Pobyt z dzieckiem na plaży – o czym warto pamiętać?
Kiedy za oknem żar leje się z nieba, bardzo trudno wytrzymać w domu. Szukamy wtedy ochłody przy miejskich fontannach, w zaciszu swojego ogrodu. Najchętniej jednak wybieramy się na plażę. Słońce, gorący piasek, chłodna woda... Czy może być lepszy sposób na spędzenie z rodziną letniego, gorącego popołudnia?
Plażowanie to przyjemność, szczególnie dla dzieci. Aby tak pozostało, warto znać kilka ważnych zasad. Sprawdźmy, o czym powinniśmy pamiętać, gdy spędzamy z dziećmi wolny czas nad wodą.
1. Filtr i nakrycie głowy przede wszystkim
O tym nie można zapominać. Pakując się na plażę, zabierz ze sobą krem z filtrem zarówno dla siebie, jak i twojej pociechy (w sklepach można zakupić specjalne kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci).
Pamiętajmy też o tym, by skórę swoją i dziecka posmarować jeszcze przed wyjściem z domu (około 15-30 min.). Użycie kremu jeden raz to stanowczo za mało. Gdy przebywamy na plaży powinniśmy rozprowadzać kosmetyk co 2 godziny – najlepiej jest to robić zawsze po wyjściu z wody.
Bardzo ważne jest również nakrycie głowy. Najlepsze będą kapelusiki z rondem. Dzięki temu zasłonięta będzie nie tylko głowa, ale również twarz i szyja.
2. Niezbędne akcesoria
Wypoczynek z dzieckiem na plaży wymaga od nas zabrania ze sobą kilku bardzo ważnych przedmiotów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o kocu plażowym, na którym będziecie mogli usiąść, zabawkach dla dzieci (foremki, łopatki, piłka itp.), ręcznikach dla siebie i maluchów, wygodnym i przewiewnym stroju. Zabierzmy też ze sobą bieliznę na zmianę, a także kilka sztuk nieprzemakalnych kosmetyczek – schowasz w niej mokre przedmioty.
3. Miejsce na dokumenty
Wybierając się z dziećmi na plażę, musisz zabrać ze sobą dokumenty, telefon i pieniądze. Warto znaleźć na nie takie miejsce, do którego nie będzie miał dostępu piasek i maluchy. Może to być dodatkowa kieszonka w torbie.
Pamiętajmy, by nie zabierać ze sobą wszystkich dokumentów, jedynie te, które są nam niezbędne. Kartę płatniczą zostawmy w domu. Weźmy ze sobą niewielką kwotę pieniędzy – tak, aby wystarczyło na dodatkową butelkę wody, obiad czy lody. Jeśli mamy taką możliwość, to plażujmy w większym gronie. Wtedy zawsze ktoś będzie mógł zostać i popilnować rzeczy, kiedy my pójdziemy popływać.
4. Namiot to twój przyjaciel
Jeśli planujesz dłuższy pobyt na plaży, weź ze sobą niewielki rozkładany namiot. Dzięki temu dziecko będzie mogło w każdej chwili odpocząć w zacienionym miejscu, a nawet uciąć sobie krótką drzemkę. Namiot to na pewno lepszy pomysł niż duży parasol plażowy. Jest bardziej poręczny i łatwo schować go w samochodzie. W dodatku osłoni malucha przed wiatrem.
5. Dobry czas, mniejsze tłumy
Planując wyprawę nad wodę, dobrze jest ustalić taką godzinę wyjazdu, by uniknąć tłumów na plaży. Jest to szczególnie ważne, gdy plaża jest popularna i często odwiedzana – jeśli wybierzemy się tam około godziny 15, możemy po prostu nie znaleźć miejsca do odpoczynku. Pamiętajmy też o tym, że należy ograniczać przebywanie na zewnątrz od godziny 10 do 16, bo właśnie wtedy słońce jest najsilniejsze, a przez to najbardziej szkodliwe.
6. Ratownik w zasięgu wzroku
Czas to nie wszystko, liczy się również odpowiednie miejsce. Bardzo dobrym pomysłem jest ulokowanie się w pobliżu ratownika. Dzięki temu będziemy czuć się bezpieczniej, a poza tym dzieciom, w przypadku zagubienia się, łatwiej będzie znaleźć rodziców.
7. Dobra zabawa to podstawa
Znudziło wam się budowanie zamków z piasku? W takim razie pora na zmiany. Plażowanie wcale nie musi być nudne. W tym czasie można wymyślić wiele ciekawych gier, np. poszukiwanie skarbu. Rodzic ukrywa jakiś przedmiot, np. łopatkę w pobliskim miejscu (może ją np. zakopać) i ze swojego leżaka udziela dzieciom instrukcji, jak trafić na skarb. W domu możesz przygotować również własną mapę, która sprawi dzieciom mnóstwo radości.
8. Im więcej pudełeczek, tym lepiej
Tak, to nie pomyłka. Chodzi tu o pudełeczka na żywność. Spakowanie kanapek, owoców, napojów w jedną torbę nie jest dobrym pomysłem. Produkty będą zgniecione i istnieje ryzyko, że coś zabrudzi lub zaleje torbę.
Lepszym pomysłem jest umieszczenie żywności w wielu różnych pudełeczkach – osobno: pokrojone warzywa, pieczywo, owoce, słodkie przekąski. W ten sposób zachowamy ich kształt i świeżość. Pojemniczki warto umieścić w lodówce turystycznej, a tą ukryć za krzesłami, w cieniu.