9 miesiąc ciąży
Dziewiąty miesiąc ciąży to ciągłe oczekiwanie przyszłych rodziców na skurcze macicy i przyjście dziecka na świat. Do porodu zostało już kilka tygodni, dni, a może już tylko godzin... Nigdy nie wiadomo, kiedy zacznie się poród i kiedy trzeba będzie jechać do szpitala. Dziewiąty miesiąc ciąży oznacza, że maluszek jest już w pełni rozwiniętą i czującą istotą. Na dwa tygodnie przed porodem dziecko przestaje rosnąć. Ono również szykuje się na wyjście z łona mamy i zobaczenie świata.
1. Rozwój dziecka w dziewiątym miesiącu ciąży
Kończy się okres płodowego życia dziecka. Przez dziewięć miesięcy ciąży maluch dynamicznie rósł i rozwijał się w łonie mamy. Teraz jest już w pełni ukształtowaną małą istotką, która czuje, rozumie, reaguje. Przez ten czas zdążył poznać swoją przyszłą mamą i nawiązać z nią niesamowitą więź. Dziecko w dziewiątym miesiącu ciąży osiąga pełną dojrzałość do życia pozamacicznego. Płuca są przygotowane do oddychania.
Maź płodowa zaczyna znikać ze skóry dziecka. Włosy na głowie stają się grube i dłuższe. Pod wpływem działania hormonów nabrzmiewają gruczoły piersiowe dziecka. Pod koniec ciąży maluch mierzy około 52 cm wzrostu i waży około 3,2 kg.
W jelicie grubym dziecka gromadzi się smółka złożona z żółci, martwych komórek przewodu pokarmowego oraz połkniętych włosków utraconego meszku płodowego. Dziecko jest gotowe do opuszczenia łona mamy. Czuje, że zbliża się poród i dlatego układa się w macicy główką do dołu.
Maluszek w dziewiątym miesiącu nie jest już tak ruchliwy, ponieważ brakuje mu miejsca w brzuchu mamy. Jest całkowicie ukształtowaną osobą, której płeć jest zdeterminowana nie tylko genetycznie, ale również psychicznie.
2. Dolegliwości ciążowe dziewiątego miesiąca
Macica osiągnęła już pojemność pięciu litrów. Jej dno znajduje się 20 cm powyżej pępka. Stale uciska na narządy wewnętrzne, dlatego pojawiają się duszności, problemy z nabraniem powietrza, zgaga. Pod wpływem główki lub pośladków dziecka – w zależności od ułożenia płodu – oraz działania hormonów szyjka macicy skraca się i rozpulchnia, przygotowując się do porodu.
Kobieta może zauważyć obniżanie się brzucha. Pojawiają się często obrzęki nóg. Poród jest ogromnym wysiłkiem dla kobiecego organizmu, dlatego ostatnie chwile ciąży warto poświęcić na relaks i odpoczynek.
Dziewiąty miesiąc ciąży upływa pod znakiem zmian kobiecych emocji i nastrojów. Kobieta może być nieco rozchwiana psychicznie, ale ma do tego prawo – w końcu czekają ją narodziny dziecka i początek nowego rozdziału życia.
Trudności może nastręczać chodzenie, bo środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu, a stawy na skutek działania hormonów ciążowych są wiotkie, rozluźnione. Szczególną ostrożność należy zachować przy wchodzeniu po schodach.
Gdy dziecko przesuwa się w dół, kobieta może czuć ucisk w podbrzuszu, ale jednocześnie łatwiej jej oddychać i ustępuje zgaga (nie ma ucisku na płuca i żołądek). Konieczne są jednak częste wizyty w toalecie, ponieważ macica mocno naciska na pęcherz moczowy.
3. Pakowanie torby do szpitala
Co zabrać ze sobą do szpitala, gdy rozpocznie się poród? Poniżej wykaz potrzebnych rzeczy:
- dokumenty: dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa, karta ciąży, wyniki badań,
- koszula nocna rozpinana z przodu,
- biustonosz do karmienia piersią,
- majtki jednorazowe z siateczkami,
- ciepłe skarpetki,
- szlafrok,
- kapcie,
- klapki pod prysznic,
- zegarek do mierzenia czasu skurczów,
- wygodne ubranie,
- ubranka dla dziecka,
- pieluchy tetrowe i jednorazowe,
- kosmetyki dla mamy i dziecka.
W dziewiątym miesiącu ciąży należy oczekiwać porodu i nie stresować się. Najważniejsze to zachować spokój. W razie zdenerwowana można stosować techniki relaksacyjne. Jeśli kobiecie dokucza nietrzymanie moczu lub obfita wydzielina pochwowa, przydadzą się wkładki higieniczne. O porodzie najlepiej rozmawiać z kimś, kto go niedawno przeżył. Pomocne mogą się okazać rady przyjaciółki, która jest świeżo upieczoną mamą.
PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz także:
Joanna Krocz