Czego boją się młodzi rodzice?

Przez całą ciążę zarówno mama, jak i tata z niecierpliwością oczekują narodzin maleństwa. Jednak tuż po porodzie pojawiają się wątpliwości. Czy damy sobie radę? Jak pielęgnować malca? Jak go kąpać? Jakich kosmetyków używać?

Z takich kosmetyków zrezygnuj

Wybór odpowiednich kosmetyków dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki, jak nie setki, różnego rodzaju preparatów do kąpieli, szamponów, oliwek czy emulsji do ciała. Choć większość z nich na buteleczkach ma umieszczony napis, że są odpowiednie dla noworodków i niemowląt, to w istocie nie zawsze tak jest.

Polecane wideo:

Produkt przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia powinien być przede wszystkim pozbawiony Sodium Laureth Sulfate i jego pochodnych (SLES), czyli substancji powierzchniowo czynnych, które mają właściwości myjące, ale stosowane u noworodków mogą naruszać barierę ochronną naskórka, wysuszać go i podrażniać.

Przy zakupie kosmetyków pielęgnacyjnych zarówno do mycia, jak i nawilżania skóry warto także zwrócić uwagę na zawartość sztucznych konserwantów, barwników i substancji zapachowych. One również mogą być przyczyną podrażnienia, wysuszenia naskórka, a nawet wysypki. Dlatego zawsze trzeba uważnie czytać etykietę produktu. Ważną kwestią na liście składników jest pozycja, którą zajmują substancje nadające kosmetykowi zapach. Powinny one znajdować się na jednym z ostatnich miejsc. Jeśli są usytuowane na początku – zrezygnuj z zakupu takiego kosmetyku.

Co powinien zawierać kosmetyk dla dziecka?

Przede wszystkim im krótszy skład produktu, tym lepiej dla skóry malca. Przed zakupem emulsji do ciała czy płynu do kąpieli sprawdź, czy wśród składników znajdują się te o naturalnym pochodzeniu. Dobry kosmetyk pielęgnacyjny zawiera liczne oleje (z oliwek, słonecznikowy, migdałowy, kokosowy, jojoba i inne), ekstrakty i wyciągi z roślin, naturalne emolienty, witaminy i substancje nawilżające.

Tak dobrane składniki nie tylko nie podrażniają, ale też lepiej niż te syntetyczne nawilżają skórę, wzmocniają ją, odżywiają i chronią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. wiatr.

Niestety skład większości drogeryjnych kosmetyków pozostawia wiele do życzenia. Młodzi rodzice, obawiając się o właściwą pielęgnację skóry noworodka, nierzadko wypróbowują wiele marek, które można kupić w supermarkecie czy drogerii. Zdarza się jednak, że żadna z nich nie potrafi zapewnić odpowiedniego poziomu nawilżenia i odżywienia skóry dziecka. A ta, po dziewięciu miesiącach przebywania w wodach płodowych, może być przecież zmacerowana. Po porodzie łuszczeniu ulega także charakterystyczna błona. Kolana, rączki, łokcie, uszy i dłonie noworodka mogą wydawać się wtedy przesuszone.

Właściwa pielęgnacja takiej delikatnej skóry polega na jej nawilżaniu i natłuszczaniu. Można do tego celu użyć drogeryjnej emulsji do ciała lub oliwki, ale te mają zazwyczaj działanie tylko powierzchniowe. By pomóc skórze nabrać sił po pobycie w środowisku wodnym, warto udać się do apteki.

Farmaceuta z pewnością doradzi w zakupie odpowiedniego produktu, który będzie zawierał najwyższej jakości substancje nawilżające.

Zobacz także: Zdjęcia rodziców z poczuciem humoru

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Kąpiel noworodka
Kąpiel noworodka

Kapiel maluszka

Kapiel maluszka

Bezpieczna kąpiel dla dziecka to przede wszystkim kąpiel, podczas której rodzic nie spuszcza z malucha oka. Kąpiel dziecka musi być kontrolowana (...) przez rodzica przez pięć pierwszych lat życia....

Kąpiel noworodka

Odpowiednia woda do kąpieli

Odpowiednia woda do kąpieli

Jaka powinna być woda do kąpieli noworodka? To częste pytanie rodziców podczas zajęć w szkole rodzenia. Niektórzy myślą, że woda do kąpieli noworodka powinna być przegotowana.

Kąpiel noworodka

Jak kąpać niemowlę w wiaderku?

Akcesoria potrzebne do kąpieli noworodka to: przewijak, wanienka, rożek kąpielowy, dwa ręczniki, myjka bawełniana, specjalne mydło czy płyn (...) do kąpieli (najlepiej o obojętnym pH i o działaniu nawilżającym),...

Kąpiel noworodka

Jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka?

Jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka?

Skóra malucha wymaga wyjątkowej ochrony, ponieważ jest bardzo delikatna i niedojrzała w porównaniu ze skórą osoby dorosłej. Nieumiejętna pielęgnacja może prowadzić do wysuszenia, a nawet może zwiększyć podatność na urazy mechaniczne. Aby tego uniknąć,...

Kąpiel noworodka

Tajemnice kosmetyków dla dzieci

Tajemnice kosmetyków dla dzieci

. * Czego boją się młodzi rodzice? * Sposoby na kąpiel, która nie uczula * Najczęściej powtarzane błędy w pielęgnacji niemowlęcia Pamiętaj

Kąpiel noworodka

Bezpieczna kąpiel maluszka

Bezpieczna kąpiel maluszka

Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, wcale nie musi być dla świeżo upieczonych rodziców stresującym doświadczeniem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach, by stała się prawdziwą przyjemnością. Co zrobić, żeby...

Kąpiel noworodka

Jak wybrać bezpieczne produkty do kąpieli dziecka?

Jak wybrać bezpieczne produkty do kąpieli dziecka?

Zanim wybierzemy kosmetyk dla naszego niemowlęcia, warto upewnić się, że spełnia on wymogi, jakie stawia wyjątkowo delikatna skóra dziecka. Potrzebuje ona specjalnej ochrony i pielęgnacji, dlatego też wybór odpowiedniego produktu nigdy nie powinien być...