Tajemnice kosmetyków dla dzieci

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i wymagająca. W pierwszych trzech latach życia malucha nie jest w pełni wykształcona. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne mogą powodować uczulenie, przesuszenie, zaczerwienienie, szorstkość, a także pieczenie. Jakie substancje są najczęstszymi alergenami?

Kosmetyki dla dzieci i dla dorosłych

Ze względu na to, że skóra dziecka do trzeciego roku życia uznawana jest za szczególny typ skóry wrażliwej – bardziej skłonnej do podrażnień czy silnych reakcji alergicznych – ciało malucha jest w szczególności narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. kosmetyki. Skóra jest delikatniejsza i cieńsza niż u dorosłych i wymaga stosowania preparatów dostosowanych do jej potrzeb.

Polecane wideo:

Pamiętaj, że kosmetyki dla dorosłych nie są przeznaczone dla maluchów. Składniki wykorzystywane do produkcji preparatów dla dzieci powinny być łagodne, nie mogą odtłuszczać włosów czy skóry głowy i muszą mieć przyjazne skórze pH. Jeśli chodzi o szampony – nie powinny szczypać w oczy. Kosmetyki dla dzieci spełniają inne funkcje niż te dla dorosłych – muszą chronić przed podrażnieniem, utrzymać właściwe nawilżenie i natłuszczenie oraz budować barierę naskórkową. Preparaty dla najmłodszych powinny chronić przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Tych funkcji nie spełniają kosmetyki dla dorosłych.

Najczęstsze alergeny w kosmetykach dla dzieci

Niestety szkodliwe substancje znajdują się także w dziecięcych kosmetykach, a sposobem na ochronę zdrowia najmłodszych jest przede wszystkim czytanie etykiet produktów, które kupujesz. Zgodnie z prawem preperaty powinny być oznakowane w sposób czytelny i zrozumiały dla przeciętnego konsumenta. To jednak nie zawsze jest proste – jako odpowiedzialny rodzic musisz sprawdzić, czy w ich składzie nie znajdują się zarówno najczęstsze alergeny, jak i substancje całkowicie zabronione, bo i takie czasami możesz w nich znaleźć.

Wśród najczęściej uczulających składników w kosmetykach dla dzieci znajdziesz kompozycje zapachowe, barwniki, a także środki pieniące. Substancje mogące wywołać alergię są także w zasypkach dla dzieci. Zgodnie z ustawą są one dozwolone wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania, ale skóra malucha może na nie zareagować alergicznie – zwłaszcza jeśli już jest podrażniona lub uszkodzona. Należą do nich: tetraborany Boric acid, Borates, Tetraborates, a także Talc: Hydrated magnesium silicate.

Kompozycje zapachowe to przede wszystkim mieszaniny nawet kilkuset różnych składników. Niestety, delikatna skóra niemowlaka często reaguje na nie silną reakcją uczuleniową. Do najczęstszych alergenów zapachowych należy 26 substancji, o których zawartości producent ma obowiązek poinformować na opakowaniu: Amyl Cinnamal, Anise Alcohol, Amylcinnamyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Alcohol, Benzyl Cinnamate, Benzyl Salicylate, Citronellol, Cinnamyl Alcohol, Farnesol, Cinnamal, Hexyl Cinnamal, Citral, Butylphenyl Methylprpional, Limonene, Eugenol, Linalool, Geraniol, Methyl 2-Octynoate, Hydroxycitronellal, Alpha-Isomethyl Ionone, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene, Carboxaldehyde, Evernia Prunastri Extract, Isoegenol oraz Evenia Furfuracea Extract. Obecność w kosmetykach innych kompozycji zapachowych, które również mogą uczulać – jak zezwala na to prawo – producent może jedynie zaznaczyć za pomocą takich słów jak „perfumy”, „zapach” lub „aromat”.

Kosmetyki dla dziecka na czas zimy

Istnieją specjalne kosmetyki, które pielęgnują wrażliwą skórę dzieci w czasie zimy.

Substancje zakazane w dziecięcych kosmetykach

Listę substancji całkowicie zakazanych w produktach kosmetycznych dla dzieci regulują rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Są to związki syntetyczne wnikające do młodego organizmu, zaburzające gospodarkę hormonalną, a także prawidłowe funkcjonowanie układów i narządów wewnętrznych. Znajdziesz wśród nich substancje takie jak: N-5-Chlorobenzoxazol-2-ylacetamide, b-Acetoxyethyltrimethylammonium hydroxide, Deanol aceglumate, Spironolactone, Methotrexate, Cincophen, Trichloroacetic acid, Aconitum napellus L., Aconitine, Zoxazoloamine, Benzidine, Xylidines, Ammi majus, Anthracene oil, Apomorphine, Brompheniramine, Cantharis vesicatoria, Phenprobamate, Diphenoxylate, Chlorzoxazone, Clofenamide, Mannomustine, Butanilicaine, Triparanol, Claviceps purpurea, Conium maculatum L., Cobalt benzenosulphonate, Synthetic currarizants, Sodium hexacyclonate, Cyclarbamate, Dichloroethylenes, Cinchocaine, Propyphenazone, Oxanamide, Ethylene oxide, Paramethazone, Warfarin, Nitroxoline, Pemoline, Iodine, Ipecacuanha, Barbiturates, Lobelia inflata L., Mercury, Carisoprodol, Oestrogens, Oleandrin, Physostigma venenosum Balf., Prunus laurocerasus L., Juniperus sabina L., Datura stramonium L., Sulphonamides, Tellurium, Thiourea, Yohimbine, Dioxane czy Laurus nobilis L.

Czytaj uważnie etykiety kosmetyków, które kupujesz, a z pewnością unikniesz niepotrzebnych kłopotów i zdenerwowania związanego z podrażnieniami skóry twojego malucha.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Kąpiel noworodka
Kąpiel noworodka

Jak kąpać niemowlę w wiaderku?

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? Odtwórz wideo

Akcesoria potrzebne do kąpieli noworodka to: przewijak, wanienka, rożek kąpielowy, dwa ręczniki, myjka bawełniana, specjalne mydło czy płyn (...) do kąpieli (najlepiej o obojętnym pH i o działaniu nawilżającym),...

Kąpiel noworodka

Odpowiednia woda do kąpieli

Odpowiednia woda do kąpieli

Jaka powinna być woda do kąpieli noworodka? To częste pytanie rodziców podczas zajęć w szkole rodzenia. Niektórzy myślą, że woda do kąpieli noworodka powinna być przegotowana.

Kąpiel noworodka

Kapiel maluszka

Kapiel maluszka

Bezpieczna kąpiel dla dziecka to przede wszystkim kąpiel, podczas której rodzic nie spuszcza z malucha oka. Kąpiel dziecka musi być kontrolowana przez rodzica (...) przez pięć pierwszych lat życia....

Kąpiel noworodka

Bezpieczna kąpiel maluszka

Bezpieczna kąpiel maluszka

Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, wcale nie musi być dla świeżo upieczonych rodziców stresującym doświadczeniem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach, by stała się prawdziwą przyjemnością. Co zrobić, żeby...

Kąpiel noworodka

Czego boją się młodzi rodzice?

Czego boją się młodzi rodzice?

dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki, jak nie setki, różnego rodzaju preparatów do kąpieli, szamponów, oliwek (...) czy emulsji do ciała. Choć większość z nich na buteleczkach ma umieszczony...

Kąpiel noworodka

Jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka?

Jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka?

i bezpieczne produkty, ale także unikać błędów często popełnianych przez wielu rodziców. Jak uniknąć błędów podczas kąpieli dziecka? Jedną z najczęstszych (...) , od którego mogą być stosowane. Ważne, aby były one przebadane dermatologicznie. Warto...

Kąpiel noworodka

Kąpiel to nie tylko uczucie czystości

Kąpiel to nie tylko uczucie czystości

Dla wielu rodziców kąpiel to przede wszystkim zabieg higieniczny. Często trwa zaledwie kilka minut, kończy się umyciem włosów, spłukaniem i wytarciem (...) w ręcznik. Zamiast jednak skracać jej czas, warto pozwolić dziecku czerpać z...