Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Astma u niemowlaka

Avatar placeholder
09.10.2020 13:10
Astma u niemowlaka
Astma u niemowlaka (123rf)

Astma to choroba, która u wielu dzieci pojawia się jeszcze przed pierwszymi urodzinami. Diagnoza astmy u niemowląt stanowi dla lekarzy duże wyzwanie, ponieważ objawy astmy u tak małych dzieci mogą być zbyt subtelne, by je zauważyć. Podczas stawiania diagnozy astmy lekarze opierają się na symptomach zaobserwowanych przez rodziców oraz na ewentualnych przypadkach astmy lub alergiiw rodzinie dziecka. Odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby jest jednak bardzo ważne, gdyż stan zapalny w nieleczonej astmie może spowodować trwałe uszkodzenie płuc.

spis treści

1. Objawy i rozpoznanie astmy u niemowląt

Symptomy astmy u niemowlaków mogą różnić się u poszczególnych dzieci. Niemowlęta mogą mieć wszystkie klasyczne objawy astmy dorosłych lub tylko niektóre z symptomów. Oznaki astmy u dorosłych to: świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem oraz kaszel. U niemowląt dodatkowo mogą pojawić się problemy z karmieniem, nadmierne pocenie się oraz poczucie dyskomfortu. Jeśli u twojego dziecka występują wyżej wymienione objawy i planujesz wizytę u lekarza, przygotuj się na następujące pytania: Czy świszczący oddech u dziecka miał miejsce więcej niż jeden raz? Czy dziecko kaszle w nocy? Czy świszczący oddech pojawia się po kontakcie dziecka z alergenami, na przykład sierścią zwierząt, roztoczem, karaluchami lub pleśnią? Czy świszczący oddech występuje u niemowlaka po kontakcie z dymem papierosowym? Czy płacz lub śmiech wywołują u dziecka świszczący oddech? Czy dziecko oddycha tak szybko, że ma trudności z opróżnieniem butelki z mlekiem modyfikowanym?

Jeśli u dziecka zdiagnozowano astmę, rodzice powinni wiedzieć, jakie objawy u niemowlaka wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza. Są to: świszczący oddech zarówno podczas wdychania, jak i wydychania powietrza, ciągły kaszel, bardzo szybki oddech, wciąganie skóry na klatce piersiowej podczas wdychania, krótki oddech, bladość skóry, a także zasinienie ust lub paznokci.

2. Leczenie astmy u niemowląt

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Astma u niemowląt jest leczona za pomocą wielu leków stosowanych także przez dorosłych pacjentów. Jeżeli lekarz nie jest pewien, czy dziecko ma astmę, może zdecydować się na leczenie objawów choroby lub monitorowanie symptomów przez pewien czas. Wielu rodziców martwi się skutkami ubocznymi leków na astmę, ale specjaliści uspokajają, że środki wykorzystywane w leczeniu astmy są zwykle dobrze tolerowane przez małych pacjentów. Niestety, przeprowadzono niewiele badań na temat skuteczności oraz bezpieczeństwa leków na astmę u niemowląt. Wiadomo jednak, że wziewne steroidy nie są zbyt dobrym wyborem w przypadku tak małych dzieci, dlatego leki te są rzadko stosowane. W leczeniu astmy warto zdać się na doświadczenie lekarzy. Jeśli pojawią się niepożądane reakcje na stosowane środki, należy koniecznie poinformować o tym lekarza.

Astma u niemowlaka to stosunkowo powszechna choroba, która wymaga szybkiej diagnozy i podjęcia leczenia. Zlekceważenie objawów u dziecka może bowiem doprowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń płuc u dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze