Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Sposoby na kąpiel, która nie uczula

 Katarzyna Krupka
01.01.2019 08:47
U dziecka cierpiącego na alergię należy szczególnie uważać, aby zastosować kąpiel, która nie uczula
U dziecka cierpiącego na alergię należy szczególnie uważać, aby zastosować kąpiel, która nie uczula

Reakcje alergiczne z roku na rok pojawiają się u coraz większej liczby dzieci i dorosłych. Alergenami mogą być pokarmy, składniki odżywcze, kwiaty, zwierzęta, a także substancje znajdujące się w kosmetykach pielęgnacyjnych. Co zrobić, żeby codzienne kąpiele nie uczulały delikatnej skóry malucha?

spis treści

1. Reakcje alergiczne u dzieci

Coraz więcej dzieci cierpi z powodu alergii. Najczęściej są to reakcje skórne spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Młody organizm jest znacznie bardziej narażony na niepożądane reakcje, zwłaszcza że jego skóra nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Delikatna skóra niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji. Najlepiej wybierać w tym celu produkty, które nie uczulają – zwłaszcza jeśli w domu masz małego alergika. Wielu rodziców sięga po naturalne metody niewymagające używania płynów, mydła czy oliwek. Należą do nich: kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej, płatków owsianych, nadmanganianu potasu i nasion lnu.

To musisz wiedzieć

2. Kąpiel z dodatkiem naturalnych składników

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Płatki owsiane wykazują naturalne działania nawilżające i pozostawiają na skórze dziecka delikatną warstwę ochronną. Dzięki temu jest ona miękka i gładka. Dzięki zawartości krzemionki koją suchą, swędzącą skórę. Kąpiel w płatkach owsianych jest również polecana dzieciom z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy wypryskami na ciele. Najlepiej stosować ją 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy, że szklankę płatków owsianych zalejesz 3 litrami wody i doprowadzisz do wrzenia. Miksturę gotuj przez 10 min. Potem możesz wlać ją do wanny.

Innym sposobem na naturalną kąpiel, która nie uczula, jest dodanie do wanienki mąki ziemniaczanej. Kąpiel w krochmalu to stosowany przez babki i prababki sposób na zlikwidowanie podrażnień skórnych u dzieci – łagodzi świąd, wysypki, krostki oraz potówki. Jest wskazana również przy otarciach skórnych i odparzeniach Powinna trwać ok. 8-10 minut. Jak ją przygotujesz? 5 łyżek mąki ziemniaczanej należy rozpuść w szklance zimnej wody – mieszaj, dopóki nie uzyskasz jednolitej konsystencji, a grudki znikną. Zawiesinę dodaj do jednego litra wrzątku, wymieszaj i wlej do wanny.

Kąpiel z nadmanganianem potasu działa bakteriobójczo – odkaża i dezynfekuje skórę dziecka. Pozwala pozbyć się ropnych zmian na skórze, takich jak odparzenia, potówki czy trądzik. Substancja może jednak zbyt mocno wysuszać skórę – nie możesz przesadzić z ilością, której użyjesz do kąpieli – wystarczy wrzucić kilka kryształków do kąpieli i dobrze wymieszać aż się rozpuszczą.

Na skórę dziecka doskonale wpływa także kąpiel z dodatkiem nasion lnu. Łagodzi ona podrażnienia, natłuszcza i odżywia skórę. Stosuje się ją również jako naturalne lekarstwo dla dzieci przy rozległych zmianach skórnych, takich jak np. wysypka czy liszaj. Warto wykonywać ją 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy,, że pół szklanki siemienia wrzucisz do dużego garnka i zalejesz pięcioma litrami wody. Gotuj miksturę przez 20 minut. Po tym czasie na powierzchni powinna unosić się substancja przypominająca kisiel. Ziarenka lnu opadną swobodnie na dno garnka. Do kąpieli dodawaj wyłącznie uzyskany kisiel.

3. Zalety emolientów

Niestety, produkty naturalne mają również bardzo istotne wady – brudzą wannę czy wanienkę, mogą skutecznie zapychać odpływ wody. Są więc niepraktyczne. Na szczęście, rynek kosmetyków dla dzieci zadbał o delikatną skórę maluchów podczas kąpieli, przygotowując gamę specjalistycznych preparatów, które doskonale wpływają na zdrowie i kondycję dziecięcego ciała.

Wśród nich znajdują się tzw. emolienty polecane do codziennej pielęgnacji skóry zarówno małym alergikom, jak i wszystkim noworodkom. Jednocześnie nawilżają one, natłuszczają i chronią wciąż rozwijającą się skórę maluchów. Pomagają przywrócić naturalny płaszcz lipidowy naskórka. Są to produkty hipoalergiczne, które nie uczulają i jako jedyne na rynku posiadają badania bezpieczeństwa z udziałem alergików.

Bardzo ważne jest również to, że nie zawierają szeregu elementów drażniących, takich jak barwniki, substancje zapachowe czy też detergenty syntetyczne Sodium Lauryl Sulfate (SLS) oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES), które często powodują podrażnienia, a mimo to są dodawane do wielu produktów kosmetycznych. Emolienty tego rodzaju można więc bezpiecznie stosować u dzieci już od pierwszego dnia ich życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze