Trwa ładowanie...

Autyzm u dziewczynek przez długi czas może pozostać sekretem

Dotychczasowe badania odwodzą, że autyzm dotyka chłopców czterokrotnie częściej niż dziewczynki. Wiele dziewcząt cierpiących na autyzm zachowuje większość umiejętności społecznych, przez co choroba ta często pozostaje niezauważona.

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

 „Autyzm może być różny u chłopców i dziewcząt" -  powiedział Kevin Pelphrey, główny badacz autyzmu na Uniwersytecie w Waszyngtonie.

Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Wśród najbardziej prawdopodobnych wymienia się mutacje genetyczne, czynniki zewnętrzne, takie jak starsi rodzice i przedwczesny poród. Odmienność autyzmu w zależności od płci jest obecnie gorącym tematem w badaniach, których wyniki mogą pozwolić na lepsze poznanie i zrozumienie tej choroby.

U dziewczynek autyzm objawia się dużo łagodniej i często jest rozpoznany później niż u chłopców
U dziewczynek autyzm objawia się dużo łagodniej i często jest rozpoznany później niż u chłopców (Shutterstock)

Pelphrey twierdzi, że obraz mózgu badanych dzieci cierpiących na autyzm może być wyjaśnieniem, dlaczego wiele dziewcząt z autyzmem ma bardziej subtelne objawy niż chłopcy. Obszary mózgu zaangażowane w zachowania społeczne zazwyczaj są u nich mniej osłabione niż u chorych chłopców.

Ponadto najnowsze badania na temat autyzmu wykazały, że u dziewczynek występują takie same rodzaje mutacji genetycznych jak u chłopców, ale nie wykazują one typowych objawów.

Pelphrey postanowił przeprowadzić badanie dotyczące czynników, które mogą wpływać na to, że dziewczynki rzadziej dotyka autyzm, a jeśli już choroba u nich wystąpi, to objawy są dużo łagodniejsze niż u chłopców.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention....

zobacz galerię

Stworzony został projekt, którym objęto rodziny, w których syn jest chory na autyzm, a córka zdrowa. Projekt rozpoczął się w poprzednim roku, a jego głównym celem było stworzenie dużej bazy danych, której naukowcy mogliby później użyć do poszukiwania śladów genetycznych i czynników ochronnych u dziewcząt.

Pobierano też próbki śliny do analizy DNA od tych dziewczynek i ich rodzin.

ZOBACZ TAKŻE:

Autyzm diagnozuje się poprzez obserwację zachowań, nie ma badania krwi, które mogłoby stwierdzić chorobę. Niektórzy eksperci twierdzą, że różnice między płciami podkreślają potrzebę opracowania różnych sposobów oceny prawdopodobieństwa choroby u chłopców i dziewcząt.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.