Trwa ładowanie...

Matka musi chować się przed synem. 12-latek ma zespół Aspergera

Avatar placeholder
07.05.2019 11:58
Matka agresywnego 12-latka opowiedziała o traumie, jaką jest życie z zespołem Aspergera
Matka agresywnego 12-latka opowiedziała o traumie, jaką jest życie z zespołem Aspergera (123rf.com)

Matka 12-latka z zespołem Aspergera opowiedziała o tym, jak dramatycznie wygląda życie jej rodziny. Jej syn miewa nieprzewidywalne ataki agresji. Dziecko bije tak dotkliwie, że matka i siostra chowają się przed nim łazience.

1. 12-latek z zespołem Aspergera jest agresywny

Matka 12-letniego chłopca i 10-letniej dziewczynki opowiedziała szczerze o traumie, jaką jest życie z autystycznym dzieckiem. Jej syn cierpi na zespół Aspergera, który jest łagodniejszym zaburzeniem ze spektrum autyzmu.

Chłopiec, zdaniem mamy, funkcjonuje niczym w książce "Dr Jekyll i Mr Hyde". Po spokojnym zachowaniu niespodziewanie miewa ataki agresji, podczas których bije matkę i siostrę.

12-latek jest już na tyle wysoki i silny, że matka nie wie, jak może się mu przeciwstawiać. Zdaniem zrozpaczonej kobiety, służby w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w North East Lincolnshire od lat ją lekceważą, zostawiając bez pomocy.

2. Zespół Aspergera - brak wsparcia i diagnostyki

Zobacz film: "Zabił żonę i 2 córki"

Kobieta zauważyła, że prawo chroni dzieci doznające przemocy ze strony rodziców. Jednak nikt nie chroni rodziców atakowanych przez dzieci.

Matka przyznaje, że zarówno ona, jak i jej córka żyją w ciągłym strachu przed nieobliczalnym chłopcem. Młodsza siostra jest stale dręczona i żyje w poczuciu zagrożenia.

Mama agresywnego 12-latka ma też żal do specjalistów, którzy przez lata nie zajęli się profesjonalnie dzieckiem i zbyt późno postawili diagnozę.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention.

zobacz galerię

Gdyby przed 7. r.ż. rozpoznano zaburzenie, można by mu pomóc przez odpowiednią terapię. Wówczas miałby szanse nauczyć się kontrolować emocje.

Dziś już agresja nastolatka jest nie do opanowania. Okres dojrzewania prowadzi do dodatkowych wahań nastroju. Zdrowie psychiczne dziecka się pogarsza, co stanowi zagrożenie dla całej rodziny.

Chociaż matka na to stale nalega, służby nie godzą się na zabranie trudnego chłopca z domu rodzinnego. Podpowiedziano jedynie, aby matka i siostra zamykały się przed agresorem w łazience.

W domu regularnie pojawia się policja, którą matka wzywa na pomoc. Sąsiedzi narzekają na krzyki i ingerencje mundurowych. Wskutek narastających konfliktów z otoczeniem, rodzina musiała się nawet przeprowadzić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze