Trwa ładowanie...

Co teraz pyli – okresy pylenia, jak radzić sobie z alergią

Avatar placeholder
09.05.2019 14:18
Co teraz pyli – okresy pylenia, jak radzić sobie z alergią
Co teraz pyli – okresy pylenia, jak radzić sobie z alergią (123rf)

O alergii mówi się, że jest to choroba cywilizacyjną, która dotyka coraz większą liczbę osób bez względu na płeć i wiek. Czym jest reakcja alergiczna? Jest to intensywna i nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki, które występują w środowisku – czynniki te nazywane są alergenami. Alergicy bardzo często zadają sobie pytanie, co teraz pyli, ponieważ duży odsetek reakcji alergicznych jest na pyłki roślin. Co teraz pyli to oczywiście istotne pytanie w przypadku alergii, ale czynniki alergenne wywołują również pokarmy (alergia pokarmowa), sierść zwierząt, reakcję alergiczną mogą wywołać również ukąszenia owadów. Alergię powoduje też kurz, a w konkretnie znajdujące się w nim roztocza. Alergia może zostać wywołana przez jeden czynnik dla przykładu leki (penicylina), ale też może być złożoną dolegliwością, czyli organizm reaguje alergicznie na kilka czynników.

spis treści

1. Co teraz pyli – okresy pylenia

Co teraz pyli? Ponieważ roślin, których pyłki czy kwiaty mogą uczulać jest bardzo dużo warto stworzyć swój własny kalendarz pyleń. Zaczynając od okresu zimowego, chociaż śnieg, mróz nie kojarzy się nam z pyleniem roślin to nic bardziej mylnego. W styczniu pyli leszczyna, czas pylenia tego krzewu może się wydłużyć nawet o dwa miesiące. W lutym do leszczyny dołącza cis i olcha. W czasie zimy nie ma liści na drzewach, a to utrudnia przemieszanie się pyłków, dlatego jeśli pojawia się katar i świąd oczu i nosa to najczęściej myśli się o przeziębieniu.

Co teraz pyli? To pytanie, które często zadają sobie alergicy
Co teraz pyli? To pytanie, które często zadają sobie alergicy
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Alergia u dzieci"

Co teraz pyli? Pytanie często pojawia się w marcu, ale większe stężenie pyłków to czas kwietnia i maja. W kwietniu kwitnie brzoza, topola, wierzba, jesion, dąb. Ostry nieżyt nosa, świąd nosa i oczu dotyka alergików szczególnie w maju, ponieważ wtedy oprócz pyłków dochodzi jeszcze wyższa temperatura, która potęguje alergię. W maju oprócz krzewów i drzew zaczyna kwitnąć i pylić trawa.

To też warto wiedzieć

Czerwiec jest także miesiącem, w którym często pada pytanie, co teraz pyli? Rzepak, lipa, pokrzywa, żyta, oprócz tego jest wzmożone stężenie zarodników grzybów mikroskopowych, a w mniejszym, ale również wywołującym alergię stężenie zarodników z rodzaju Alternaria. W okresie letnim sprzymierzeńcem alergików nie jest na pewno upał i brak deszczu. W okresie jesiennym jest także większe stężenie pyłków, ale występuje więcej opadów, co znacznie obniża ryzyko uczulenia.

2. Co teraz pyli – jak radzić sobie z alergią

Alergia może przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi. Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze