Trwa ładowanie...

Całodobowe przedszkole – pomoc dla rodziców czy opcja dla wygodnych?

Prywatne przedszkola w całym kraju wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców, oferując całodobową opiekę nad dziećmi. Czy nocleg malucha w przedszkolu to dobry pomysł dla zapracowanych rodziców, czy tylko przechowalnia dzieci dla wygodnych?

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Zaprowadzenie dziecka rano do przedszkola bywa dla wielu rodziców dużym wyzwaniem pod względem emocjonalnym....

zobacz galerię

1. Przedszkole czynne 24 godziny na dobę

Tempo życia wymusza zmiany, również w opiece nad dziećmi. Przedszkola prywatne oferujące opiekę nad dziećmi przez 24 godziny na dobę to odpowiedź na zapotrzebowanie rodziców. Działają w dużych miastach na terenie całego kraju. Maluch może być z rówieśnikami przez cały dzień, a nocą śpi w specjalnie przygotowanej sypialni. Przez cały czas są z dziećmi opiekunki.

Przedszkole czynne przez 24 godziny na dobę to pomysł dla rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dziecka na noc, a sami nie mogą być w tym czasie w domu. Nianie rzadko zgadzają się na nocną opiekę, dlatego rodzic może powierzyć dziecko w ręce przedszkolanek w całodobowej placówce.

2. Plusy całodobowych przedszkoli

Przedszkola całodobowe powstały głównie z myślą o osobach pracujących na nocną zmianę. Jeśli rodzice nie mają nikogo z rodziny czy przyjaciół, z kim mogliby zostawić dziecko, mogą przyprowadzić malucha do specjalnego przedszkola z opcją noclegu.

Z takiej formy opieki nad dziećmi mogą również skorzystać wszyscy, którzy mają nienormowany czas pracy i nie są w stanie odebrać potomka z przedszkola po południu. Korzystają z tego zwłaszcza robiący karierę rodzice, którzy często wychodzą na biznesowe kolacje, wyjeżdżają w delegacje albo uczestniczą w międzynarodowych konferencjach.

Dla takich osób przedszkole czynne całą dobę to dobre miejsce do pozostawienia malucha bez obaw o to, czy będzie pod właściwą opieką. To również opcja, który sprawdzi w nagłych losowych przypadkach i nieprzewidzianych sytuacjach.

3. Minusy przedszkoli 24h

Niestety nocleg w przedszkolu przynosi dużo złego najmłodszym. Nocowanie w obcym miejscu zaburza rytm dziecka, które staje się przez to rozdrażnione, marudne i przestraszone. Małe dziecko potrzebuje swoich codziennych rytuałów, czyli obejrzenia bajki z rodzicami, kąpieli i czytania do snu, by czuło się bezpieczne i kochane.

Poza tym częste korzystanie z takich przedszkoli rodzi kolejne zagrożenie – utratę emocjonalnej więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Maluchy potrzebują stałych relacji i kontaktów, dlatego częste korzystanie z całodobowych przedszkoli może negatywnie odbić się na całej rodzinie.

Co sądzicie o całodobowych przedszkolach? Czy rzeczywiście to bezcenna pomoc dla osób pracujących w systemie zmianowym? Czy może raczej hotel dla dzieci rodziców, którzy chcą w łatwy sposób pozbyć się problemu opieki nad maluchem?

 

Zobacz także

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.