Trwa ładowanie...

Czego boją się młodzi rodzice?

 Ewa Rycerz
01.01.2019 08:45
Czego się boją młodzi rodzice?
Czego się boją młodzi rodzice?

Przez całą ciążę zarówno mama, jak i tata z niecierpliwością oczekują narodzin maleństwa. Jednak tuż po porodzie pojawiają się wątpliwości. Czy damy sobie radę? Jak pielęgnować malca? Jak go kąpać? Jakich kosmetyków używać?

spis treści

1. Z takich kosmetyków zrezygnuj

Wybór odpowiednich kosmetyków dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki, jak nie setki, różnego rodzaju preparatów do kąpieli, szamponów, oliwek czy emulsji do ciała. Choć większość z nich na buteleczkach ma umieszczony napis, że są odpowiednie dla noworodków i niemowląt, to w istocie nie zawsze tak jest.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Produkt przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia powinien być przede wszystkim pozbawiony Sodium Laureth Sulfate i jego pochodnych (SLES), czyli substancji powierzchniowo czynnych, które mają właściwości myjące, ale stosowane u noworodków mogą naruszać barierę ochronną naskórka, wysuszać go i podrażniać.

To musisz wiedzieć

Przy zakupie kosmetyków pielęgnacyjnych zarówno do mycia, jak i nawilżania skóry warto także zwrócić uwagę na zawartość sztucznych konserwantów, barwników i substancji zapachowych. One również mogą być przyczyną podrażnienia, wysuszenia naskórka, a nawet wysypki. Dlatego zawsze trzeba uważnie czytać etykietę produktu. Ważną kwestią na liście składników jest pozycja, którą zajmują substancje nadające kosmetykowi zapach. Powinny one znajdować się na jednym z ostatnich miejsc. Jeśli są usytuowane na początku – zrezygnuj z zakupu takiego kosmetyku.

2. Co powinien zawierać kosmetyk dla dziecka?

Przede wszystkim im krótszy skład produktu, tym lepiej dla skóry malca. Przed zakupem emulsji do ciała czy płynu do kąpieli sprawdź, czy wśród składników znajdują się te o naturalnym pochodzeniu. Dobry kosmetyk pielęgnacyjny zawiera liczne oleje (z oliwek, słonecznikowy, migdałowy, kokosowy, jojoba i inne), ekstrakty i wyciągi z roślin, naturalne emolienty, witaminy i substancje nawilżające.

Tak dobrane składniki nie tylko nie podrażniają, ale też lepiej niż te syntetyczne nawilżają skórę, wzmocniają ją, odżywiają i chronią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. wiatr.

Niestety skład większości drogeryjnych kosmetyków pozostawia wiele do życzenia. Młodzi rodzice, obawiając się o właściwą pielęgnację skóry noworodka, nierzadko wypróbowują wiele marek, które można kupić w supermarkecie czy drogerii. Zdarza się jednak, że żadna z nich nie potrafi zapewnić odpowiedniego poziomu nawilżenia i odżywienia skóry dziecka. A ta, po dziewięciu miesiącach przebywania w wodach płodowych, może być przecież zmacerowana. Po porodzie łuszczeniu ulega także charakterystyczna błona. Kolana, rączki, łokcie, uszy i dłonie noworodka mogą wydawać się wtedy przesuszone.

Właściwa pielęgnacja takiej delikatnej skóry polega na jej nawilżaniu i natłuszczaniu. Można do tego celu użyć drogeryjnej emulsji do ciała lub oliwki, ale te mają zazwyczaj działanie tylko powierzchniowe. By pomóc skórze nabrać sił po pobycie w środowisku wodnym, warto udać się do apteki.

Farmaceuta z pewnością doradzi w zakupie odpowiedniego produktu, który będzie zawierał najwyższej jakości substancje nawilżające.

Zobacz także: Zdjęcia rodziców z poczuciem humoru

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze