Trwa ładowanie...

Odczulanie – na czym polega, w czym pomaga

Avatar placeholder
02.07.2017 21:54
Odczulanie – na czym polega, w czym pomaga
Odczulanie – na czym polega, w czym pomaga

Alergia u dziecka to stan, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie. Oczywiście najlepszym sposobem ochrony przed alergenami jest ich unikanie, ale nie zawsze jest to realne. Ponieważ objawy uczulenia u dziecka może wywołać dla przykładu truskawka, ale również roztocza, a to już jest znacznie trudniejsze do uniknięcia. Dlatego w wielu przypadkach jedynym sposobem na zminimalizowanie lub całkowitą likwidację alergii jest odczulanie. Czym jest odczulanie? Jest to skuteczna metoda polegająca na kuracji przyczynowej.

spis treści

1. Odczulanie – na czym polega

Dziecko cierpiące na alergię jest nadwrażliwe na niektóre substancje. Reakcja organizmu na alergen przypomina reakcję na wirusy czy bakterie wywołujące dla przykładu grypę. W momencie, kiedy organizm styka się z czynnikiem wywołującym alergię dochodzi do stanu zapalnego, który najczęściej objawia się katarem siennym, wrażeniem duszności, przy alergii skórnej pojawia się wysypka, której bardzo często towarzyszy świąd skóry. Przy intensywnych objawach może być konieczne odczulanie.

Odczulanie powinno być poprzedzone testami na alergię wykonywanymi z krwi
Odczulanie powinno być poprzedzone testami na alergię wykonywanymi z krwi
Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Na czym polega odczulanie? Przede wszystkim konieczna jest wiedza na temat czynnika, który wywołuje reakcję alergiczną, dlatego w pierwszej kolejności trzeba wykonać testy alergiczne. Wyniki pokazują czy chodzi o alergię na białko, alergię na sierść, a może alergię krzyżową. Odczulanie powinny być wykonane, kiedy organizm dziecka dojrzeje i wzmocni się. Według alergologów testy alergiczne z krwi powinny być wykonane najwcześniej w trzecim roku życia. Na czym dokładnie polega odczulanie? Jest to systematyczne podawanie dziecku dawek alergenu, dawki powinny być aplikowane za każdym razem w większej ilości. Po pewnym czasie organizm alergika zaczyna przyzwyczajać się do danego alergenu i stan chorobowy zostaje wygaszony, a objawy alergii powinny się zmniejszyć, aby z czasem zaniknąć całkowicie.

To też warto wiedzieć

Odczulanie może być w dwóch formach tzn. w postaci doustnej lub w zastrzyku podskórnym. U mniejszych dzieci alergolodzy zalecają formę doustną, ponieważ rzadziej dochodzi do ubocznych reakcji. Zastrzyk jest stosowany u dzieci powyżej 6 roku życia.Odczulanie doustne może być przeprowadzane w domu przez rodziców, ale oczywiście w porozumieniu z lekarzem. Odczulanie w postaci zastrzyku musi być wykonane w obecności lekarza zwłaszcza przy pierwszych dawkach, ponieważ nie wiadomo jak dziecko zareaguje na szczepienie. Bez względu na formę każde odczulanie przebiega fazami, dlatego nie powinno zagrażać zdrowiu dziecka. Bardzo ważne jest to, aby w dniu podania szczepionki dziecko było zdrowe, nie ma kataru czy gorączki.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [11 zdjęć]

Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę,

zobacz galerię

2. Odczulanie – w czym pomaga

Kiedy zaleca się odczulanie? Przede wszystkim przy uciążliwych objawach alergii związanej z drogami oddechowymi. Przy alergicznym nieżycie nosa, a także przy ciągłym zapaleniu spojówek. Odczulanie może być też zastosowane przy astmie, ale tylko w lżejszych przypadkach. Niestety odczulanie nie będzie skuteczne przy AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry. Odczulanie jest skuteczne w przypadku alergii na pyłki roślinne, pleśń, roztocza, na alergię na sierść zwierząt i jad owadów. W każdym przypadku odczulanie wymaga systematyki i konsekwencji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze