Trwa ładowanie...

Zabawy taneczne dla dzieci - pomysły

Avatar placeholder
14.10.2022 16:49
Zabawy taneczne dla dzieci - pomysły
Zabawy taneczne dla dzieci - pomysły

Przywilejem dzieciństwa jest beztroska zabawa. Każda zabawa ma jakiś określony wpływ na dzieci, zwłaszcza w okresie ich najmłodszych lat. Poprzez zabawę, w której ważny jest też ruch ciała, dziecko usprawnia się motorycznie, nabywa umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dodatkowo wykształca w sobie wrażliwość słuchową na nieznane bodźce. W zabawach tanecznych dla dzieci często bierze udział kilkoro dzieci, więc to także rodzaj zabawy w grupie.

spis treści

1. Zabawy taneczne dzieci - pomysły

Taniec z balonikiem jest jedną z najpopularniejszych zabaw tanecznych dzieci, z powodzeniem cieszącą się uznaniem także wśród dorosłych. Dzieci ustawiamy parami i puszczamy muzykę, w rytm której dzieci tańczą. Osoba prowadząca rzuca w powietrze balonik, wszystkie tańczące pary muszą uważać, aby balonik nie spadł na ziemię, należy więc go odbijać i cały czas utrzymywać w powietrzu.

Jeśli balonik spadnie na ziemię obok którejkolwiek pary, odpada ona z gry. Wygrywa ta para, która zostanie sama na parkiecie. Inną formą tej zabawy jest utrzymywanie w parze balonika, którego dzieci trzymają, dotykając go jedynie twarzami. W tym czasie powinny także tańczyć w rytm muzyki. Balonika nie wolno upuścić ani dotknąć ręką. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczyła z balonikiem.

Taniec z dzwoneczkiem to kolejna zabawa taneczna wykorzystująca akcesoria dodatkowe, które mają włączyć ducha rywalizacji w uczestnikach. Do zabawy będzie potrzebny dzwoneczek, gwizdek lub grzechotka. Dzieci tańczą w parach, jedna z par otrzymuje dzwoneczek, którym musi zadzwonić i jak najszybciej przekazać go kolejnej parze. Jedno z dzieci od początku zabawy zostaje bez pary i jego zadaniem jest znalezienie tej pary, która posiada w danej chwili dzwoneczek. Wówczas następuje zamiana ról. Jeśli osobą bez pary jest chłopiec, to zamienia się miejscem z chłopcem z pary.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Taniec z kapeluszem to zabawa taneczna, w której dzieci ustawiamy w kole. Jedno z dzieci otrzymuje od prowadzącego kapelusz. Po włączeniu muzyki dziecko obok zabiera kapelusz pierwszemu dziecku i wkłada sobie na głowę, następnie tak samo postępuje kolejne dziecko. W trakcie muzyki kapelusz powinien przechodzić z jednej głowy na drugą. Dzieci poruszają się w rytm muzyki w kole. Kiedy ucichnie muzyka, z gry odpada ten, kto ma akurat kapelusz na głowie. Trudniejsza wersja tej zabawy wykorzystuje takie części garderoby jak marynarki czy szaliki, które wymagają większej ilości ruchów przy założeniu na siebie i precyzji.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Tunel to zabawa, w której dzieci ustawiają się w pary kolejno, jedna za drugą. Trzymają się za lekko uniesione do góry ręce. Pomiędzy nimi tworzy się tunel. Jedna z osób nie ma pary. Zaczyna bieg z tyłu tunelu, a w pewnej chwili „porywa” jedną połówkę pary, biegnąc z nią na początek tunelu. Osoba pozbawiona pary wędruje na koniec tunelu i znowu zaczyna bieg w rytm muzyki. Czynność się powtarza.

Choreograf to zabawa polegająca na tym, że prowadzący wybiera spośród wszystkich dzieci jedno, które ma za zadanie ułożyć choreografię tańca dla pozostałych. Rzecz w tym, że na początku choreograf pokazuje jeden ruch, który reszta dzieci musi wykonać. Prowadzący wskazuje dziecko, któremu się nie udało wykonać tego ruchu i teraz ono jest choreografem, który pokazuje pozostałym kolejny ruch.

Dzięki zabawom tanecznym dzieci mogą usprawnić swoje zdolności psychofizyczne
Dzięki zabawom tanecznym dzieci mogą usprawnić swoje zdolności psychofizyczne (123RF)

Zadaniem grupy jest pokazać ruch poprzedni i dołączyć do niego nowy, pokazywany przez kolejnego choreografa. W ten sposób każde z dzieci ma szansę zostać choreografem i każde jednocześnie jest uczestnikiem, który uczy się nowych kroków. Im młodsze dzieci, tym trudniejsze jest to zadanie, dlatego stopniowanie trudności zależy od prowadzącego. Może on na przykład na początku określić, że podczas tej zabawy dzieci mają za zadanie przyswoić dziesięć kroków.

Na koniec cała grupa wykonuje nowy taniec, złożony z wyuczonych w trakcie zabawy kroków. Niespodzianką jest dla grupy muzyka, którą poznają dopiero podczas prezentacji końcowej, więc czasem okazuje się, że dana choreografia zupełnie nie pasuje do podkładu muzycznego. Zabawa ta wywołuje wśród dzieci dużą dawkę dobrego humoru, sprzyja rozładowaniu stresów i integracji.

Nie jest istotne czy ktoś potrafi tańczyć jak profesjonalista, czy tylko przestępuje z nogi na nogę. W zabawach tanecznych chodzi o wprawienie ciała w ruch, który czasem nie przypomina klasycznych ruchów tanecznych, ale bardzo sprzyja pozytywnemu stanowi ducha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze