Wakacyjne pomysły na spędzenie wolnego czasu z dziećmi
W czasie deszczu dzieci się nudzą – każdy rodzic doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Zdarza się jednak, że maluchy nudzą się też w słoneczny wakacyjny dzień. Co w takiej sytuacji można zrobić?
Czekać i liczyć na cud, że maluch szybko przestanie marudzić? Oczywiście, że nie. Zamiast biernie wysłuchiwać narzekań, weźmy sprawy w swoje ręce i sami zaproponujmy dziecku zabawy.
1. Przeskakujemy strumień
Na płaskiej powierzchni (np. placu przed domem czy betonowym boisku) rysujemy szeroką rzeczkę. W środku rysujemy też niewielkie okręgi, czyli kamienie – strumyk powinien być na tyle szeroki, by zmieściło się w jednej linii około 6 „kamyków” rozrzuconych w pewnych odstępach.
Następnie zachęcamy dzieci, by przeskoczyły strumień po kamykach. Zabawa w przeskakiwanie rzeczki to doskonałe ćwiczenie na równowagę.
2. Poszukiwanie skarbu
Dzieci uwielbiają zagadki, dlatego warto im zapewnić rozrywkę, podczas której będą musiały trochę pogłówkować. Oczywiście w ciepły słoneczny dzień nie warto zatrzymywać pociechy w domu, zaprośmy ją więc do odszukania skarbu za pomocą mapy i wskazówek na zewnątrz.
Skarb (może to być niewielka zabawka czy paczka ulubionych cukierków) ukryjmy w pobliskim parku lub na podwórku. Mapę zróbmy samodzielnie – nawet na zwykłym, białym papierze, ale do zrobienia jej użyjmy kolorowych kredek czy flamastrów.
Jeśli organizujemy zabawę po raz pierwszy, droga do skarbu może być prosta – aby nie zniechęcić małych poszukiwaczy. Z każdą kolejną rozgrywką można nieco utrudniać zadanie. Proponujemy włączyć do gry dodatkowe zadania, które dziecko będzie musiało wykonać podczas poszukiwania (np. otrzyma kolejną wskazówkę, jeśli da całusa mamie lub tacie).
3. Pokoloruj chodnik
Twoja pociecha uwielbia rysować? Podczas wakacji niech wyjdzie poza granice zwykłej kartki z bloku. Oczywiście nie zachęcamy do tego, by wykonywała swoje rysunki na meblach czy ścianie, ale niech się „wyżyje” na chodniku czy placu pod blokiem. W tym celu warto zakupić paczkę kolorowej kredy.
Temat rysunków? Dowolny – mogą to być postacie z bajek, moje wymarzone wakacje, moja rodzina. Martwisz się, że sąsiedzi mogą być niezadowoleni? Niepotrzebnie. Na pewno nikomu nie będą przeszkadzały kolorowe rysunki wykonane kredą. Poza tym już pierwszy deszcz zmyje dziecięce dzieła sztuki.
4. Obrysowanie cieni
Jeśli brakuje wam inspiracji na tematy ulicznych rysunków, pobawcie się w obrysowanie cieni. Jedna osoba powinna stać, a druga w tym czasie musi obrysować kredą jej cień.
Tak powstałą sylwetkę można wypełnić np. poprzez dorysowanie nosa, oczu czy włosów. Mali żartownisie mogą stworzyć z takiego rysunku karykaturę. Oczywiście zabawa ta jest możliwa do zrealizowania tylko wtedy, kiedy świeci słońce.
5. Wybierz kształt
To nie koniec zabaw z kredą. Dzieciaki, które dopiero uczą się różnych kształtów, można zaprosić do gry, podczas której przypomną sobie zdobytą wiedzę.
Na początku narysujmy różne kształty na placu: kwadrat, koło, trójkąt, serce itp. Potem poinstruujmy maluchy, by wtedy, gdy padnie nazwa kształtu, szybko wchodziły do środka narysowanej figury. Kto ostatni wejdzie, ten przegrywa.
6. Mali kucharze
Bardzo dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu z dziećmi jest zabawa w kuchnię. Możecie wykorzystać do niej stare, niepotrzebne naczynia z kuchni (miseczki, garnki, sztućce).
A co z produktami do gotowania? Nie musi to być prawdziwe jedzenie, ale np. kamyki, liście, błoto. Dzieciaki mogą bawić się na podwórku lub w parku.
7. Wielkie bańki
Maluchy uwielbiają bańki mydlane – to pewne. Najbardziej cieszą ich te duże, które ulatują na sporą wysokość. Ogromną przyjemność sprawia im łapanie i przebijanie ich paluszkami. Jak urozmaicić zabawę z bańkami? Można umieścić dziecko w bańce mydlanej.
To nie żart. Potrzebne nam do tego będzie hula hop oraz basenik z płynem. Umieszczamy hula hop w basenie, a w środku powinno stanąć dziecko. Następnie delikatnie podnosimy koło i wtedy między powierzchnią płynu a hula hop powinna utworzyć się bańka.
8. Zgadnij, jaki to smak
Lato to pora roku obfitująca w świeże i pyszne warzywa oraz owoce. Wakacyjne produkty można również wykorzystać do zabawy. Proponujemy zachęcić dziecko do zgadywanki.
Zawiązujemy maluchowi oczy i podajemy mu do ust jakieś owoce lub warzywa. Jego zadaniem jest zgadnąć, jaki to produkt. Nagrodą może być przyrządzenie deseru lodowego z ulubionymi owocami.
9. Mały zielarz
Podczas wakacji kwitnie i owocuje wiele roślin. Dlatego warto wybrać się z dzieckiem na łąkę, do sadu lub do lasu i zwrócić jego uwagę na niektóre okazy. Podczas kolejnych spacerów można dopytywać dziecko, czy pamięta, jaka to roślina. Po kilku takich wypadach dziecko może stać się naszym przewodnikiem.
10. Obiad na świeżym powietrzu
Od czasu do czasu warto zaskoczyć dziecko i zaprosić je na obiad na łono natury. Zapakujmy do pudełeczek produkty, które szybko nam się nie zepsują. Zabierzmy kocyk i kolorową, papierową zastawę.
Kiedy wybierzemy już miejsce (możemy udać się tam rowerami), poprośmy, by dziecko pomogło nam przygotować obiad. Na posiłek na świeżym powietrzu doskonale nadaje się sałatka ze świeżych warzyw lub naleśniki.Taka wyprawa to idealny relaks dla malucha.
11. Ognisko
Z kolei na kolację możemy zabrać dziecko na ognisko. Taką rozrywkę pociecha na pewno zapamięta na długo. Weźmy ze sobą długie kijki, kiełbaski, pieczywo. Jeśli potrafimy grać na gitarze, to zabierzmy również ten instrument.
W wielu miastach znajdują się miejsca specjalnie przeznaczone na grill czy ognisko. Dlatego warto zasięgnąć informacji, gdzie można w taki sposób spędzić wolny czas.
12. Worek pełen niespodzianek
Postarajmy się zebrać jak najwięcej pamiątek z letnich spacerów czy wycieczek. Kiedy zbierzemy już przynajmniej kilka, umieśćmy je w nieprzezroczystym worku i poprośmy, by dziecko włożyło do niego rączkę i odgadło, co to jest. Oczywiście nie może w tym czasie zaglądać do worka.
13. Kolorowa piłka
Podczas tej zabawy dzieciaki powinny stanąć w kółku (jeśli nie ma akurat kolegów i koleżanek, można zaangażować całą rodzinę) i rzucać do siebie piłkę. Osoba, która ją podaje, mówi nazwę koloru.
Jeśli wymieni kolor czarny, wówczas nie należy łapać piłki. Uczestnik, który mimo wszystko to zrobi, otrzymuje jakieś zadanie do wykonania od osoby podającej.
14. Album z wakacji
Dobrym pomysłem jest również wykonanie albumu z wakacji. Na początku lata ofiaruj dziecku notes z grubszymi kartkami i zaproponuj, by wklejało tam kartki, roślinki, zdjęcia uwieczniające zabawy z dziećmi. Jeśli potrafi już pisać, może robić jakieś notatki.
Pociecha będzie doskonale bawiła się podczas tworzenia takiego albumu, a podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów na pewno chętnie zajrzy do własnoręcznie wykonanego albumu.
15. Letni pokaz mody
Coś dla małych wielbicielek mody. Wraz z dzieckiem możemy stworzyć kolorową, letnią kreację z przedmiotów, jakie np. znajdziecie na spacerze, lub zwiewnych apaszek, które już długo leżą w szafie. Następnie można urządzić pokaz mody dla całej rodziny.
16. Domowe lizaki
Twoja pociecha nie wyobraża sobie życia bez łakoci? Przygotujcie więc razem domowe słodycze. Oczywiście powinny to być jednocześnie zdrowe przekąski.
Jak to pogodzić? Przyrządźcie własne lizaki z owoców. Przygotuj na talerzyku różne owoce, np. truskawki, maliny, kawałki ananasa, a do tego wykałaczki lub specjalne kolorowe patyczki.
Zadaniem dziecka będzie umieszczenie owoców na patyczku. W wersji dla łasuchów możemy zmoczyć owoce w czekoladzie i kolorowej posypce.
17. Eksplorowanie okolicy
Kolejny sposób na dziecięcą nudę to odkrywanie najbliższej okolicy. Wybierzcie się wraz z dzieckiem na dłuższy spacer i postarajcie się zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły, np. gałęzie na drzewie, kamyk leżący obok ławki, rabatkę kwiatową u sąsiadów.
Nowo odkrytym miejscom możecie nadawać własne nazwy. Taka wakcyjna wycieczka z pewnością spodoba się małemu odkrywcy.
18. Idź za mną
Zabawy na plaży nie wymagają zazwyczaj od rodzica większego zaangażowania. Niestety, z czasem babki z piasku czy kąpiele wodne mogą znudzić dziecko. Jak wobec tego zająć mu czas? Zaproś go do podążania za twoimi śladami. Przejdź pewien odcinek i poproś malucha, by stawiał stopy dokładnie w tych samych miejscach, co ty.
19. Gwiezdne historie
Wieczorem razem z dzieckiem udajcie się poza granice Ziemi. Kiedy będziecie na późnym spacerze, wybierzcie obiekty na niebie i opowiadajcie historie o tym, co by się zdarzyło, gdybyście trafili na nie. Najlepszy twórca opowiadania będzie mógł wymyślić własną nazwę dla konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.
Wakacyjne zabawy powinny być proste, a jednocześnie ciekawe. Pociecha powinna dzięki nim rozwijać się – zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Gry dla dzieci muszą po prostu wciągać i kształcić.
Zobacz także:
Mama kontra trojaczki, to wideo podbiło sieć!
Chłopcy kontra dziewczynki, kogo trudniej wychować?
Imię dla dziecka a znak zodiaku - będziesz zaskoczony, jak często to się sprawdza!