Trwa ładowanie...

Dlaczego nie należy używać naturalnych olejów do pielęgnacji skóry dziecka?

Avatar placeholder
28.05.2019 14:12
Dlaczego nie należy używać naturalnych olejów do pielęgnacji skóry dziecka?
Dlaczego nie należy używać naturalnych olejów do pielęgnacji skóry dziecka? (123rf)

Najnowsze badania dowodzą, że dzieci nie powinny być masowane olejami, gdyż mogą one powodować długoterminowe uszkodzenia skóry. Wierząc w korzystne działanie naturalnych produktów, takich jak oliwa z oliwek i olej słonecznikowy, rodzice narażają niemowlęta na ryzyko wystąpienia egzemy i innych dolegliwości dermatologicznych.

Masowanie dzieci stało się niezwykle popularne wśród rodziców, którzy twierdzą, że jest ono kojące dla skóry niemowlęcia i pomaga wzmocnić więź z maluszkiem. Wśród innych korzyści często wymienia się także stymulację rozwoju mózgu dziecka i poprawę trawienia.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli, że nawet naturalne oleje używane do masażu niemowląt mogą uszkodzić barierę ochronną delikatnej skóry.

Stosowanie naturalnych olejów roślinnych okazało się być szkodliwe dla skóry dziecka
Stosowanie naturalnych olejów roślinnych okazało się być szkodliwe dla skóry dziecka (123RF)
Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Dziecięcy wyprysk dotyka prawie jednej trzeciej niemowlaków, w porównaniu do zaledwie jednego dziecka na dwadzieścia w 1940 roku. Eksperci twierdzą, że główną tego przyczyną jest wzrost liczby niekorzystnych czynników środowiskowych, w tym stosowanie niektórych produktów do pielęgnacji skóry dziecka.

Dr Alison Cooke na konferencji położonych stwierdziła, że jest zdumiona negatywnym wpływem olejów roślinnych na barierę ochronną skóry dziecka.

Oleje rozbijają się na kwasy tłuszczowe, które niszczą strukturę skóry, pozwalając na przenikanie drażniących składników i utratę wody. Może to prowadzić do wysuszenia i pękania naskórka, a także do rozwoju problemów dermatologicznych, takich jak egzema.

ZOBACZ TAKŻE:

„Aby uniknąć szkodliwego wpływu olejów na skórę dzieci, te dwa ich rodzaje – oliwa z oliwek i olej słonecznikowy – nie powinny być stosowane w pielęgnacji skóry suchej ani do masażu niemowląt” – dodaje dr Alison Cooke.

W badaniu udział wzięło 115 noworodków, które zostały podzielone na trzy grupy. Rodziców pierwszej z nich poproszono o masowanie dziecka oliwą z oliwek, druga grupa maluchów masowana była olejem słonecznikowym, natomiast rodzice trzeciej nie smarowali swoich pociech żadną z substancji. Badanie trwało 28 dni.

Produkty idealne dla twojej skóry, które masz w kuchni
Produkty idealne dla twojej skóry, które masz w kuchni [10 zdjęć]

Wiele produktów spożywczych stanowi źródło cennych dla skóry witamin oraz mikroelementów. Ich spożywanie

zobacz galerię

Następnie skórę każdego z niemowląt poddano analizie. Okazało się że obie grupy dzieci, których ciała zostały poddane masażom olejami roślinnymi, wykazały opóźnienie rozwoju bariery ochronnej skóry. Naukowcy planują dalsze badania, które wyjaśnią, czy istnieje związek pomiędzy stosowaniem tych olejów a powstawaniem egzemy. Specjaliści przeprowadzili też osobny przegląd wszystkich opublikowanych badań na temat pielęgnacji skóry dziecka. Odkryli, że istnieje niewiele dowodów na to, że produkty dla niemowląt są dla nich rzeczywiście korzystne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze