Autyzm u dziewczynek przez długi czas może pozostać sekretem
Dotychczasowe badania odwodzą, że autyzm dotyka chłopców czterokrotnie częściej niż dziewczynki. Wiele dziewcząt cierpiących na autyzm zachowuje większość umiejętności społecznych, przez co choroba ta często pozostaje niezauważona.
„Autyzm może być różny u chłopców i dziewcząt" - powiedział Kevin Pelphrey, główny badacz autyzmu na Uniwersytecie w Waszyngtonie.
Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Wśród najbardziej prawdopodobnych wymienia się mutacje genetyczne, czynniki zewnętrzne, takie jak starsi rodzice i przedwczesny poród. Odmienność autyzmu w zależności od płci jest obecnie gorącym tematem w badaniach, których wyniki mogą pozwolić na lepsze poznanie i zrozumienie tej choroby.
Pelphrey twierdzi, że obraz mózgu badanych dzieci cierpiących na autyzm może być wyjaśnieniem, dlaczego wiele dziewcząt z autyzmem ma bardziej subtelne objawy niż chłopcy. Obszary mózgu zaangażowane w zachowania społeczne zazwyczaj są u nich mniej osłabione niż u chorych chłopców.
Ponadto najnowsze badania na temat autyzmu wykazały, że u dziewczynek występują takie same rodzaje mutacji genetycznych jak u chłopców, ale nie wykazują one typowych objawów.
Pelphrey postanowił przeprowadzić badanie dotyczące czynników, które mogą wpływać na to, że dziewczynki rzadziej dotyka autyzm, a jeśli już choroba u nich wystąpi, to objawy są dużo łagodniejsze niż u chłopców.
Stworzony został projekt, którym objęto rodziny, w których syn jest chory na autyzm, a córka zdrowa. Projekt rozpoczął się w poprzednim roku, a jego głównym celem było stworzenie dużej bazy danych, której naukowcy mogliby później użyć do poszukiwania śladów genetycznych i czynników ochronnych u dziewcząt.
Pobierano też próbki śliny do analizy DNA od tych dziewczynek i ich rodzin.
Autyzm diagnozuje się poprzez obserwację zachowań, nie ma badania krwi, które mogłoby stwierdzić chorobę. Niektórzy eksperci twierdzą, że różnice między płciami podkreślają potrzebę opracowania różnych sposobów oceny prawdopodobieństwa choroby u chłopców i dziewcząt.