Nic dziwnego, że pojawiają się odparzenia. Podrażniony, piekący, swędzący i bolący naskórek sprawia dyskomfort i drażni maluszka. Dziecko staje się płaczliwe, marudne i niespokojne, dlatego warto zadbać o prawidłową pielęgnację pośladków.

Samo mycie i wycieranie skóry na pupie nie wystarczy – w podręcznej kosmetyczce dziecka powinien się znaleźć również krem na odparzenia. Produkty takie zawierają substancje nawilżające, regenerujące i kojące, dzięki czemu skóra szybko się goi, a dziecko odzyskuje spokój i dobre samopoczucie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze