Zabawy taneczne dla dzieci

Przywilejem dzieciństwa jest beztroska zabawa. Każda zabawa ma jakiś określony wpływ na dzieci, zwłaszcza w okresie ich najmłodszych lat. Poprzez zabawę, w której ważny jest też ruch ciała, dziecko usprawnia się motorycznie, nabywa umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dodatkowo wykształca w sobie wrażliwość słuchową na nieznane bodźce. W zabawach tanecznych często bierze udział kilkoro dzieci, więc to także rodzaj zabawy w grupie.

Zabawy z elementami tańca

Zabawy dla dzieci - taniec

Poprzez zabawę, w której ważny jest też ruch ciała, dziecko usprawnia się motorycznie, nabywa umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dodatkowo wykształca...

Taniec z balonikiem jest jedną z najpopularniejszych zabaw tanecznych, z powodzeniem cieszącą się uznaniem także wśród dorosłych. Dzieci ustawiamy parami i puszczamy muzykę, w rytm której dzieci tańczą. Osoba prowadząca rzuca w powietrze balonik, wszystkie tańczące pary muszą uważać, aby balonik nie spadł na ziemię, należy więc go odbijać i cały czas utrzymywać w powietrzu. Jeśli balonik spadnie na ziemię obok którejkolwiek pary, odpada ona z gry. Wygrywa ta para, która zostanie sama na parkiecie. Inną formą tej zabawy jest utrzymywanie w parze balonika, którego dzieci trzymają, dotykając go jedynie twarzami. W tym czasie powinny także tańczyć w rytm muzyki. Balonika nie wolno upuścić ani dotknąć ręką. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczyła z balonikiem.

Taniec z dzwoneczkiem to kolejna zabawa taneczna wykorzystująca akcesoria dodatkowe, które mają włączyć ducha rywalizacji w uczestnikach. Do zabawy będzie potrzebny dzwoneczek, gwizdek lub grzechotka. Dzieci tańczą w parach, jedna z par otrzymuje dzwoneczek, którym musi zadzwonić i jak najszybciej przekazać go kolejnej parze. Jedno z dzieci od początku zabawy zostaje bez pary i jego zadaniem jest znalezienie tej pary, która posiada w danej chwili dzwoneczek. Wówczas następuje zamiana ról. Jeśli osobą bez pary jest chłopiec, to zamienia się miejscem z chłopcem z pary.

Taniec z kapeluszem to zabawa taneczna, w której dzieci ustawiamy w kole. Jedno z dzieci otrzymuje od prowadzącego kapelusz. Po włączeniu muzyki dziecko obok zabiera kapelusz pierwszemu dziecku i wkłada sobie na głowę, następnie tak samo postępuje kolejne dziecko. W trakcie muzyki kapelusz powinien przechodzić z jednej głowy na drugą. Dzieci poruszają się w rytm muzyki w kole. Kiedy ucichnie muzyka, z gry odpada ten, kto ma akurat kapelusz na głowie. Trudniejsza wersja tej zabawy wykorzystuje takie części garderoby jak marynarki czy szaliki, które wymagają większej ilości ruchów przy założeniu na siebie i precyzji.

Tunel to zabawa, w której dzieci ustawiają się w pary kolejno, jedna za drugą. Trzymają się za lekko uniesione do góry ręce. Pomiędzy nimi tworzy się tunel. Jedna z osób nie ma pary. Zaczyna bieg z tyłu tunelu, a w pewnej chwili „porywa” jedną połówkę pary, biegnąc z nią na początek tunelu. Osoba pozbawiona pary wędruje na koniec tunelu i znowu zaczyna bieg w rytm muzyki. Czynność się powtarza.

Choreograf to zabawa polegająca na tym, że prowadzący wybiera spośród wszystkich dzieci jedno, które ma za zadanie ułożyć choreografię tańca dla pozostałych. Rzecz w tym, że na początku choreograf pokazuje jeden ruch, który reszta dzieci musi wykonać. Prowadzący wskazuje dziecko, któremu się nie udało wykonać tego ruchu i teraz ono jest choreografem, który pokazuje pozostałym kolejny ruch. Zadaniem grupy jest pokazać ruch poprzedni i dołączyć do niego nowy, pokazywany przez kolejnego choreografa. W ten sposób każde z dzieci ma szansę zostać choreografem i każde jednocześnie jest uczestnikiem, który uczy się nowych kroków. Im młodsze dzieci, tym trudniejsze jest to zadanie, dlatego stopniowanie trudności zależy od prowadzącego. Może on na przykład na początku określić, że podczas tej zabawy dzieci mają za zadanie przyswoić dziesięć kroków. Na koniec cała grupa wykonuje nowy taniec, złożony z wyuczonych w trakcie zabawy kroków. Niespodzianką jest dla grupy muzyka, którą poznają dopiero podczas prezentacji końcowej, więc czasem okazuje się, że dana choreografia zupełnie nie pasuje do podkładu muzycznego. Zabawa ta wywołuje wśród dzieci dużą dawkę dobrego humoru, sprzyja rozładowaniu stresów i integracji.

Nie jest istotne czy ktoś potrafi tańczyć jak profesjonalista, czy tylko przestępuje z nogi na nogę. W zabawach tanecznych chodzi o wprawienie ciała w ruch, który czasem nie przypomina klasycznych ruchów tanecznych, ale bardzo sprzyja pozytywnemu stanowi ducha.

mgr Anna Czupryniak

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Piłka nożna i dzieci Piłka nożna jest sportem, który uczy dzieci współdziałania i jednocześnie pomaga im dbać o kondycję fizyczną.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Wspaniały taniec utalentowanej pary kilkulatków

Takiego talentu zazdroszczą im nawet wieloletni tancerze. Mają umiejętności i taką energię, że zarażają nią wszystkich! Zobaczcie, jak wspaniale ruszają się te dzieciaki.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Zajęcia sportowe dla dzieci Dzieci, które chodzą na zajęcia sportowe powinny być odpowiednio do nich przygotowane i chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni strój i obuwie.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Kursy tańca dla dzieci

Kursy tańca dla dzieci

Kurs tańca w szkole "Bajla". Kurs zumby w „Strefie Rozwoju" Centrum Edukacji dla Dzieci i Dorosłych.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Lekcje karate dla dzieci

Lekcje karate dla dzieci

Karate dla malucha Istnieje wiele dodatkowych zajęć dla dzieci i warto zainwestować również w lekcje sportu, np. karate.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy logopedyczne dla dzieci

Zabawy logopedyczne dla dzieci

Różnego rodzaju ćwiczenia usprawniające mowę możemy prowadzić już z 3-letnim dzieckiem. Trzeba pamiętać, aby stanowiły one formę zabawy, a nie żmudną naukę i nieustanne treningi. Ćwiczenia logopedyczne zaczynamy od najprostszych, po jakimś czasie stopniowo...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Karate dla dzieci

indywidualny, który dodatkowo realizuje potrzebę przynależności. Zajęcia z karate mogą przerodzić się w pasję na całe życie. Wyniki badań informują (...) pierwsza z nich. Współcześnie karate jest rozpatrywane również...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Kursy taneczne dla dzieci

(4-7 lat) tej aktywności ruchowej mogą korzystać z zajęć zumbatomic, które podobnie jak zumba łączą elementy tańca i ćwiczeń. Zajęcia odbywają (...) kursy hip-hopu, dostępne również dla dzieci w łódzkiej Akademii Rozwoju i Twórczej...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Jak przygotować dziecko do zajęć sportowych?

do grupy ćwiczących. Odzież sportowa dla dzieci Zajęcia mogą odbywać się na sali sportowej lub na dworze. Niezależnie od tego, obowiązuje (...) , warto wybierać odzież w barwach najbardziej lubianych przez dzieci. Będzie to stanowiło...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków wiążą się z korzyściami. Dzięki nim następuje rozwój sprawności motorycznej i wrażliwości artystycznej dziecka (...) . Ponadto zajęcia plastyczne dla dzieci kształcą...