Te choroby psychiczne można odziedziczyć

Czy chorobę psychiczną można przekazać w genach? Można - genetyka nie jest jednak jedynym czynnikiem, który warunkuje zachorowanie. Są jednak takie schorzenia, w których podłoże genetyczne odgrywa bardzo dużą rolę.

Czy choroby psychiczne są dziedziczne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej, naukowcy nadal nie są do końca pewni, jakie są przyczyny występowania tego typu zaburzeń.

Wiadomo natomiast, że genetyka jest jednym z czynników warunkujących chorobę. Jakie schorzenia psychiczne dzieci mogą więc odziedziczyć?

Schizofrenia

Jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nieprawidłowym postrzeganiem rzeczywistości. Osoba chora na schizofrenię ma upośledzoną krytyczną ocenę własnej osoby, a to często przekłada się na odbiór rzeczywistości.

Jakie są przyczyny występowania choroby? Według naukowców, jedną z nich jest właśnie genetyka. Wyróżniono nawet kilka genów, które znajdują się na chromosomach, które powodują chorobę. Są to geny, które odpowiadają za rozwój tkanki mózgowej oraz za przemianę materii w obszarze neuroprzekaźników mózgu. Nadal nie wiadomo jednak, który gen niesie ze sobą większe ryzyko choroby.

Niestety, nie istnieją żadne badania, które można przeprowadzić, by dowiedzieć się, jakim ryzykiem jest obarczona osoba bliska chorego. Z danych epidemiologicznych wynika, że ryzyko zachorowania, gdy jeden rodzic choruje, wynosi dla dziecka 13 proc. Gdy na schizofrenię choruje matka i ojciec, aż w 46 proc. jest prawdopodobne, że zapadnie na to również dziecko. Kiedy z chorobą zmaga się brat lub siostra, takie ryzyko wynosi 6 proc.

Należy jednak pamiętać, że epidemiologia to statystyka, a czynników, które mogą powodować zaburzenia psychiczne, jest o wiele więcej.

Depresja

Istnieją choroby, które nie są przekazywane genetycznie, ale jednak same geny mogą je uprawdopodabniać. Należy do nich depresja. W Polsce z roku na rok leczy się na nią coraz więcej osób – depresja występuje także u dzieci.

W przypadku tej choroby specjaliści nie zauważali, by u chorych powtarzały się geny. Mowa raczej o wpływie czynników środowiskowych i społecznych. Depresję często wywołuje samotność, problemy rodzinne i zawodowe. Zaobserwowano jednak, że dzieci rodziców, którzy borykali się z depresją, cierpiały na nią częściej niż dzieci rodziców zdrowych. A to oznacza, że genetyka może wpływać na ryzyko wystąpienia depresji.

ADHD

Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi także może mieć uwarunkowania genetyczne. Potwierdziły to naukowe badania. Okazuje się, że w rodzinie, w której ktoś z rodziców był lub nadal jest chory na ADHD, prawdopodobieństwo, że chory będzie także jego potomek wzrasta nawet siedmiokrotnie. Niestety, eksperymenty naukowe nie przyniosły rozstrzygnięcia, jeśli chodzi o to, który gen jest odpowiedzialny za chorobę. Specjaliści mówią o ich pewnej kombinacji, która wpływa na zwiększone ryzyko.

Autyzm

Jedno z najbardziej kontrowersyjnych zaburzeń. Mimo wielu skomplikowanych badań, neurolodzy nadal nie ustalili, co jest bezpośrednią przyczyną zachorowań.

Podobnie jak w przypadku ADHD, wskazuje się, że na autyzm częściej chorują dzieci, u których w rodzinie były przypadki zaburzenia. Prawdopodobieństwo, że autyzm się pojawi wynosi wtedy od 3 do 8 proc. Silne powiązania występują zwłaszcza między rodzeństwem. Okazuje się, że w przypadku 10 proc. rodzin wielodzietnych na autyzm choruje więcej niż jedno dziecko.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 6 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

Utrata masy ciała Utrata kilku zbędnych kilogramów bez forsownych treningów i głodzenia się jest dla większości z nas marzeniem. Szczególnie teraz - po świątecznym przejedzeniu. Okazuje się jednak, że szybkie chudnięcie bez wdrożenia diety pojawia się...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...

Maluch

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Święta, których już nie ma Gdy wspominasz swoje święta, co pamiętasz? Choinkowe lampki z klipsem, mocowane do gałązek drzewka? A może bombki w kształcie grzybków lub kolorowe sopelki i - przede wszystkim - pajacyki z ozdobnych drucików? Choć z dzisiejszego...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...