Trwa ładowanie...

Spanie z dzieckiem na kanapie zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (WIDEO)

Zobacz film: "Spanie z dzieckiem zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej"

Nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt (SIDS) diagnozowana jest, gdy zdrowe dziecko nagle umiera we śnie. Według szacunkowych danych, co roku na SIDS umiera ok. 180 dzieci.

Nie do końca poznane są przyczyny występowania tego rodzaju schorzenia. W 25 proc. przypadków udaje się ustalić powód. W pozostałych 75 proc. przypadków przyczyn nie da się wyjaśnić.

Wśród możliwych czynników zwiększających ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej występuje uszkodzenie pnia mózgu, anomalie w kontroli ciśnienia krwi, bezdech, zaciśniecie się tętnicy szyjnej podczas unoszenia główki czy niedobór serotonimy.

Żadna z tych przyczyn nie jest jednak 100 proc. potwierdzona.

Najbardziej narażone na SIDS są niemowlęta w wieku od 2 do 6 miesięcy. Ze statystyk wynika, że częściej są to chłopcy niż dziewczynki, a najwięcej zgonów zdarza się jesienią i zimą.

Często rodzice nieświadomie zwiększają ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Zobacz wideo i poznaj inne czynniki ryzyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.