Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Niedobór witaminy D u dzieci

Niedobór witaminy D u dzieci
Niedobór witaminy D u dzieci

Rodzice powinni zadbać o to, by ich dzieci spożywały produkty bogate w witaminę D, gdyż niedobór tej witaminy ma wpływ na funkcjonowanie ich organizmów. Skutkiem niewystarczającej ilości witaminy D u dziecka może być demineralizacja kości, a w okresie niemowlęcym nieodwracalne wady postawy. Dzienna dawka witaminy D dla niemowlęcia wynosi 400 jednostek międzynarodowych.

spis treści

1. Właściwości witaminy D

Funkcje witaminy D:

• wspomaga przyswajanie wapnia – pierwiastka, który jest składnikiem zębów i kości;

• wspiera układ odpornościowy dziecka;

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• wspomaga układ nerwowy dziecka;

• wspomaga układ krążenia w organizmie dziecka;

• zapobiega wadom postawy.

Witamina D pomaga przyswajanie wapnia
Witamina D pomaga przyswajanie wapnia (123RF)

2. Przyczyny niedoboru witaminy D u dzieci

Przyczyną niedoboru witaminy D we krwi jest spożywanie niewystarczających ilości produktów spożywczych, które ją zawierają. Przeciętna dieta nie dostarcza dzieciom odpowiedniej dawki witaminy D, dlatego w przypadku niemowląt konieczna jest jej dodatkowa podaż. Problemy wynikające z niedoboru witaminy D narastają wraz z wiekiem dziecka. Potwierdzają to badania nad sposobem żywienia i stanem odżywienia przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka, według których 8 na 10 dzieci w wieku od 1-3 lat stosuje dietę ubogą w witaminę D (dane pozyskane na podstawie badania krwi). Jeżeli mamy wątpliwości co do poziomu witaminy D u dziecka, warto wykonać badanie krwi, a jego wynik skonsultować z pediatrą.

3. Pokarmy bogate w witaminę D

Witamina D powstaje w skórze na skutek ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych. W chłodnym klimacie, jaki panuje w Polsce, jedynie ekspozycja ciała w okresie od kwietnia do września w godzinach 10-15 daje szansę na zaistnienie procesu syntezy (pod warunkiem pełnego nasłonecznienia). Zazwyczaj jednak rodzice chronią niemowlęta przed słońcem, dlatego o odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie dziecka należy dbać przez cały rok. Aby zapewnić dzienną dawkę witaminy D, należy spożywać produkty, które są w nią bogate, a zatem tłuste ryby, na przykład śledź i łosoś. Źródłem witaminy D są również jaja, masło, mleko i ser żółty. Witamina D stanowi również składnik mleka modyfikowanego, które matki podają niemowlętom.

4. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D

Dzienna dawka witaminy D dla niemowląt wynosi 400 jednostek międzynarodowych (co oznacza 10 mikrogramów na dobę). O suplementacji witaminą D powinny pamiętać zwłaszcza matki karmiące piersią, ponieważ ich mleko zawiera małe ilości tej witaminy. Natomiast dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowej suplementacji (jest ono wzbogacane o witaminę D).

Musisz to wiedzieć

Jeżeli karmimy dziecko w sposób mieszany – zarówno mlekiem matki, jak i modyfikowanym – może ono wymagać uzupełnienia poziomu witaminy D poprzez podawanie odpowiednich preparatów. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. Na kolejnym etapie rozwoju dziecka zwiększa się nieco dawkę do 400-600 IU/dobę w zależności od podawanych mu źródeł pokarmowych witaminy D.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze