Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zabawy rodzinne

Avatar placeholder
Kamila Krocz 13.04.2017 10:40
Zabawy rodzinne
Zabawy rodzinne

Niby wszyscy rodzice świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest spędzanie wolnego czasu razem z dzieckiem, ale niewielu opiekunów rzeczywiście aktywnie spędza czas z własnym szkrabem. Brakuje motywacji, czasu, energii, cierpliwości, a czasem pomysłów na interesujące zabawy rodzinne. Rodzice wolą zatem posadzić malucha przed ekranem telewizora albo komputera, niż samodzielnie wymyślić ciekawą grę rozwijającą pasje dziecka. Jak kreatywnie spędzić wolny czas z własnym dzieckiem?

1. Gry dla dzieci i rodziców

Można pójść na łatwiznę, puszczając dziecku w telewizji kolejną bajkę czy grę na komputerze albo kupując kolejne zabawki, które po krótkim czasie się znudzą. Nic tak jednak nie kształtuje małych dzieci, jak kontakt z drugim człowiekiem i bezpośrednia rozmowa. Maluchy uwielbiają naśladować dorosłych, przymierzać ich ubrania, pomagać im w codziennych obowiązkach – chłopcy chętnie majsterkują z tatusiami w garażu, a dziewczynki pomagają mamom przy gotowaniu obiadu. Małe dzieci lubią też wszelkie zabawy manualne, np. możliwość pomocy w przydomowym ogródku. W zależności od rodzaju gry i wieku malucha można zaproponować różne zabawy rodzinne, w które może zaangażować się każdy domownik. W co można bawić się z dzieckiem?

Można układać wspólnie klocki albo puzzle. Zabawy konstrukcyjne rozwijają motorykę małą, czyli sprawność dłoni i palców u dzieci. Doskonaleniu koordynacji ruchowej sprzyjają też zabawy na świeżym powietrzu, np. w parku albo na placu zabaw. W chowanego czy ganianego albo zabawy z piłką to świetna frajda dla całej rodziny. Do wspólnej zabawy można wykorzystać także rodzinne gry planszowe, np.: Chińczyka, Monopol, Domino albo Memory. Gry planszowe stanowią doskonały trening liczenia, ćwiczą sprawności umysłowe i koncentrację uwagi, doskonalą spostrzeganie, pamięć itp. Z kolei gry zręcznościowe, jak bierki, żabki, pchełki, kręgle, kształtują orientację w przestrzeni i wpływają na sprawność całego ciała dziecka. Dzieci uwielbiają także grę w karty z dorosłymi. Nie chodzi o to, by zaszczepiać w maluchu smykałkę do hazardu, ale by poprzez zabawę rozbudzać ciekawość światem. Przedszkolakom raczej nie zaproponujemy gry w pokera, ale „Piotruś Pan” to na pewno ciekawa propozycja dla najmłodszych. Chodzi o to, by dobierać karty, aby utworzyły pary. Kto zostanie z kartą „Piotrusia” w ręku, ten przegrywa.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Najważniejsze, by dobrać zabawy do wieku dziecka. Dla dziecka nawet to, co według dorosłego nie jest zabawą, przynosi frajdę, kiedy można bawić się razem z mamą i tatą oraz rodzeństwem. Układanie bukietów z liści w parku, odbijanie kolorowych dłoni na kartonie, konkurs na najładniejszy rysunek rodziny wśród wszystkich domowników, zawody w opowiadanie najbardziej pasjonującej bajki, zabawa w sklep, zgadywanki i kalambury – te wszystkie propozycje zabaw są tym ciekawsze dla dziecka, im więcej ludzi bierze w nich udział i im bardziej w zabawę angażują się dorośli. Nawet przeczytanie bajki przed snem będzie dla malucha fajną „zabawą”, jeśli mama albo tata z pasją przeczytają książeczkę, zmieniając ton głosu, robiąc pauzy czy zadając maluchowi pytania do tekstu. Mniej chodzi o to, w co się człowiek bawi z dzieckiem, ale że w ogóle poświęca mu swój czas i jest szkrabem szczerze zainteresowany.

Bardzo ważne jest to, by po każdej zabawie, zarówno rodzic (dając dobry przykład), jak i dziecko myli ręce ciepłą wodą z mydłem. Wyrobienie nawyku mycia rąk po każdej tego rodzaju aktywności, a także po skorzystaniu z toalety czy też przed posiłkami to podstawa codziennej higieny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze